سه نفر از اعضای هیات داوران کمیته ادبیات جایزه نوبل استعفا کردند

ردپای «رسوایی جنسی» به جایزه نوبل رسید

ردپای «رسوایی جنسی» به جایزه نوبل رسید
calendar یکشنبه 19 فروردين 1397 در 08:56
آینه نیوز: سه نفر از اعضای هیات داوران کمیته ادبیات جایزه نوبل با انتشار نامه‌ ای در رسانه‌ های سوئدی از سمت‌ های خود استعفا کردند.

آینه نیوز: سه نفر از اعضای هیات داوران کمیته ادبیات جایزه نوبل با انتشار نامه‌ ای در رسانه‌ های سوئدی از سمت‌ های خود استعفا کردند.

به گزارش فارس، «کلاس اوسترگرن»، «کِل اسپمارک» و «پیتر انگلاند» طی نامه‌ای به رسانه‌های سوئدی از کمیته داوری ادبیات نوبل کناره‌ گیری کردند.

«انگلاند» یکی از این سه داور مستعفی در نامه خود نوشته که تصمیمش با نظر و تصمیم آکادمی سوئد در اواخر سال گذشته برای قطع روابط با رییس یک مرکز فرهنگی در استکهلم که به تجاوز جنسی متهم شده بود مرتبط است.

چندین رسانه سوئدی همچون «آفتون‌بلادِت» اعلام کرده‌اند که اصل مساله‌ای که منجر به کناره‌گیری این سه داور نوبل ادبیات شده مربوط به رای‌ آکادمی برای اخراج خانم «کاترینا فورستِنسِن» از اعضای آکادمی و ارتباط نامشروع با مردی است که نامش فاش نشده است.

در این گزارش منتشره آمده است که این سه نفر از آکادمی نوبل خواستار اخراج خانم «فورتنسن» شده‌اند اما به خواسته آنها اهمیت داده نشده است.

انگلاند در مورد شرایط حاکم بر آکادمی نوبل در مورد این اتهامات جنسی گفت: تصمیمات توسط آکادمی گرفته شده بود و من نه می‌توانستم آن را حمایت کنم و نه می‌توانستم از آن دفاع کنم بنابراین تصمیم گرفتم که دیگر در آکادمی نوبل فعالیت نکنم.

«اوسترگرِن» یکی دیگر از سه داور مستعفی در این مورد گفت: سالیان سال است که آکادمی نوبل مشکلات فراوانی از این دست دارد و برای رفع آنها هیچ گونه تلاشی نکرده و ملاحظات مبهمی بر این آکادمی حکمفرماست از این رو تصمیم گرفتم که در این فعالیت‌ها مشارکت نداشته باشم. من میزم را ترک می‌کنم و از بازی خارج می‌شوم.

در بخش ادبیات نوبل کمیته‌ای متشکل از 18 نفر عضو داوری حضور دارد که مادام‌العمر عضویت این کمیته را دارا بوده و حق خروج از آن را ندارند.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/6134/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو