فیلمنامه نویس «مجیدی» با نمونه آوردن از «فروشنده» فرهادی ورک شاپ فیلمنامه نویسی در جشنواره جهانی فجر برپا کرد

توصیه ی «مهران کاشانی»: تا جوان هستید آرزوهایتان را روی شاه پیرنگ بنا کنید

توصیه ی «مهران کاشانی»: تا جوان هستید آرزوهایتان را روی شاه پیرنگ بنا کنید
calendar چهارشنبه 29 فروردين 1397 در 15:40
آینه نیوز: در روز نخست برنامه های بخش «دارالفنون» سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر دو کارگاه آموزش فیلمنامه نویسی توسط مهران کاشانی برگزار شد.

آینه نیوز: در روز نخست برنامه های بخش «دارالفنون» سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر دو کارگاه آموزش فیلمنامه نویسی توسط مهران کاشانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جشنواره، مهران کاشانی که در چند اثر مجید مجیدی به عنوان فیلمنامه نویس همکاری کرده است، در ورک شاپ جشنواره جهانی فجر، به بیان انواع روایت ها و نیز معضلات موجود در فیلمنامه ها پرداخت و گفت: شکاف وقتی اتفاق می افتد که چیزی خلاف قاعده اتفاق افتاده باشد. ذهن به صورت ناخودآگاه می خواهد یک فرم خاص را دنبال کند و بر اساس همین قاعده شکاف باعث کنجکاوی ذهن و پیگیری داستان توسط مخاطب می شود.

«مهران کاشانی» که نویسنده فیلمنامه هایی همچون «آواز گنجشک ها» ساخته مجید مجیدی و «دختر» ساخته رضا میرکریمی است، در این جلسه عنوان کرد: شخصیت ها در شاه پیرنگ خیلی تغییر می کنند، اما در خرده پیرنگ دامنه این تغییر کم است. اما چرا فرم قالب همیشه شاه پیرنگ است. شاه پیرنگ ها قدرت تخیل ما را بالا می برند با این وجود شاه پیرنگ کم طرفدارترین فرم بین فیلمسازان جوان است. انگار که فیلم های خرده پیرنگ و بدون پیرنگ آوانگاردتر هستند. به شما پیشنهاد می کنم تا جوان هستید آرزوهایتان را روی شاه پیرنگ بنا کنید.

نویسنده فیلمنامه «آن سوی ابرها» با تاکید بر اینکه احتمال اقبال مخاطب از خرده پیرنگ کمتر از شاه پیرنگ است، تصریح کرد: اگر اعتقاد دارید که جهان و خود را می توانید تغییر دهید و سرنوشتتان در دست خودتان است شاه پیرنگ کار کنید اما اگر فکر می کنید تغییرات اندک هستند، خرده پیرنگ کار کنید و اگر هم زندگی را ملال آور می دانید بدون پیرنگ کار کنید.

این مدرس در ادامه کارگاه از دانشجویان خواست برای «پیرنگ» یک تعریف صحیح ارایه کنند و پس از آن از دانشجویان خواست نظرشان را در مورد درست ترین پیرنگ راجع به یک داستان واحد بیان کنند و بعد از اظهارنظر دانشجویان عنوان کرد: هیچ کدام از قواعد فیلمنامه نویسی فرمول هایی ریاضی نیستند که حتما رعایت شوند، در حقیقت این قواعد را باید خوب یاد بگیرید تا فراموششان کنید. مانند یادگیری رانندگی که در ابتدا کار ساده ای نیست ولی وقتی که یادش گرفتید دیگر هنگام رانندگی به آن فکر نمی کنید. در آخر بهترین پیرنگ همان چیزی است که از قلب شما برمی خیزد یعنی احساساتی که در شما حلول می کند و دوست دارید به آنها برسید.

کاشانی با بیان مثالی از فیلم «فروشنده» و تشریح پایان بندی آن گفت: برای فیلم «فروشنده» پایان های مختلفی قابل تصور است ولی این جهان اصغر فرهادی بود که تعیین کرد پایان فیلمش چگونه باشد. در حقیقت پایان های دیگر نیز می توانست اتفاق بیفتد بدون اینکه پیرنگ دچار خطا شود.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/6238/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو