پاسخ های «محسن تنابنده» به انواع حواشی «پایتخت ۵»

پاسخ های «محسن تنابنده» به انواع حواشی «پایتخت ۵»
calendar سه شنبه 14 فروردين 1397 در 14:53
آینه نیوز: «محسن تنابنده» که جدا از بازیگری، در نگارش متن و سمت و سو دادن به مجموعه سریال «پایتخت» نقش مهمی دارد، در تازه ترین گفت و گویش درباره حواشی رخ داده برای «پایتخت» و انواع سانسورهای به عمل آمده در تلویزیون، سخن گفت.

آینه نیوز: «محسن تنابنده» که جدا از بازیگری، در نگارش متن و سمت و سو دادن به مجموعه سریال «پایتخت» نقش مهمی دارد، در تازه ترین گفت و گویش درباره حواشی رخ داده برای «پایتخت» و انواع سانسورهای به عمل آمده در تلویزیون، گفت: «به محض اینکه یک سریال در تلویزیون ساخته می‌ شود، شرایط و حواشی برای آن پیش می‌آید که تلویزیون مجبور می‌ شود بخش‌های بعدی آن سریال را سانسور کند. به‌ عنوان مثال، تلویزیون بعد از رویا‌رویی یک سریال با مردم به مجموعه‌ ای از فیدبک‌ ها می‌ رسد که بر اساس این بازخوردها دچار نگرانی می‌ شود و تصمیم می‌ گیرد بخش‌های بعدی سریال پخش نشود. حرف من این است اینقدر دنبال آن نباشیم که سانسورمان کنند، به نظرم برخی‌ ها، بیشتر از نهادها دنبال این موضوع هستند که سانسور شویم و این خوب نیست.»

بازیگر نقش «نقی معمولی» در مجموعه پُربیننده ی تلویزیون در گفت و گویی که امروز در روزنامه فرهیختگان منتشر شد، درباره دلیل ساخت سری تازه ی مجموعه «پایتخت» عنوان کرد: «ما پس از اقبال عمومی مردم، حاضر شده‌ ایم فصل‌های بعدی این سریال را بسازیم. واقعیت این است که سریال پایتخت فارغ از وابستگی به هر جناح ساخته شده و دل در گرو توجه و مقبولیت مخاطبان دارد؛ مقبولیتی که فقط به مخاطبان درون مرزی محدود نمانده و خود من براساس سفرهایی که به کشورهای دیگر داشته‌ام می‌بینم امروز در اغلب خانه‌های ایرانیان خارج از کشور، دی‌وی‌دی‌هایی از بخش‌های مختلف این سریال به چشم می‌خورد. مستندات دقیق اینکه اقبال عمومی نسبت به این سریال بالاست را هم می‌توان از نمایش قسمت‌های مختلف آن در شبکه‌های مجازی، به‌خصوص اینستاگرام مشاهده کرد.»

محسن تنابنده در بخش دیگری از گفته هایش به نقد مدیران تلویزیون پرداخت و با صراحت، گفت: «آنچه مسلم است اینکه تغییر سیاست در تلویزیون و تغییر مداوم مدیران باعث شده امروز در این رسانه، سیاست   واحدی وجود نداشته باشد و هنرمندان و اساسا گروه برنامه‌ساز به‌طور مشخص ندانند که هنگام ساخت یک اثر با چه موضعی در صداوسیما مواجه هستند. متاسفانه در سال‌های اخیر، قشر فوق‌العاده بی‌سواد و ازکارافتاده‌ای در بخش تخصصی و تولیدی و به‌خصوص فیلمنامه در صداوسیما، سمت مدیریتی را به‌عهده گرفته‌اند و مزیدی بر علت ناکارآمدی بیشتر این رسانه شده‌اند. این عده به دلیل نداشتن اشراف و آگاهی و دانش نمی‌توانند به تشخیص درستی در تلویزیون بپردازند. به‌خصوص در زمان مدیریت آقای سرافراز که مشاورانی را همراه خود به صداوسیما آورد. این مشاوران به معنای واقعی ضربه بزرگی به تلویزیون وارد کردند و موجب قطع ارتباطاتی شدند که می‌توانست در رونق گرفتن دوباره تلویزیون نزد مردم موثر باشد. نکته دیگر اینکه مردم همیشه به دنبال اثر خوب هستند و دوست دارند اثر قابل دیدن تماشا کنند، دراین راستا تلاش خود هنرمندان در این سال‌ها بوده که منتج به تولید آثار کیفی شده است. در عین حال معضل دیگری دراین ارتباط وجود دارد و آن اینکه امروز هنرمندان بیش از هر شخص دیگری برای یکدیگر می‌زنند، درحالی که معتقدم اگر این گروه از هنرمندان، وقتی را که صرف تخریب هم‌صنفان خود می‌کنند روی انجام کارهای خلاقانه بگذارند به نتیجه بهتری می‌رسند. حرکت برخی هنرمندان مانند تقلب سارا و نیکا در قسمتی از سریال پایتخت است، در حالی که به قول مادرشان در این سریال، اگر این دو دختر، این حجم از وقتی را که برای نوشتن تقلب گذاشته بودند، به مطالعه و حفظ کردن آن درس می‌پرداختند به مراتب می‌توانست برای‌شان مفید‌تر واقع شود.»

بازیگر آثار کمدی سینما و تلویزیون در پاسخ به حواشی رخ داده در «پایتخت ۵» و حضور عواملی از شبکه «جم» عنوان کرد: «وقتی ما فیلمبرداری بخش‌های سریال در ترکیه را شروع کردیم و به ترکیه رفتیم، به دنبال یک مشاور ایرانی بودیم. قرار شد شخصی باشد که براساس شناختی که دارد بتواند تعدادی از هنروران را بیاورد. می‌خواهم بگویم ما اصلا شناختی نسبت به پیشینه کاری این خانم نداشتیم و نمی‌دانستیم در شبکه جم کار می‌کرده است. حالا بماند که دراین بین یکی از کارمندان شبکه جم که زمانی در صداوسیما کار می‌کرده و حالا در جم فعالیت می‌کند، شیطنت کرد و با مطرح کردن این مساله تلاش کرد حواشی بیشتری به وجود بیاورد. در ضمن این خانم بازیگر، صدام حسین نبوده که خیلی قیافه‌اش آشنا باشد و ما او را بشناسیم تا از او در سریال استفاده نکنیم. مهم‌تر اینکه ما قسمت‌هایی که این خانم در آن حضور داشته را یک ماه قبل‌تر برای بازبینی به صداوسیما فرستاده‌ایم، بنابراین اگر مشکلی داشت آنها هم دیده بودند و اعلام می‌کردند، پس همانقدر که آنها متوجه پیشینه کاری این خانم نشدند ما هم نشده بودیم. ما تلاش کرده‌ایم کار بامعدل به تلویزیون ارائه بدهیم تا مخاطبان به سمت سریال‌های شبکه جم نروند، بنابراین دست‌اندرکاران صداوسیما باید خیلی بهتر از ما این مساله را بدانند که بروز این مساله تعمدی نبوده است.»

محسن تنابنده که این روزها فیلم «فراری» را هم روی پرده سینماها دارد، درباره نحوه همکاری «پایتخت» با سازمان «اوج»، گفت: «ما بودیم که از «اوج» درخواست کردیم بودجه این سریال را متقبل شود. ما براساس نیازهای قصه در این فصل به دنبال سرمایه‌گذاری بودیم که بتواند تمام مخارج سریال را مرتفع کند. واضح است که اگر کسی سبزی بخواهد به طلافروشی نمی‌رود، ما دراین فصل از داستان پایتخت به ادوات مفصلی احتیاج داشتیم و با تلویزیونی مواجه بودیم که با بودجه‌ای که در اختیار دارد حتی نمی‌تواند دو تفنگ ترقه‌ای برای این سریال فراهم کند. طبیعی بود در چنین شرایطی به دنبال اسپانسری باشیم که توان مهیا کردن تمام این امکانات را برای ما داشته باشد. درعین‌حال در پاسخ به سوال شما باید بگویم خود من از روز‌ اول شرط کردم که تحت هیچ شرایطی، سازمان اوج نباید دخل و تصرفی در سریال داشته باشد. ما از ابتدای ساخت سریال پایتخت به کلیتی دست یافته بودیم و براین اساس پیش می‌رفتیم. شرط من این بود که هر نهادی که تخصیص بودجه برای سریال را به‌عهده می‌گیرد نباید در کلیت و اساسا روند و جزئیات سریال مداخله کند. ضمن اینکه این فصل ‌از سریال پایتخت به نوعی خط‌شکن‌تر از سایر فصل‌هاست، طبعا اگر سازمانی مثل اوج می‌خواست به مداخله محتوایی دراین ارتباط بپردازد شاهد چنین خط‌شکنی‌هایی نبودیم.»

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/6103/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

میلانی

ایتخت پنج با همه ضعفها که در مقایسه با سریالهای قبلی داشت تمام شد.
بزرگترین ضعف این سریال بودن میرمردی به نام پنجعلی است. حقیقتا چه اصراری بر بودنش است و فرق او با دیوار چیست ؟ دیواری که 8 سال است فقط میگوید ناهار نخورده ؟ از آقای خمسه استفاده بهتری میشد کرد. این نقش برای دو قسمت جواب میداد. اما بیش از صد قسمت است که پنجعلی فقط میخوابد یا نگاه میکند و گاهی کلمه ای میگوید ، بدون هیچ تغییر و تنوع بهتر است کم کم آقای خمسه خودش باید از این نقش خداحافظی کند. این یک نقش اضافه است که گاهی بسننده را آزار میدهد. گریم فوق العاده زشت و حال بهم زنی که مدعی هستند شبیه خیلی از پیرمردهاست ولی اصلا اینطور نیست. در این بیکاری بازیگران متاسفیم.که یک کمدین قدیمی مجبور به قبول بازی در اینچنین نقشهای درجه چهار باشند . پول بگیرند و زشت راه بروند و بگویند ناهار نخوردم .

0

0

[1397/03/12 - 19:35]

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو