دیدگاه «بهزاد فراهانی» درباره وضعیت امروز «تلویزیون» و «تئاتر»؛

تلویزیون فعلی ما ملی نیست/ حاضرم محاکمه شوم/ از حضور بازیگران سینما در تئاتر استفاده نکنیم

تلویزیون فعلی ما ملی نیست/ حاضرم محاکمه شوم/ از حضور بازیگران سینما در تئاتر استفاده نکنیم
calendar سه شنبه 21 فروردين 1397 در 10:38
آینه نیوز: «بهزاد فراهانی» اعتقاد دارد که تلویزیون ما ملی نیست و نیز چهره های مطرح سینمایی نباید در تئاتر حضور پیدا کنند.

آینه نیوز: «بهزاد فراهانی» اعتقاد دارد که تلویزیون ما ملی نیست و نیز چهره های مطرح سینمایی نباید در تئاتر حضور پیدا کنند.

بازیگر قدیمی سینما و تئاتر و تلویزیون برخلاف برخی افراد، دیدگاه امیدوارانه ای نسبت به تلویزیون و تئاتر و فضای هنری و رسانه ای کشور ندارد. گفت و گوی «بهزاد فراهانی» با روزنامه فرهیختگان انجام شد که چندی است با تعویض تیم کاری دچار تغییری صد و هشتاد درجه ای شده و شرایط امروز به نحوی است که به نوعی اکنون می توان این رسانه را متعلق به جبهه ارزشی دانست! بهزاد فراهانی که در سال های اخیر نقش های کمرنگی را بازی کرده و اعتبار گذشته اش تحت تاثیر مهاجرت و فعالیت دختر سفر کرده اش قرار گرفته است، جملاتی را می گوید که برخی از افراد آگاه به رسانه درباره تلویزیون می گویند. بازیگر سریال «رعنا» عنوان می کند: «تلویزیون فعلی ما ملی نیست درحالی که امام خمینی (ره) براین باور بودند که تلویزیون باید یک دانشگاه باشد. سوال من امروز از گردانندگان تلویزیون این است که شرایط فعلی این رسانه چقدر در حال‌ حاضر بار آموزشی برای مردم دارد؟! تقریبا هیچ. چون تلویزیون سال‌ هاست که یک تئاتر ملی پخش نکرده و دل اهالی هنر را به دلایلی چون ممیزی و دست بردن در متون کارگردانان و نمایشنامه‌نویسان رنجانده است. به همین خاطر است که معتقدم تلویزیون، امروز در بی‌ سرانجام‌ ترین دوران خود قرار دارد.»

بهزاد فراهانی در ادامه گفت: «با نگاهی اجمالی می‌ بینیم امروز چشم اغلب خانواده‌های ایرانی به امکانات تصویری آن طرف آب است. می‌گویم اغلب چون شاید هنوز استثنا هم باشد که تلویزیون خودمان را نگاه کند، بنابراین عملکرد فعلی تلویزیون را ملی نمی‌دانم؛ تلویزیونی ملی است که تبلیغاتش کنترل شده باشد، نه اینکه سفره ایرانی رنگی نشان بدهند، در حالی که نمی‌دانند کارگری که چند عائله دارد از عهده برنج و روغن و سایر کالاهای مصرفی که در تلویزیون نشان داده می‌شود، برنمی‌آید. چون کسی در تلویزیون دلش به حال آن کارگر نمی‌سوزد، اساسا در تلویزیون جایی برای ارائه یک اثر کارگری محکم که منافع طبقه زحمتکشان را به تصویر بکشد وجود ندارد یا هیچ وقت ندیده‌ایم ارجمندی‌های دهقانان برنج‌کار، دروگران کویری و... در تلویزیون مطرح شود. در سال‌های اخیر اکثر نویسندگان متعهد که دل در گرو منافع مردم داشته باشند از تلویزیون کنار گذاشته شده‌اند که یکی‌اش خود من هستم.»

این پیشکسوت بازیگری افزود: «من در حال ‌حاضر، ‌رئیس انجمن بازیگران تئاتر خانه تئاتر هستم، به‌هرحال مولفه‌هایی در من دیده‌اند که این سمت را به‌عهده‌ام گذاشته‌اند. همچنین عضو شورای‌عالی خانه هنرمندان هستم، ‌درام‌نویسم، تا امروز تعداد زیادی نمایش روی صحنه برده‌ام، خاک صحنه خورده‌ام، در سینما و تلویزیون حضور داشته‌ام، اما کجا یک‌بار یکی از مسئولان در این سال‌ها از من پرسیده زنده‌ای یا مرده؟ با حقوق بازنشستگی چطور روزگار می‌گذرانی؟ این صحبت فقط درباره خودم نیست، پیشکسوتان فراموش شده تلویزیون دراین زمینه فراوانند و عملا یادی از آنها نمی‌شود و به برنامه‌ها و جشن‌های برگزار شده در سیما دعوت نمی‌شوند. نمونه‌اش جشن بین‌المللی تلویزیون بود که واقعا از شکل برگزاری آن خنده‌ام گرفت؛ چون نه ثریا قاسمی، نه ژاله علو، نه صدرالدین شجره، نه من و نه خیلی دیگر از بزرگان تلویزیون در این جشن دعوت نداشتیم. من در سال‌های اخیر سریالی ساخته‌ام که 220 دقیقه آن ساخته شد ولی به دلیل بیهوده‌ای جلوی ساخت مابقی آن را گرفتند و گفتند برای ادامه ساخت 250 دقیقه باقی سریال بودجه نداریم. این مساله در حالی مطرح می‌شود که می‌بینیم بودجه برای ساخت برنامه‌هایی که نشان و رنگ‌وبویی از ادبیات ایران زمین ندارد مهیا است. روی این اصل است که معتقدم مدیریت تلویزیون مشکل دارد، حالا اگر هم کسی از دست‌اندرکاران تلویزیون می‌خواهد از من شکایت کند حرفی ندارم و در 74 سالگی حاضرم در دادگاه به خاطر این اظهارات محاکمه شوم.»

اما بخش دیگری از گفته های «بهزاد فراهانی» براساس پیشینه اش، معطوف به حوزه «تئاتر» است. وی درباره وضعیت امروز تئاتر کشور عنوان کرد: «امروز دولت رنج تئاتر حرفه‌ای را از روی دوش خود برداشته و این بار را به ناکجا‌آباد منتقل کرده است. از سوی دیگر، دولت با آزاد گذاشتن مکان‌هایی به‌عنوان تئاتر خصوصی هم از نظر من، کار ‌کودکانه‌ای کرده است. حالا شاید رونق گرفتن تئاترهای خصوصی برای برخی از اهالی تئاتر خوشایند باشد، درحالی که من به آینده این تئاتر خوش‌بین نیستم و می‌گویم عن‌قریب است که کار تئاتر معاصر به  ژانگولر بازی هم بکشد. تئاتر به سمتی می‌رود که گیشه برای آن تصمیم می‌گیرد و این خطرناک است. ‌چهار، پنج سال پیش هم این مساله را متذکر شدم که از حضور بازیگران سینما در تئاتر استفاده نکنیم، چون این کار باعث می‌شود دیگر مخاطب به عشق دیدن آن بازیگر چهره به تئاتر بیاید نه برای خود تئاتر. امروز اگر نگاهی به اطراف بیندازید؛ هر جایی را نگاه می‌کنید فردی ولو با دانش اندک تئاتری دارد در این حوزه کار می‌کند. طبیعی است که دیرگاهی است در این عرصه یک جور بی‌نظمی و درهم‌آمیختگی به وجود آمده است.»

«بهزاد فراهانی» درباره دوره مدیریت «مهدی شفیعی» در اداره کل هنرهای نمایشی گفت: «شفیعی در این مدت دست تمام ستارگان سینما را به تئاتر باز کرد، به همین خاطر است که وقتی با ما قرارداد بستند، گفتند اول باید یک چهره صاحب‌نام سینمایی بیاوریم تا کار فروش کند. پاسخ من هم این است که می‌خواهم 100 سال سیاه کار من با این شرایط فروش نکند. البته اخیرا شهرام کرمی این سمت را به عهده گرفته و امیدوارم شرایط بهتر از گذشته شود.»

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/6161/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو