«جیمز کامرون»؛ مهم ترین سینماگر فعال در ژانر علمی تخیلی درباره این گونه سینمایی سخن می گوید

صنعتگری که علم را وارد سینما کرد

صنعتگری که علم را وارد سینما کرد
calendar دوشنبه 10 ارديبهشت 1397 در 09:12
آینه نیوز: در مستندی که از تلویزیون کابلی آمریکا روی آنتن می‌ رود، «جیمز کامرون»؛ مهم ترین سینماگر فعال در ژانر علمی تخیلی درباره این گونه سینمایی سخن می گوید.

آینه نیوز: در مستندی که از تلویزیون کابلی آمریکا روی آنتن می‌ رود، «جیمز کامرون»؛ مهم ترین سینماگر فعال در ژانر علمی تخیلی درباره این گونه سینمایی سخن می گوید.

به گزارش مهر و به نقل از رویترز، جیمز کامرون با ساخت «آواتار» مخاطبان را با خود به دوران فیلم‌ های علمی تخیلی برد و البته خیلی پیش از آن «جنگ ستارگان» میلیاردها دلار بلیت فروخته بود و در فرهنگ مردم جایگاه خاص خودش را یافته بود.

اکنون در قالب یک مجموعه مستند ۶ قسمتی که نخستین بار از روز دوشنبه در شبکه کابلی AMC آمریکا روی آنتن می‌ رود، سینماگر- صنعتکار موفق هالیوود درباره روندی که فیلم‌های علمی تخیلی طی کردند صحبت می کند و با اشاره به فیلم‌های درجه B در دهه ۱۹۵۰ و فیلم‌ های بیگانگان فضایی در دهه ۱۹۶۰ و فیلم‌ های پساآخرالزمانی دهه ۱۹۷۰ این روند را مورد بررسی قرار می دهد.

در حالی که اکنون خیلی‌ از آن فیلم‌ها به فیلم‌های کلاسیک بدل شده‌اند، کامرون می‌گوید تهیه‌کنندگان هالیوودی آن زمان علاقه کمی به این ژانر که به ندرت بازده قابل توجهی در باکس آفیس داشت، داشتند. کامرون در گفتگو با گزارشگران در حالی که اکنون در «منهتن بیچ» کالیفرنیا در حال ساخت دو ادامه «آواتار» به صورت همزمان است، افزود: هیچ کسی نمی‌توانست از این داستان‌های علمی تخیلی لعنتی پول دربیاورد.

اما همه چیز با فیلم «جنگ ستارگان» در سال ۱۹۷۷ تغییر کرد و این فیلم به پرفروش‌ترین فیلم داخلی در تاریخ بدل شد و همه استودیوها را به تقلید از خود واداشت. کارگردان اسکاری بیان کرد: تا آن زمان کلی داستان علمی بد وجود داشت و بعد همه کیفیت ژانرها بالا رفت و به امروز رسیدیم که این دست فیلم‌ها به بدنه اصلی سینمای آمریکا بدل شده است. سازنده «آواتار» تاکید کرد که امروز بیشتر فیلم‌های علمی تخیلی درآمد خوبی کسب می‌کنند و رکورد فروش بلیت تا ۲.۸ میلیارد دلار در دنیا با همین فیلم‌ها گذاشته شده است.

در این مجموعه مستند که با عنوان «دیدگاه‌های AMC : نظر جیمز کامرون درباره فیلم‌های علمی تخیلی» ساخته شده کامرون با چند تن از کارگردان‌های برجسته دیگر چون استیون اسپیلبرگ، گی‌یرمو دل تورو، جرج لوکاس، ریدلی اسکات و کریستوفر نولان درباره فیلمسازی و تاثیر آن فیلم‌ها بر روند کاریشان صحبت کرده است.

سازنده «ترمیناتور» در این مجموعه تاکید کرده که ژانر علمی تخیلی اکنون در همه تاریخ سینما در بالاترین جایگاه خود قرار دارد و بیش از همیشه به تکنولوژی وابسته است. وی افزود: این فیلم‌ها در مجموع برای ما روشنگرانه هستند و به ما کمک می‌کنند تا ببینیم چه خبرهایی می‌تواند وجود داشته باشد.

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/6321/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو