رابطه ی مغفول مانده میان ادبیات و سینما از نگاه «سعید عقیقی»

چگونه می توان میان «سینما» و «ادبیات» در ایران آشتی برقرار کرد؟

چگونه می توان میان «سینما» و «ادبیات» در ایران آشتی برقرار کرد؟
calendar یکشنبه 27 اسفند 1396 در 09:44
آینه نیوز: «سعید عقیقی» جزو معدود منتقدان سینمایی است که می توان با دقت و اهمیت به نوشته ها و آثارش رجوع کرد؛ چرا که پشتوانه ای از ادبیات و دانش مندی درباره پدیده های مختلف هنری را در اندیشه دارد. این تحلیلگر سینما درباره رابطه ی مغفول مانده میان «ادبیات و سینما» در کشورمان، مطلبی کوتاه نوشت.

آینه نیوز: «سعید عقیقی» جزو معدود منتقدان سینمایی است که می توان با دقت و اهمیت به نوشته ها و آثارش رجوع کرد؛ چرا که پشتوانه ای از ادبیات و دانش مندی درباره پدیده های مختلف هنری را در اندیشه دارد.

به گزارش آینه نیوز، «عقیقی» که به دلیل فضای نامناسبِ سال های اخیر کمتر علاقمند به نگارش نقد رسانه ای است و نوشته هایش را در قالب کتاب منتشر می نماید، درباره رابطه ی مغفول مانده میان «ادبیات و سینما» در کشورمان، مطلبی کوتاه نوشت.

در نوشته انتقادی این شاعر و فیلمنامه نویس و تحلیلگر سینما آمده است: «رابطه ی ادبیات و سینما در تمام نقاط جهان محکم و پیوسته است. سینما توانست نگاه نویسندگان را به تصویرسازی تغییر دهد و در عوض فیلم‌ سازان نیز با تکیه بر پیرنگ‌ های قدرتمند ادبیات داستانی، به ساختار نمایشی آثارشان اعتبار بخشیدند. در ایران، موضوع کاملا برعکس است. از طریق نزول سرانه‌ ی مطالعه می‌ توان دریافت که نَه فیلم‌ سازان اهل مطالعه ‎اند و نه داستان‌ نویسان در پی شناخت دقیق مدیوم سینما. رمان‌ نویسان مشهوری چون پل استر و نورمن میلر به کارگردانی فیلم نیز پرداخته‌ اند و فیلم‌ سازانی چون پازولینی داستان نیز نوشته اند. این فاصله در سینمای ما صرفا با همت بخش دولتی و قراردادن اعتباری برای احیای «سینمای اقتباسی» پُر خواهد شد. این اتفاق  به سادگی و با صرف هزینه‌ ی اندک امکان‌ پذیر است و  طی  دو سال می‌ تواند به پیوند ادبیات و سینمای ایران بینجامد. کاری بسیار ساده و بسیار مفید. باور کن  برنامه‌ ریزی و اجرایش وقتی نمی‌ گیرد. فقط کمی فرهنگ، ذره‌ ای غریزه و اندکی دلسوزی لازم دارد.»

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/6036/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو