عضو شورای نظارت بر صداوسیما از ۵۶ گزارش و ۱۸ تذکر به رسانه ملی خبر داد

از «کلاه قرمزی» تا «رم» با نوروز تلویزیون

از «کلاه قرمزی» تا «رم» با نوروز تلویزیون
calendar دوشنبه 27 فروردين 1397 در 09:43
آینه نیوز: شورای نظارت بر صدا و سیما درباره برنامه‌ های نوروزی ۵۶ گزارش و ۱۸ تذکر داد که از جمله آنها می‌ توان به سانسور در برنامه کلاه قرمزی و تغییر لوگوی تیم فوتبال آ.اس. رم، نام برد.

آینه نیوز: شورای نظارت بر صدا و سیما درباره برنامه‌ های نوروزی ۵۶ گزارش و ۱۸ تذکر داد که از جمله آنها می‌ توان به سانسور در برنامه کلاه قرمزی و تغییر لوگوی تیم فوتبال آ.اس. رم، نام برد.

سید احسان قاضی‌ زاده هاشمی، عضو ناظر قوه مقننه در شورای نظارت بر صداوسیما در گفت‌ و گو با ایلنا، ضمن اشاره به تشکیل جلسه شورای نظارت بر عملکرد صداوسیما درباره برنامه‌ های نوروزی، اظهار داشت: این جلسه برگزار شد و شورای نظارت بر عملکرد صداوسیما برنامه‌های نوروزی صداوسیما را مورد بررسی قرار داد و در مواردی از مسئولان صداوسیما و برنامه‌ سازها گزارش خواست و در مواردی نیز به مسئولان سازمان صداوسیما تذکراتی را داد. وی خاطرنشان کرد: شورای نظارت همچنین مجموعه تذکرهای خود را برای اصلاح در برنامه‌ های آینده سازمان صداوسیما در اختیار مسئولان این سازمان قرار داد.

عضو ناظر قوه مقننه در شورای نظارت بر صداوسیما در پاسخ به این پرسش که آیا برخی موارد پرحاشیه‌ همچون سانسور لوگوی تیم فوتبال آ.اس.رم یا موضوع مربوط به یک برنامه کودک تلویزیونی که منجر به نارضایتی اعراب استان خوزستان و ناآرامی‌هایی در بخش‌هایی از شهر اهواز شد، جزء این موارد تذکر بوده است، خاطر نشان کرد: همه این موارد جزء تذکرها بوده و اتفاقاً به‌جز این چند نمونه، موارد متعدد دیگری نیز ازسوی شورای نظارت مورد تذکر قرار گرفته است.

وی افزود: علاوه بر این موارد، گزارش‌هایی درمورد برنامه‌های بسیار شاخص، مشهور و پربیننده نیز ارائه شده بود که همگی در شورای نظارت بر عملکرد صداوسیما مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت که برخی از این موارد حتی منجر به تذکرهایی به سازمان صداوسیما شده است.

نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی در واکنش به این پرسش که با توجه به آن‌ که نظارت شورای نظارت بر عملکرد صدا و سیما ذاتاً نظارت پس از پخش است، آیا اساساً این تذکرها تاثیر عملی در روند کاری صداوسیما نیز خواهد داشت، گفت: به هر حال بسیاری از موارد تذکر شورای نظارت عملاً منجر به اصلاح شده است. البته بنا ندارم نامی از برنامه مشخصی بیاورم اما به‌ عنوان نمونه در مورد یکی از همین برنامه‌های نوروزی، حتی پیش از ورود شورای نظارت به بحث بررسی ابعاد مسئله، به‌ دلیل پیگیری‌هایی که ازسوی بنده و آقای کاتب به‌ عنوان نمایندگان قوه مقننه در شورای نظارت بر صداوسیما انجام شد، اصلاحاتی در ادامه پخش آن برنامه صورت گرفت که پیش از این نیز اعلام شد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در گذشته نیز شاهد بودیم که ورود شورای نظارت بر عملکرد صداوسیما درمورد برخی سریال‌های تلویزیونی منجر به اصلاح روند شد. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس ضمن تقدیر و تشکر از مسئولان صداوسیما به‌ خاطر همکاری صمیمانه با مسئولان شورای نظارت، تاکید کرد: خوشبختانه همکاری مسئولان صداوسیما به‌ مراتب بهتر از ادوار گذشته مدیریت‌های این سازمان بوده و همکاری و همیاری صداوسیما در پذیرش نکاتی که ممکن است ازسوی شورای نظارت مورد انتقاد و ایراد قرار گرفته باشد، به‌مراتب بیشتر از گذشته است.

این نماینده با تاکید بر این‌که نظارت و تذکرهای شورای نظارت بر عملکرد صداوسیما عمدتاً بر مسائل محتوایی مترتب است، گفت: در همین تذکرهای ۱۸ گانه اخیر، مواردی بوده که مثلاً تذکر ارتباطی به برنامه نداشته و صرفاً درباره نوع، رنگ یا نور به‌ کار رفته در دکورها، نحوه دیالوگ‌ ها یا حتی پیام‌ های بازرگانی خاص در میان یک برنامه، به این دلیل که احیاناً منجر به نوعی هنجارشکنی‌ها شده است، تذکرهایی دادیم.

وی افزود: در عین حال مواردی از تذکرها هم درباره محتوای برنامه‌ ها یا نحوه سانسورها در یک برنامه بوده که مورد اشاره قرار گرفت. همچنین بخشی از تذکرهای ارائه شده به اصطلاح «روندی» بوده و بر نوع دیالوگ‌ها، نوع ادبیات یا نوع هنجارهای تبلیغ‌ شده در یک برنامه یا فرهنگ‌ سازی‌ ها ناظر بوده که البته در تمامی این موارد هدف ما، اصلاحی است.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/6196/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو