برنامه شخصیت های جهانی هنر و ادبیات در ایران لغو می شود

ردپای سیاست در فرهنگ؛ از «نقش منتقدان» تا پس لرزه ی «لغو برجام»

ردپای سیاست در فرهنگ؛ از «نقش منتقدان» تا پس لرزه ی «لغو برجام»
calendar شنبه 22 ارديبهشت 1397 در 09:16
آینه نیوز: در حالی که «اورهان پاموک»؛ نویسنده ترک تبار ادبیات داستانی از شوق و علاقه وافرش به فرهنگ ایرانی گفته بود و در حالی که به همت یک ناشر فعال، زمینه حضور نویسنده برجسته نوبل ادبیات در ایران فراهم شد تا «نمایشگاه کتاب تهران» تا حدی به عنوان «بین المللی» اش وفادار بماند، ناگهان برنامه های این نویسنده جهانی لغو گردید. از سویی برگزاری کنسرت «ریچارد کلایدرمن»؛ موزیسین جهانی نیز در هاله ای از ابهام قرار دارد و کنسرت زمان بندی شده ی «کیتارو»؛ نوازنده چیره دست ژاپنی هم لغو گردید.

آینه نیوز: در حالی که «اورهان پاموک»؛ نویسنده ترک تبار ادبیات داستانی از شوق و علاقه وافرش به فرهنگ ایرانی گفته بود و در حالی که به همت یک ناشر فعال، زمینه حضور نویسنده برجسته نوبل ادبیات در ایران فراهم شد تا «نمایشگاه کتاب تهران» تا حدی به عنوان «بین المللی» اش وفادار بماند، ناگهان برنامه های این نویسنده جهانی لغو گردید. از سویی برگزاری کنسرت «ریچارد کلایدرمن»؛ موزیسین جهانی نیز در هاله ای از ابهام قرار دارد و کنسرت زمان بندی شده ی «کیتارو»؛ نوازنده چیره دست ژاپنی هم لغو گردید. این شرایط نامناسب می تواند ناشی از هجمه برخی از رسانه های سیاسی علیه هنرمندان جهانی در حوزه ادبیات و موسیقی باشد که چندی پیش آغاز شده بود. هر چند متولیان امر عدم شکل گیری برنامه های «پاموک» در ایران را بهانه هایی همچون «جلوگیری از ازدحام جمعیت»  «عدم در اختیار گذاشتن سالن» عنوان کردند! این در حالی است که تجمع هنرمندان درجه یک جهانی از «استون» تا «کلایدرمن» می توانست فضای متفاوتی از موقعیت ایران در جهان بسازد.

به گزارش آینه نیوز، حضور اورهان پاموک در نمایشگاه کتاب تهران و دیدارش با مخاطبان ایرانی که قرار بود بعدازظهر پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت در غرفه «نشر ققنوس» برگزار شود، لغو شد. پیش از این «شب اورهان پاموک» که قرار بود عصر چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت در «خانه اندیشمندان علوم انسانی» برگزار شود هم لغو شده بود. در این زمینه «مصطفی مستور»، نویسنده شناخته شده ادبیات که در دعوت پاموک به ایران نقش داشته، در یادداشتی گفته است: «به سهم خودم، به عنوان یک نویسنده ایرانی، از رفتاری که با یک نویسنده ترک شد، احساس شرمساری می‌ کنم.» در یادداشت «مستور» که خبرگزاری ایسنا انتشار داده، آمده است: «مساله از نظر فرهنگی بسیار ساده است؛ ناشری قانونی از نویسنده‌ ای که آثارش را به شکل قانونی در کشور ترجمه و منتشر کرده و خوانندگان زیادی هم در جامعه ما دارد به شکل قانونی دعوت کرده تا در چند گردهمایی ادبی که قبلا برایشان مجوز قانونی گرفته، شرکت کند. نویسنده هم به شکل قانونی وارد کشور شده تا در این نشست‌ها شرکت کند. مسئله اما از نگاه اهالی سیاست، مثل همیشه، پیچیده و طراحی‌ شده و امنیتی است و بوی توطئه می‌ دهد.» این نویسنده افزوده است: «جلوگیری از حضور اورهان پاموک در چند محفل ادبی و فرهنگی، گذشته از غیراخلاقی و غیر مدنی بودنش، نشان می‌ دهد برخی سیاستگذاران فرهنگی ما تا چه حد با مقوله‌ هایی مانند توسعه فرهنگی و تعامل فرهنگی با جهان، بیگانه‌ اند.»

پژمانفر؛ نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس یکی از مهم ترین منتقدان حضور «پاموک» در ایران بوده است. پاموک در نهایت، بجز چند مصاحبه اختصاصی با رسانه‌ های داخلی، توانست صبح روز چهارشنبه، ۱۹ اردیبهشت ماه، در کاخ نیاوران در یک نشست خبری شرکت کند و به سوالات خبرنگاران پاسخ دهد و به امضای نسخه‌ ترجمه‌ های آثارش بپردازد. آثاری که در میان علاقمندان به کتاب و شاخه «رمان» طرفداران بسیاری در ایران دارد و بارها توانست مجوز انتشار بگیرد و تجدید چاپ شود.

«پاموک» در بخشی از گفت و گو با روزنامه اعتماد که صبح امروز منتشر گردید، عنوان کرد: «من چیزهای زیادی را از سر گذرانده‌ ام؛ برای مثال در زمان حمایتم از ارامنه، شهردار اسپارتا کتاب‌های مرا از تمام کتابخانه‌ های آن شهر جمع کرد و سوزاند. من از مردم ترکیه هیچ ناراحتی به دل ندارم. انتقاد من به دولتی است که سعی می کند به آزادی اندیشه و بیان لطمه وارد کند.»

اما لغو برنامه های مختلف موزیسین های مطرح جهانی در ایران حرف و حدیث هایی را به دنبال دارد و برخی دامنه این اتفاقات را به مسائل سیاسی و فضای «لغو برجام» مرتبط می دانند. چرا که سال ها است «کیتارو» ساکن امریکا است و ۶ آمریکایی در ارکسترش حضور دارند. «علی ترابی»؛ شخص اول مدیریت موسیقی در گفتگو با خبرگزاری مهر درباره لغو کنسرت موزیسین های شناخته شده جهان در ایران بیان کرد: درباره حضور ریچارد کلایدرمن در ایران حاشیه سازی هایی شده که لازم است در اینجا توضیحاتی را ارایه دهم. روال ما در صدور مجوز چه در بخش کنسرت های داخلی و چه در بخش کنسرت های خارجی یک روند مشخص را طی می کند. در بحث محتوایی و موسیقایی، اگر آثار باکلام باشد ما روی کلام حساسیت خواهیم داشت و در بخش موسیقی بی کلام نیز شورای تخصصی درباره محتوا اظهارنظر خواهد کرد، ولی در حوزه صلاحیت های فردی ما نمی توانیم اظهارنظری داشته باشیم و باید از مراجع ذی صلاح استعلامات لازم را دریافت کنیم. اصلا قانون هم به ما اجازه نمی دهد که ما در مورد هویت و سابقه فردی ورود پیدا کنیم.

مدیر کل دفتر موسیقی درباره ریچارد کلایدرمن و حضورش در ایران توضیح داد: باید تاکید کنم که ما از مراجع ذی صلاح استعلام گرفتیم که نتیجه استعلامات مثبت بود. درباره مباحثی که آقای کلایدرمن با رژیم صهیونیستی همکاری هایی داشته هم باید توضیح بدهم که مدیر برنامه وی اطلاعیه ای صادر کرده و گفته که هیچ مناسبت خاصی با رژیم صهیونیستی ندارند. ترابی بر اساس مطالب ارایه شده از سوی مدیر برنامه های کلایدرمن بیان کرد: از سوی آنها اعلام شده که کلایدرمن در ۱۶۵ کشور دنیا اجرا داشته و این بار هم با علاقه مندی کامل به ایران سفر می کند. به گفته مدیر برنامه های کلایدرمن، وی هیچ برنامه اختصاصی را با رژیم صهیونیستی انجام نداده است.

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: اخیرا نیز مدیر برنامه های کلایدرمن به دفتر من در تهران آمد و ما نسبت به ابهاماتی که پیرامون قرارداد این نوازنده با شرکت مورد نظر داشتیم توضیحاتی را خواستار شدیم که او نیز توضیح داد «آقای کلایدرمن به هیچ عنوان هیچ گونه ارتباطی با کشور متخاصم ایران نداشته و معمول هم این است که وقتی به جایی برای اجرای برنامه سفر می کند سرود یا قطعه ای از میزبان را برای مخاطبان آن کشور اجرا می کند»؛ موضوعی که در بین همه نوازنده های بین المللی امر متداولی است. بنابراین از این نظر فکر می کنم این اطلاعات درست نیست که او برای رژیم صهیونیستی کار خاصی را تولید کرده است.

ترابی درباره لغو کنسرت «کیتارو» نیز عنوان کرد: تمامی مباحث مربوط به دریافت مجوز کنسرت کیتارو طبق روندی که در ابتدای صحبت هایم به آن اشاره کردم، طی شد. البته بعد از اینکه مجوز کنسرت صادر شد، خودِ گروه با توجه به فرصت اندکی که برای بلیت فروشی داشتند و همچنین تاخیر در صدور ویزا به این جمع بندی رسیدند که کنسرت به وقت دیگری موکول شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا خارج شدن آمریکا از برجام تاثیری در لغو کنسرت «کیتارو» داشته یا خیر، گفت: من در این مورد بی اطلاع هستم. اینکه گروه تحت تاثیر این ماجرا قرار گرفته یا خیر را نمی دانم، اما لازم است تاکید کنم از سوی دفتر موسیقی وزارت ارشاد اشکالی برای برگزاری کنسرت گرفته نشد و ما هر همکاری در این زمینه باید انجام می گرفت، انجام دادیم.

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/6386/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو