نقدی به ساخت پنجمین سری مجموعه «پایتخت»

فرصت سوزی «پایتخت»

فرصت سوزی «پایتخت»
calendar سه شنبه 14 فروردين 1397 در 11:02
آینه نیوز: پخش سری پنجم مجموعه سریالی «پایتخت» در نوروز ۱۳۹۷ همراه با انتقادات بسیاری بوده است که بخشی از آن به دلیل صرف بودجه بالایی است که نهادی انقلابی برای این مجموعه پُرطرفدار تدارک دید و به اعتقاد برخی همراه با بازدهی مناسبی نبوده است. به گزارش آینه نیوز، «رحیم مخدومی»؛ نویسنده تعدادی از مجموعه داستان های انقلابی که سال ها است در حوزه مقاومت فعالیت می کند، یادداشتی کوتاه در نقد «پایتخت ۵» را به نگارش درآورد.

آینه نیوز: پخش سری پنجم مجموعه سریالی «پایتخت» در  نوروز ۱۳۹۷ همراه با انتقادات بسیاری بوده است که بخشی از آن به دلیل صرف بودجه بالایی است که نهادی انقلابی برای این مجموعه پُرطرفدار تدارک دید و به اعتقاد برخی همراه با بازدهی مناسبی نبوده است. 

به گزارش آینه نیوز، «رحیم مخدومی»؛ نویسنده تعدادی از مجموعه داستان های انقلابی که سال ها است در حوزه مقاومت فعالیت می کند، یادداشتی کوتاه در نقد «پایتخت ۵» را به نگارش درآورد که در ادامه می آید.

فرصت سوزی «پایتخت»

از وقتی شنیدم سازمان اوج برای ساخت سریال پایتخت 5 سرمایه گذاری کرده، سؤالی سخت ذهنم را درگیر کرد. اگر سازمان اوج بودجه ی هنگفت این سریال را پرداخت نمی کرد آیا این سریال ساخته نمی شد؟ مگر در چهار سری قبلی پای اوج در وسط بود که ساخته شد؟ اگر اوج سرمایه گذاری نمی کرد، آیا جهت سریال ضد ارزشی می شد؟

این هم که احساس می شود برعکس است. تا وقتی پای یک سرمایه گذار انقلابی وسط نبود، گویا عوامل سریال احتیاط بیشتری در رعایت حرمتها و خط قرمزها می کردند. در این وانفسای کمبود بودجه فرهنگی برای تولید آثار بر زمین مانده، جناب آقای اوج چگونه خودش را توجیه کرده که بخش قابل توجهی از دارو ندارش را بریزد پای کاری که اگر او هم نمی ریخت، خیلی های دیگر بودند که بریزند و این سریال با همین کیفیت و محتوا و چه بسا با قبح زدایی کمتر ساخته شود.

آیا این نمی تواند یکی از مصادیق نفوذ برای تغییر اولویتها در یک مجموعه انقلابی باشد؟ آن هم با سابقه درخشان و تحسین برانگیز ایستاده در غبار، بادیگارد و به وقت شام؟

در اوضاعی که حاتمی کیاهای جوان دیده نمی شوند و هیچ مسؤول انقلابی و غیر انقلابی به آنها میدان نمی دهد، در جایی که اشنوگل ها به خاطر کم محلی مدیران فرهنگی انقلابی و غیر انقلابی در زیر آب خفه می شوند، در حالی که نوبت دیدار روی مبارک حضرت اوج برای  فعالان فرهنگی بعد از یک سال انتظار هم فراهم نمی شود، آیا مدیران انقلابی نباید شک کنند که مورد نفوذ تصمیم سازان قرار گرفته اند؟

آیا نمی شد به جای نشستن بر سر سفره آماده ی پایتخت، از استعداد سرشار جشنواره عمار برای پهن کردن سفره ای جدید استفاده کرد؟

در هر چهل سال مگر چند بار قرار است چنین فرصتی برای نیروهای انقلابی به وجود آید؟

کمی تأمل کنیم.

رحیم مخدومی

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/6094/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

فرشته

کوتاه بین نباشیم. اگر اوج ، اوج باشد بودجه اش با این قبیل کارهای مردم پسند تمام نمی شود. عادت کرده ایم کمبودهای خود را با انتقاد بی مورد از کارهای پرمخاطب دیگران، جبران کنیم. بیایید بخیل نباشیم. پایتخت یک سریال مردم پسند موفق است و این سرمایه گذاری یقینا درست و بجا بود.

0

0

[1397/01/14 - 14:18]

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو