یادداشت اختصاصی «ستاره امینیان» نویسنده و کارگردان تئاتر به مناسبت «روز جهانی تئاتر»

تئاتر؛ پنجره ای برای درک «دیگری»

تئاتر؛ پنجره ای برای درک «دیگری»
calendar سه شنبه 07 فروردين 1397 در 12:40
آینه نیوز: ۲۷ مارس در یاد جهانیان تحت عنوان «روز جهانی تئاتر» شناخته می شود و در سال های اخیر، در تقویم ایرانیان، هفتم فروردین ماه را «روز هنرهای نمایشی» به ثبت درآورده اند اما اگر «تئاتر» را هنر زندگی بدانیم و ملموس با روح آدمیان بنگاریم و به این نکته مهم پایبند باشیم که زندگی، سرزندگی است و جاری و روان، پس لازم است که هر روز و هر لحظه از عطر تازه ی «تئاتر» نفس ساز کنیم. پس به امید آن که همواره فضای هنر و بالاخص هنر والای تئاتر، زنده برای زندگان باشد روز «تئاتر» را به نیکی و زیبایی پاس می داریم.

سرویس تئاتر آینه نیوز: ۲۷ مارس در یاد جهانیان تحت عنوان «روز جهانی تئاتر» شناخته می شود و در سال های اخیر، در تقویم ایرانیان، هفتم فروردین ماه را «روز هنرهای نمایشی» به ثبت درآورده اند اما اگر «تئاتر» را هنر زندگی بدانیم و ملموس با روح آدمیان بنگاریم و به این نکته مهم پایبند باشیم که زندگی، سرزندگی است و جاری و روان، پس لازم است که هر روز و هر لحظه از عطر تازه ی «تئاتر» نفس ساز کنیم. پس به امید آن که همواره فضای هنر و بالاخص هنر والای تئاتر، زنده برای زندگان باشد روز «تئاتر» را به نیکی و زیبایی پاس می داریم.

مصادف شدن «روز جهانی تئاتر» با ایام نوروز در عین خوش نشینی، همراه با تبعاتی است. از جمله این که فضای رسانه ای در این ایام به هوای سفر نوروزی چندان پویا نیست و از طرفی بسیاری از هنرمندان نیز در چنین روز و ایامی رخت سفر به تن کرده و کمی دور از دسترس خبری به سر می برند. از این رو برخلاف وعده صورت یافته از سوی بسیاری از هنرمندان گرامی جهت نگارش مطلب بهارین تئاتر برای «آینه نیوز»، چنین شرایطی فراهم نگردید و حاصل لطف دوستانی شد که در روزهای سبز بهاری، زمانی را صرف نگارش مطلبی به مناسبت «روز جهانی تئاتر» و برای انعکاس در «آینه نیوز» کردند. از جمله این هنرمندان گرانقدر، «ستاره امینیان»؛ نویسنده و کارگردان نمایش های «ای وای های» و «مستاجر» است. وی که فارغ التحصیل تئاتر از دانشگاه سوربن است، متنی کوتاه را به مناسبت این روز در اختیار «آینه نیوز» قرار داد که در ادامه می آید.

تئاتر؛ پنجره ای برای درک «دیگری»

روز جهانی تئاتر اشاره به وجه جهان شمولی آن دارد و هرگز یک عنصر بومی یا قومی نبوده است. تئاتر حتی در سپیده دم زایشش در یونان باستان ویژگی برونگرایانه و جهانی داشته است، به این معنا که در عین درگیری با جهان بومی خودش، گونه ای سپهر جهانی را نیز مد نظر داشته و همچون پنجره ای برای شناخت و درک «دیگری» عمل کرده است. توجه آیسخولوس (آشیل) به تمدن رقیب خود در شکل تئاتری اش، در نمایشنامه «ایرانیان» نشانگر همین مسئله است.

امروزه، با تأسف باید بگوییم که به دلایل عمدتاً غیرتئاتری، جامعه ی نمایش ایران ارتباط شایسته ‌ای با جهان ندارد و این مسئله به درون کالبد خودِ تئاتر رسوخ کرده و سبب فقر تجربه های جهانی در تئاتر شده و اجازه اشتراک گذاری تجارب با دیگر جوامع را از ایرانیان گرفته و تئاتر ما را در شکل کلی اش منزوی کرده است. تئاتر هنگامی می ‌تواند از منظری پیشرو جامعه خود را درک و فهم کند که با «دیگری» در معنای جهانی آن، در ارتباط باشد.

البته شکستن همه موانع، خارج از توان جامعه تئاتریست، ولی باید با تأمل در نفس بکوشیم تا موانعی را که در هیئت عناصریِ تئاتر ما جا خوش کرده، شناسایی و با ژرف ‌اندیشی، تئاتر را به سمت پالایش و خودآگاهی هر چه بیشتر سوق دهیم.

روز جهانی تئاتر را به خانواده تئاتر ، تماشاگرانش و دوستدارانش تبریک عرض می کنم.

ستاره امینیان

 

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/6079/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو