تاملی به توجه مخاطبان ایرانی به کتاب هایی پیرامون شخصیت های دیکتاتور

از «حرمسرای قذافی» تا «آتش و خشم ترامپ»

از «حرمسرای قذافی» تا «آتش و خشم ترامپ»
calendar چهارشنبه 02 خرداد 1397 در 16:19
سرویس کتاب «آینه نیوز»: در میان آثار عرضه شده در بازار نشر، کتاب هایی درباره شخصیت های شناخته شده بیشترین اقبال عمومی را دارند و جدا از پیگیری آثار تاریخی از سوی کتابخوان ها، همچنان نام های شناخته شده ی جهان سیاست از شرق و غرب مورد توجه قرار می گیرند.

سرویس کتاب «آینه نیوز»: در میان آثار عرضه شده در بازار نشر، کتاب هایی درباره شخصیت های شناخته شده بیشترین اقبال عمومی را دارند و جدا از پیگیری آثار تاریخی از سوی  کتابخوان ها، همچنان نام های شناخته شده ی جهان سیاست از شرق و غرب مورد توجه قرار می گیرند.

به گزارش آینه نیوز، کتاب متفاوتی که جزو پُرفروش ترین آثار نمایشگاه اخیر کتاب تهران قرار گرفت، عنوانی قابل توجه جهت جذب مخاطبان دارد و ترکیب «حرمسرا» و «قذافی»، می تواند وجه متمایز سرک کشیدن به زندگی سیاستمداری دیکتاتور در اندرونی ترین بخش زندگی یک سیاستمدار پُرهیاهو را پوشش دهد. هر چند این نوع توجه از سوی کتابخوان ها خطر چگونگی انتخاب کتاب های مفید را نشانه می گیرد و این پرسش را برمی انگیزد که از چه رو است که از میان قابل تامل ترین آثار منتشر شده در زمینه های مختلف فکری، بیشترین توجهات به آثاری در زمینه های طالع بینی، رازهای خوشبختی و ثروتمند شدن و زندگی خصوصی شخصیت ها معطوف می شود. 

کتاب «حرمسرای قذافی» عنوان پُرفروش ترین کتاب نشر معتبر «ثالث» را در نمایشگاه کتاب از آنِ خود کرد.

کتابی با عنوان «Gaddafi's Harem: The Story of a Young Woman and the Abuses of Power in Libya» (حرمسرای قذافی: داستان زنی جوان و سوء‌ استفاده از قدرت در لیبی) که حدود 5 سال پیش به قلم آنیک کوژان؛ نویسنده و روزنامه نگار برجسته ی لوموند فرانسه منتشر گردید و برای اولین بار با ترجمه بیژن اشتری توسط نشر ثالث در نمایشگاه اخیر کتاب عرضه گردید. کتابی که قصه پُردردی است از سال ها اسارت زنان در حرمسرای دیکتاتور لیبی و نمایانگر وضعیت هایی بغرنج همانند شکنجه روحی دختری کم سن و سال با نام «ثریا» است که یکی از بردگان جنسی قذافی بوده و نویسنده در خلال گفت و گو با این دختر نگون بخت اسرار حرمسرای چهره شناخته شده جهان سیاست را نمایان ساخته است. پیشتر درباره رهبر سابق لیبی و اتفاقات سیاسی این کشور پُرتنش چند کتاب دیگر هم به زبان لاتین منتشر گردیده است.

به گزارش آینه نیوز، کتاب دیگری که مرتبط با شخصیت های بانفوذ جهان سیاست بوده و به تازگی منتشر گردیده، «دختر استالین» نام دارد. کتاب به لحاظ جایگاه استالین در قاموس اندیشه سیاسی و نیز اهمیت حضور دخترش، جهت استفاده محققان و علاقمندان به مطالعات سیاسی قابل توجه می باشد. از این رو ترجمه دو جلدی کتاب فوق با توجه به قیمت بالای کتاب(88 هزار تومان) مورد توجه کتابخوان ها قرار گرفته است و خواندن این کتاب وقتی از اهمیتی افزون برخوردار می گردد که از روزگارِ تنها دختر استالین اطلاعاتی داشته باشیم و بدانیم که زندگی «سوتلانا استالین» چه فراز و نشیب های دراماتیکی داشته و «گنجشکک استالین» شاهد چه نمایش های هولناکی از جهان اتفاقات بوده است؛ همان گونه که پیشتر در کتاب «بیست نامه به یک دوست» بخشی از سرنوشت عجیب خانواده اش را به نگارش درآورده بود.

کتاب «دختر استالین» که چند ماهی پیش از برگزاری نمایشگاه سی و یکم کتاب تهران منتشر گردید، نوشته رزماری سالیوان است که در فرمت رمان و با نگاهی موشکافانه به نگارش درآمده و از آن جا که نویسنده کتاب، زمان و دقت زیادی صرف جمع آوری اطلاعات برای نگارش کتاب کرده است، می تواند برای علاقمندان به مطالعه تاریخ و به خصوص جست و جو پیرامون شخصیت استالین، شرایط خاص شوروی سابق و تاریخ کمونیسم جالب باشد.

به گزارش آینه نیوز، توجه مخاطبان کتاب در ایران به آثاری مرتبط با شخصیت ها و وضعیت هایی در فضایی توتالیتر با استقبال از آثاری در ارتباط با زندگی در کره شمالی شدت گرفت و کتاب هایی همچون «رهبرِ عزیز»، «روح‌ِ گریانِ من»، «حسرت نمی خوریم» و «هزار فرسنگ تا آزادی» که درباره موقعیت های دشوار مردمان کشوری دربند از زندگی تا فرار و پناهندگی است و نیز انتشار و ترجمه کتاب هایی همچون «آتش و خشم» درباره دیکتاتور تازه کاری همچون «دونالد ترامپ»، به خوبی نشان می دهد که مهم ترین نقش آفرین های جهان توجه همچنان سیاستمدارانی هستند که پای در آتش جنگ دارند.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/6446/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو