برگزاری بزرگداشت روز جهانی تئاتر با تاخیری یک ماهه!

برگزاری بزرگداشت روز جهانی تئاتر با تاخیری یک ماهه!
calendar دوشنبه 03 ارديبهشت 1397 در 11:49
آینه نیوز: دیده بودیم که برخی از رسانه ها چند روز بعد از سپری شدن اتفاقات فرهنگی و هنری به سراغ سوژه ها می روند و به سفارش یادداشت یا انجام گفت و گو اقدام می کنند، اما این که هنرمندان شناخته شده کشور هم با تاخیری یک ماهه به بزرگداشت روز جهانی تئاتر بپردازند، اتفاق تازه ای است که به زودی رخ خواهد داد! «روز جهانی تئاتر» در حالی در روزهای نخست سال سپری شد که به دلیل فضای خاص تعطیلات کمتر رسانه ای در آن ایام به این اتفاق پرداخت.

سرویس تئاتر آینه نیوز: دیده بودیم که برخی از رسانه ها چند روز بعد از سپری شدن اتفاقات فرهنگی و هنری به سراغ سوژه ها می روند و به سفارش یادداشت یا انجام گفت و گو اقدام می کنند، اما این که هنرمندان شناخته شده کشور هم با تاخیری یک ماهه به بزرگداشت روز جهانی تئاتر بپردازند، اتفاق تازه ای است که به زودی رخ خواهد داد! «روز جهانی تئاتر» در حالی در روزهای نخست سال سپری شد که به دلیل فضای خاص تعطیلات کمتر رسانه ای در آن ایام به این اتفاق پرداخت.

اما مهر خبر داد که «سهراب سلیمی» در مقام «دبیر هفته بزرگداشت روز جهانی تئاتر» از برنامه های در نظر گرفته شده برای این هفته گفت. این کارگردان شناخته شده تئاتر عنوان کرد: امسال این برنامه تفاوت زیادی با سال گذشته دارد و زیر نظر کانون کارگردانان خانه تئاتر و به پیشنهاد آنها به شکل یک فستیوال کوچک برگزار می شود که مطمئنا در سال های آتی گسترده تر خواهد شد که می توان از آن به عنوان اولین فستیوال استعدادهای جوان نام برد. این اجراها به احتمال زیاد در سالن انتظامی خانه هنرمندان به صحنه می روند که البته رایزنی هایی برای اجرای آثار در سالن خانه تئاتر جدید هم انجام شده است اما از آنجا که امکانات نور و صدای این مجموعه مجهز به تجهیزات به روز ایتالیایی است هنوز تکنسین های فنی ایتالیایی به ایران نیامده اند تا آموزش های مورد نظر را به کارکنان این مجموعه بدهند تا ما بتوانیم از این سالن استفاده کنیم.

این کارگردان و بازیگر تئاتر یادآور شد: همچنین بنیاد شاهنامه نیز پیشنهادهایی برای همکاری به ما داده است تا گروه های کودکی که از لحاظ سنی به مقطعی رسیده اند که می توانند پرده خوانی و شاهنامه خوانی داشته باشند در این رویداد حضور داشته باشند حتی پیش بینی کردیم که کودکان بااستعداد به جز حضور در استیج، قبل از اجرای نمایش در آمفی تئاترها و تماشاخانه ها در میان پرده ها به اجرا بپردازند. در طول این سال ها تلاشم این بوده که بتوانم هر سال گامی بدیع و نو برداریم و در همین راستا نیز گروه های موسیقی و حرکت و خیمه شب بازی برنامه هایی خواهند داشت.

سلیمی درباره برگزاری سمینارها در هفته بزرگداشت روز جهانی تئاتر توضیح داد: ۲ سمینار در این رویداد خواهیم داشت؛ اولین سمینار در ارتباط با طراحی صحنه و لباس است که در طول این هفته برگزار می شود. این سمینار به نوعی بین دانشجویان جوان رقابتی را به وجود می آورد و آنها ماکت هایی را که حاصل این سمینار است در معرض دید مخاطبان قرار می دهند. همچنین قرار است که کارشناسی خارجی نیز دعوت شود تا ورکشاپی درباره طراحی صحنه و لباس برگزار کند.

دبیر هفته بزرگداشت روز جهانی تئاتر متذکر شد: سمینار دوم را انجمن نمایشنامه نویسان برگزار خواهد کرد و کانون کارگردانان نیز بزرگداشتی را برای استاد محمد کوثر که از استادان تئاتر ایران بوده است، برگزار خواهد کرد. انجمن عکاسان نیز اقدام به برگزاری یک نمایشگاه عکس خواهد کرد که خروجی آن یک کاتالوگ خواهد بود که در معرض فروش و در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد. در سال گذشته این نمایشگاه در فضاهای مختلفی توسعه یافت و در مکان هایی همچون زیرگذر مترو، پردیس تئاتر تهران و فضای باز تئاتر شهر برگزار شد اما امسال در یک بلاتکلیفی به سر می بریم و هنوز مشخص نیست که چگونه باید با نهادهای مورد نظر وارد رایزنی شویم. اگر امسال هم به لحاظ اقتصادی حمایت شویم قطعا از فضاهای گسترده ای برای برگزاری نمایشگاه عکس بهره می بریم.

وی اضافه کرد: قرار است غرفه های آموزشی، ورک شاپ های مختلف و فروش کالاهای مختلف انجمن ها را هم در این هفته داشته باشیم. همچنین عروسک های غول پیکری را نیز شاهد خواهیم بود که پل ارتباطی مخاطبان با هنرهای نمایشی هستند و در جذب علاقه مندان به آیین ها و نمایش های ملی و سنتی موفق خواهند بود.

هفته بزرگداشت روز جهانی تئاتر از ۷ تا ۱۵ اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/6267/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو