مخالفت کارشناسان موسیقی به عدم نمایش «ساز» در رسانه ملی

مخالفت کارشناسان موسیقی به عدم نمایش «ساز» در رسانه ملی
calendar یکشنبه 26 فروردين 1397 در 13:10
آینه نیوز: هنر والای «موسیقی» همچنان در جامعه ایرانی و نزد متولیان فرهنگی و سایر نهادها غریبه ای بیش نیست و انواع فتواهای شخصی و بی پایه و اساس درباره حرام بودن فعل موسیقی و نمایش سازها و اجرای موسیقی از گوشه و کنار شنیده می شود و صد افسوس که «رسانه ملی» نیز یکی از همراهان چنین آشفته بازاری است.

آینه نیوز: هنر والای «موسیقی» همچنان در جامعه ایرانی و نزد متولیان فرهنگی و سایر نهادها غریبه ای بیش نیست و انواع فتواهای شخصی و بی پایه و اساس درباره حرام بودن فعل موسیقی و نمایش سازها و اجرای موسیقی از گوشه و کنار شنیده می شود و صد افسوس که «رسانه ملی» نیز یکی از همراهان چنین آشفته بازاری است.

به گزارش فارس، اولین برنامه ساعت ۲۵ در سال جدید که با حضور پیروز ارجمند آهنگساز و مدیر کل اسبق دفتر موسیقی ارشاد و علیرضا بدیع شاعر و ترانه سرا روی آنتن رفت با انتقاداتی تند به سیاست‌های موسیقایی سازمان صدا و سیما همراه شد.

در این برنامه، کارشناسان به نقد و بررسی تیتراژهای نوروز ۹۷ و تحلیل نقش موسیقی در برنامه‌های تلویزیون پرداختند و پیروز ارجمند در این باره گفت: در مجموع اتفاقات خوبی در این دو هفته رخ داد و از همه ژانرهای موسیقی و همه طیف‌ها خوانندگان خوبی به سیما دعوت شدند و در مجموع تنوع خوب بود. اما شاهد حضور برخی از هنرپیشگان بودیم که خواننده شده اند و اینکه بگوییم آیا خوانندگان خوبی هستند جای پرسش دارد.

وی افزود: از طرفی خوانندگانی هم دعوت شدند که می بینیم در کار خود تکرار می‌شوند مانند حجت اشرف زاده که البته کارهای خوبی دارد اما تکراری است. علیرضا عصار کار متفاوتی خواند که جدایی از فواد حجازی قطعا در این تغییر بی اثر نیست، رضا یزدانی هم با سبک خاص خود به سیما آمد.اما جای موسیقی محلی و سنتی ما خالی بود و این پرسش پیش می‌آید که چرا صدا و سیما به موسیقی محلی و سنتی ما بی مهری می‌کند که همه افتخار و دارایی ماست و فقط به پاپ می‌پردازد و این نقطه ضعف سازمان در این ایام بود.

 پیروز ارجمند درخصوص سیاست های سازمان صدا و سیما در خصوص موسیقی اظهار کرد: تا به کی سازمان قصد دارد ساز را در سیما نشان ندهد، آیا با نشان دادن اسلحه مردم اسلحه به دست می‌گیرند و یا با نشان دادن مواد مخدر مردم معتاد می‌شوند. اگر ساز هم نشان دهد مردم با دیدن ساز ساز به دست نمی‌گیرند. وی افزود: من فکر می‌کنم سازمان باید استراتژی راهبردی درباره موسیقی داشته باشد و بگوید امروز استراتژی ما درباره موسیقی به این صورت است و پنج سال آینده در چه جایگاهی قرار داریم و این میان نظر مردم و خواست آنها چیست؟ و آیا مردم با نشان دادن ساز موافق هستند یا مخالفند که به جرأت می‌توانم بگویم ۹۸ درصد موافق هستند. رسانه در دل مردم و برای مردم است و هیچ گاه هیچ میری در سازمان نگفته است که چرا نشان دادن ساز در سیما منع دارد و به نظر من این مسأله محدودیتی نباید داشته باشد زیرا ساز میراث معنوی ماست و در یونسکو ثبت شده است و ما می‌خواهیم بخشی از میراث فرهنگی خود را نشان دهیم.

وی افزود: سامان احتشامی در برنامه دورهمی ساز نواخت آیا اتفاقی افتاد؟ خیر مردم نشاط پیدا کردند و کمی از فشارهایی که روی آنها است کاسته شد و یا علیرضا عصار در برنامه نوروز پیانو نواخت آیا اتفاقی افتاد؟ مطمئنا اتفاقی هم اگر بیفتد اتفاق خوب است و نه بد و من معتقدم سازمان باید تکلیف خود را در این باره انجام دهد و این منعیت را بردارد. متأسفانه ساز را در سیما نشان می‌دهند و جلوی ساز گلدان می‌گذارند و مسلم است که این توهین به شعور مردم و موسیقی است. از طرفی آواز خواندن هم نوعی پرداختن به موسیقی است پس جلوی خوانندگان در سیما هم گلدان بگذارید.

این آهنگساز در ادامه گفت: مقام معظم رهبری در خصوص موسیقی نظرات روشنگرانه‌ای دادند و در مورد موسیقی فاخر و ارزشمند نظران روشنی داشته‌اند. زمانیکه شهرام ناظری با صدای خود شعر حافظ و مولانا را در کنار نوازنده‌ای که او هم در کمک به ارائه این موسیقی عرفانی می‌نوازد هنرنمایی می‌کند پس چرا باید نوازندگی او را نشان ندهیم. بنابراین من به عنوان موزیسینی که سی ویک سال است کار حرفه‌ای می‌کنم این تقاضا را دارم که به ما موزیسین‌ها بگوید که چرا سازمان ساز را نشان نمی‌دهد و دلایل این کار چیست؟

پیروز ارجمند در ادامه افزود: اتفاق جالبی که امسال در یکی از سریال ها افتاد این بود که ما صدای خواننده ترک ابراهیم تاتلیس را در یکی از سریال ها شنیدیم این خواننده خوبی است اما فکر کردم که چرا استاد شجریان در سیما نمی‌خواند ابراهیم تاتلیس قابل احترام اما چرا به این طرف توجه نمی‌کنیم. چرا به خوانندگان جوان فرصت نمی‌دهیم ما تعداد زیادی خواننده خوب داریم و موسیقی محلی ما موسیقی غنی و سرشاری است و مردم لذت می‌برند. چرا به ظرفیت های موجود کم توجهی می‌کنیم. چرا وقتی دور روی خواننده‌ای می‌افتد در همه شبکه‌ها تنها موسیقی او پخش می‌شود. به نطر من سازمان باید شورای هماهنگی تشکیل دهد که این شورا طبق یک چارت مشخص کند هر خواننده به چه میزان در برنامه‌ها می تواند حضور داشته باشد. ما خوانندگان زیادی در حوزه‌های مختلف داریم و ظرفیت باید بین اینها تقسیم شود تا عدالت اجرا شود.

 

 

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/6188/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو