فیلمسازی که برخلاف فیلم هایش همچنان غایب «جشنواره کن» است

سینمای جهان در انتظار «کتاب تصویر»ی دوباره از «ژان لوک گدار» + فیلم

سینمای جهان در انتظار «کتاب تصویر»ی دوباره از «ژان لوک گدار» + فیلم
calendar شنبه 22 ارديبهشت 1397 در 10:56
آینه نیوز: تیزر عجیب تازه ترین اثر فیلمساز مولف سینمای جهان نوید دهنده این است که دوستداران «گدار» باید در انتظار فیلم شگفت انگیز دیگری از پیرمردِ متفاوت نگر سینما باشند.

سرویس سینمای جهان آینه نیوز- مرتضی اسماعیل دوست: تیزر عجیب تازه ترین اثر فیلمساز مولف سینمای جهان نوید دهنده این است که دوستداران «گدار» باید در انتظار فیلم شگفت انگیز دیگری از پیرمردِ متفاوت نگر سینما باشند.

«کتاب تصویر»؛ تازه ترین ساخته «ژان- لوک گدار» روز گذشته در هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد.
به شکل آگاهانه ای کلمات را کنار هم می گذارم و به جای «آخرین» از «تازه ترین» استفاده می کنم؛ از این رو که هیچ تمایلی ندارم که انتهایی برای دوران فیلمسازی مرد خستگی ناپذیر سینما تصور کنم و به دلیل این که «تازگی»، بخش جدایی ناپذیر آثار «گدار» بوده و همچنان خواهد بود. مردی که از جمع جوانان سینماتک تا نقدنویسی در کایه دوسینما و نقش آفرینی در «موج نوی سینمای فرانسه» تا همین روزهایی که به مرز 90 سالگی نزدیک می شود، همچنان شوق و جسارت و جوانی یک هنرمند تجربه گرا و آوانگارد را در سر می پروراند و با وجود این که از «مرگ سینما» یاد می کند، در دل بر این تصور است که «زنده باد سینما».
«گدار»ی که همیشه خلاف جریان معمول شنا کرد و این مسیر را نه به ژستِ تن به آب زدن بلکه به معنای واقعی جهت کشف دریاهای جدید طی مسیر کرد. رهبر برجسته هنر مدرن، همچنان به دنبال زبانی تازه در سینما می گردد و زیبایی شناسی سینما را جهت رسیدن به هر جایزه و جایگاهی فنا نمی سازد و از نقاشی تا فیلم سه بعدی راهی برای تصویرنمایی جهانی نو برایش بوده و خواهد بود.

به گزارش آینه نیوز، از تصویری که «ژرژ پی یر» از فیلم «پی یرو خُله» به ثبت درآورد و در پوستر کن هفتاد و یکم نشست تا «کتاب تصویر»ی که به زودی نگاه منتقدان را به خود جلب خواهد کرد، نام «گدار» با «کن» همراه بوده است هر چند فیلمساز تاثیرگذار جهان سینما سر سازگاری با این فستیوال درجه یک ندارد و از سال 2004 از حضور در «کن» سرباز زده است، همان گونه که جهت همدلی با معترضان سال 1968، «کن» را از نفس انداخته بود یا وقتی که جایزه افتخاری اسکاری ها را به شکل تحقیرآمیزی نادیده انگاشت.

 «گدار» که به احتمال زیاد امروز از طریق ویدئو در نشست خبری تازه ترین فیلمش با اهالی رسانه شرکت می کند، بعد از 4 سال با «کتاب تصویر» با علاقمندان سینما گفت و گو خواهد کرد، هر چند جهانش را نقطه ی پایان نتوان نهاد و هیچ گاه «خداحافظی با زبان»ش ممکن نخواهد بود. از تصویری که «میشل آزاناویسیوس» در کن سال گذشته با «مهیب» از «گدار» ساخت تا «کتاب تصویر»ی که استاد به جای خواهد گذاشت، راهی بسیار دور می توان متصور نمود و به نظر می رسد «ژان لوک گدار» در تازه ترین اثرش بیش از همیشه سراغی از «تصویر» گرفته است. از سویی به قول «ویم وندرس» که آثار گدار را راهی برای کشفش از سینما می داند، فیلم های «گدار» هر روز بیشتر به نقاشی نزدیک می شود و حالا باید دید تازه ترین اندیشه ی تصویری استاد چه خواهد شد. فیلمی که درباره اش آمده است: «چیزی به جز سکوت نیست. چیزی به جز ترانه ای انقلابی، یک داستان با پنج فصل، درست مثل پنج انگشت یک دست.»

حالا باید در انتظار تجربه خلق زبانی تازه از پیرمرد تمام نشدنی سینما باشیم و نظر منتقدانی که خواهد آمد و «گدار» روزی درباره آن ها گفت که از بدترین توهین هایشان ناراحت نخواهد شد. و نکته دیگر از عجیب بودن استاد این است که در همان گفت و گوی تلویزیونی که زمان اکران فیلم «تحقیر» انجام شد، «گدار» گفته بود که تنها یک بار از نوشته منتقدان ناراحت شده بود و آن زمانی بود که منتقد فیگارو از فیلمش تعریف کرده بود.

تیزر فیلم «کتاب تصویر»؛ تازه ترین اثر «گدار» در هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/6387/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو