تجمع اعتراض آمیز عوامل سریال «پرواز در ارتفاع صفر» مقابل ساختمان سیما فیلم به دلیل عدم دریافت مطالبات

داستان دنباله دار سریالی که از «سامان سالور» تا «محمدحسین مهدویان» نامزدهای کارگردانی اش بودند

داستان دنباله دار سریالی که از «سامان سالور» تا «محمدحسین مهدویان» نامزدهای کارگردانی اش بودند
calendar یکشنبه 20 اسفند 1396 در 11:03
آینه نیوز: برخی از عوامل سریال «پرواز در ارتفاع صفر» روز گذشته(19 اسفندماه) با تجمع مقابل ساختمان سیمافیلم، خواستار دریافت دستمزد خود بعد از گذشت یک سال از اتمام تولید، شدند. سریال «پرواز در ارتفاع صفر» به کارگردانی حسین برزیده در هفته دفاع مقدس از تلویزیون پخش شد.

آینه نیوز: برخی از عوامل سریال «پرواز در ارتفاع صفر» روز گذشته(19 اسفندماه) با تجمع مقابل ساختمان سیمافیلم، خواستار دریافت دستمزد خود بعد از گذشت یک سال از اتمام تولید، شدند. سریال «پرواز در ارتفاع صفر» به کارگردانی عبدالحسن برزیده در هفته دفاع مقدس از تلویزیون پخش شد. به گزارش ایسنا، تهیه‌ کنندگی این سریال هفت قسمتی را محمد نشاط عهده‌ دار است و مرداد سال گذشته پیش تولید شروع شد و تصویربرداری از آذر ماه ۹۵؛ با این حال با گذشت یک سال از اتمام تولید، دستمزد عوامل سریال پرداخت نشده است.

«عبدالحسن برزیده»؛ کارگردان شناخته شده سینما در این خصوص عنوان کرد: «ما قرارداد را به اعتماد صداوسیما و اعتباری که دارد می‌بندیم و می‌دانیم اگر مشکلی پیش بیاید رسیدگی می‌کند. به نظرم اشکال از جای دیگر است و باید مراقبت شود که این اتفاق نیفتد. تلویزیون خواسته همکاری کند و مدیران تمامی مطالبات آقای نشاط را پرداخت کردند، اما بخشی از مطالبات باید پرداخت نمی‌شد تا زمانی که این اعتراض ها شکل می‌ گیرد، بتواند عوامل را راضی کند.»

«محمد نشاط»؛ تهیه کننده سریال «پرواز در ارتفاع صفر» از چرخه دشوار ساخت سریال و انواع انتخاب ها برای کارگردانی اش گفت: «من از سال ۹۰ قصد داشتم این سریال را بسازم و به سیما فیلم رفت و آمد داشتم تا اینکه در زمان آقای معصوم‌ زادگان، رییس وقت سیما فیلم این سریال به کارگردانی سامان سالور تا پای فیلمبرداری هم رفت اما بعد از مدتی گفتند پول نداریم و کار خوابید. در اواخر ریاست آقای سیفی‌آزاد قرار شد سریال را به کارگردانی محمد حسین مهدویان فیلمبرداری کنیم. تصمیم ما این بود که کار را خرداد شروع کنیم تا آقای مهدویان بعد از مدتی برود و ساخت ماجرای نیمروز را شروع کند اما همان زمان آقای سیفی‌ آزاد رفت و آقای کرمی جانشین او به عنوان رییس سیما فیلم شد. بنابراین پنجاه یا شصت روز طول کشید تا آقای کرمی مستقر شود و به دلیل اینکه دیر شده بود آقای مهدویان هم طبق صحبت‌ هایمان انصراف داد و کار ماجرای نیمروز را شروع کرد.»

این تهیه کننده ادامه داد: «بعد از مدتی جواد افشار را به عنوان کارگردان معرفی کردم اما قبول نکردند. همچنین اسم پنج کارگردان را دادم اما همه را رد کردند. در نهایت با  آقای شورجه تماس گرفتم و او گفت صبر کن با آقای کرمی حرف بزنم و درباره کارگردان به توافق برسیم. بنابراین آقای برزیده  را به عنوان کارگردان انتخاب کردیم و قرار شد او کار یازده قسمتی را به هفت قسمت تبدیل کند که فیلمبرداری را شروع کنیم. ایشان گفت ۱۵ روز کار می‌برد اما چهار ماه طول کشید به دلیل اینکه باید همه چیز را به دهه ۶۰ می‌بردیم و فضای خانه، خیابان، دکور و ... را بازسازی می‌کردیم برای مثال خانه سازمانی به ما دادند اما وسایل را نداده بودند و بازسازی هم با ما بود، همچنین ما در پادگان اصفهان هم برج مراقبت  ساختیم. آقای آشتیانی‌پور، مدیر گروه فیلم و سریال شبکه یک گفت با مسوولیت من کار را شروع کنید و ما پول را می‌دهیم اما نشد. فیلمنامه نبود بنابراین باید آقای برزیده نویسندگی، کارگردانی و ... را انجام می‌داد که کار را طولانی می‌کرد. در واقع سریالی که در جلسه برآورد یک ماه پیش تولید و دو ماه فیلمبرداری آن پیش بینی شده بود، چهار ماه پیش تولید و شش ماه فیلمبرداری و پنج ماه مونتاژ آن طول کشید.»

تهیه کننده «پرواز در ارتفاع صفر» به هزینه‌های این سریال اشاره کرد و گفت: «تمام مدیران گفتند کیفیت کار شما از سطح تلویزیون بالاتر است و ما را به دهه ۶۰ می برد. در این سریال من هزار دست لباس خریدم، یک خانه  به مبلغ ۸۰ میلیون را فضا سازی کردم که تنها ده روز در آن بودیم. بیمارستان بعثت را دو ماه و نیم دکور زدیم که سه روز در آن فیلمبرداری کردیم. من ۲۱ میلیون برای اصلاح رنگ دادم که در کار سینمایی  از آن استفاده می شود و ۱۶۰ میلیون پول جلوه‌های ویژه  را پرداخت کردم. همه این مسائل در  فیلمنامه ایجاب می کرد. ه طور کلی باید سیاست تلویزیون این باشد که کمتر سریال بسازد و پول همه را بدهد. چطور می شود که وقتی کار سینمایی می‌کنم، شکایتی از من نمی‌شود اما برای این سریال این اتفاق افتاده است...»

با این حال یکی از مسئولان سیما درباره ماجرای پیش آمده درباره سریال «پرواز در ارتفاع صفر» می‌ گوید: «تهیه‌ کننده تمام مطالبات را از سیما فیلم دریافت کرده اما به عوامل پرداخت نکرده است. آقای دکتر کرمی و حمیدی با معترض کنندگان صحبت کردند و قرار شده است سیما فیلم پیگیر کارهای حقوقی باشد تا تهیه‌کننده مطالبات را بدهد؛ بنابراین سیما و سازمان بدهی به این پروژه ندارد.»

 

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5963/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو