اعلام برنامه های ویژه استان ها برای بزرگداشت روز ملی هنرهای نمایشی

اعلام برنامه های ویژه استان ها برای بزرگداشت روز ملی هنرهای نمایشی
calendar دوشنبه 14 اسفند 1396 در 11:13
آینه نیوز: ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن های هنرهای نمایشی تمامی استان های کشور برنامه های ویژه نوروز ۱۳۹۷ و ویژه برنامه های روز ملی هنرهای نمایشی خود را اعلام کردند.

آینه نیوز: ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن های هنرهای نمایشی تمامی استان های کشور برنامه های ویژه نوروز ۱۳۹۷ و ویژه برنامه های روز ملی هنرهای نمایشی خود را اعلام کردند.

به گزارش برنا؛ اجرای برنامه های روز ملی هنرهای نمایشی با تاکید بر اجرای عمومی آثار نمایشی صحنه ای و خیابانی در تمامی استان های کشور همزمان با آغاز سال جدید خورشیدی و همچنین روز ملی هنرهای نمایشی در ۷ فروردین ماه از جمله برنامه های ۳۳ منطقه استانی کشور اعلام شده است.

استان آذربایجان شرقی در چهارچوب برنامه های سال جاری میلادی اجرای مراسم روز جهانی تئاتر را در روز ۷ فروردین برگزار خواهد کرد.

استان آذربایجان غربی اجرای نمایش خیابانی «اتیل ماتیل» نوشته و کارگردانی وحید حصاری و اجرای آئین تکم گردانی در شهرهای میاندوآب ، نقده، خوی و سلماس را در برنامه دارد. هوشنگ بابایی در میاندوآب ، شهرام حصاری در نقده، جعفر وهاب پور در خوی و ناصر بیضایی در سلماس اجرای این آیین را کارگردانی خواهند کرد.

اما در استان اردبیل اجرای نمایش های خیابانی، اجرای نمایش های آیینی و سنتی ویژه مسافران نوروزی و اجرای مراسم ویژه روز جهانی تئاتر از جمله برنامه های این استان خواهد بود.

استان البرز با ۲ نمایش صحنه ای به استقبال تعطیلات نوروز می رود. نمایش های «طلبکاران سمج» به کارگردانی پژمان پهلوانی و «شب بوی شرقی» به کارگردانی میرحامد عظیمی که از اسفند ماه اجرای خود را در شهر کرج آغاز کرده اند از روز ملی هنرهای نمایشی میزبان مخاطبان و مهمانان نوروزی می شوند.

منطقه آزاد ارس نیز که از ۷ فروردین ماه ۱۳۹۷ پنجمین دوره جشنواره تئاتر خیابانی ارس را برگزار خواهد کرد میزبان ۵۰ نمایش خیبانی از استان های مختلف کشور خواهد بود که در شهر جلفا به اجرا در می آیند.

در حالی که اصفهان در تدارک اجرای نمایش های خیابانی برای گرامیداشت این روز جهانی است استان ایلام برگزاری همایش فتح آسمان را برگزار خواهد کرد. این همایش در مناطق مرزی و با اجرای ۸۰ نمایش در چهار نقطه استان برگزار می شود.

استان بوشهر همچون سال های گذشته اجرای نمایش «بر روی قایق» در بندر گناوه و اجرای نمایش در هر یک از شهرهای استان همزمان با روز ملی هنرهای نمایشی را در دستور کار دارد.

اما استان تهران قرار است افتتاح تماشاخانه ای جدید در شهریار، راه اندازی کارناوال نوروزی در فیروزکوه با موضوعات بومی و سنتی و اجرای مراسم ویژه روز جهانی تئاتر را برگزار کند.

استان چهار محال و بختیاری با برنامه های متنوع فروردین ماه سال ۹۷ را آغاز خواهد کرد. مسابقه طراحی لباس و گریم عمو نوروز و حاجی فیروز و ننه سرما، برگزاری جشنواره پانتومیم عمو نوروز و کاروان استقبال از بهار و اجرای نمایش های خیابانی در شهرکرد، اجرای نمایش «پشت کلانتری» به کارگردانی حسن مجیدی ، کارناوال استقبال از بهار در بروجن و برگزاری روز جهانی تئاتر به صورت ویژه از جمله برنامه های این استان است.

در حالی که خراسان های  رضوی و شمالی اجرای نمایش های خیابانی را برای این ایام تدارک دیده اند؛ خراسال جنوبی اجرای ۱۰ نمایش صحنه ای و خیابانی را همزمان با روز ملی هنرهای نمایشی در شهرهای استان آغاز خواهد کرد.

نمایش خیابانی «آفت» به کارگردانی صادق عرب در شهرستان نهبندان، نمایش «تولد» با کارگردانی ابوالفضل نخعی در بیرجند، نمایش «عشق سوزان» با کارگردانی آذر همایون در فردوس، نمایش «گنج پنهان» با کارگردانی علی تصویری در فردوس، نمایش «ما مدرن هستیم» با کارگردانی غلامرضا محمدی در زیرکوه، نمایش خیابانی «شهر پاکیزه» با کارگردانی حمید سالمی در فردوس، نمایش خیابانی «فسقلی های شاکی» با کارگردانی صابر رنجبر در قاین، نمایش خیابانی «حاجی فیروز در شهر عجایب» با کارگردانی صابر رنجبر در قاین و نمایش خیابانی «آب مایع حیات است» با کارگردانی صابر رنجبر در قاین به اجرا در می آیند.

استان خوزستان علاوه بر اجرای نمایش و مراسم روز جهانی تئاتر افتتاح و تجهیز ۵ پلاتو جدید را در این استان برگزار خواهد کرد.

استان زنجان اجرای نمایش های خیابانی و استان سمنان اجرای شاهنامه خوانی و نقالی توسط هومن شهرستانی و استان سیستان و بلوچستان اجرای عمومی تئاتر در تمامی شهرستان های استان و برگزاری مراسم ویژه روز جهانی تئاتر را از جمله برنامه های نوروزی خود اعلام کرده اند.

استان فارس اجرای نمایش های شاد فضای باز در همه شهرهای استان را از ۲۸ اسفند تا ۱۳ فروردین، اجرای ۱۰ نمایش خیابانی در شهر شیراز، کارناوال نوروزی آیین های سنتی و اجرای ۲ نمایش شاد عروسکی را در شهر شیراز در برنامه دارد.

استان قزوین با همکاری میراث فرهنگی و شهرداری شهر قزوین اجرای نمایش کمدی موزیکال، نوروزخوانی و اجرای نمایش های کوتاه همراه ساز و دهل محلی را برگزار می کند و استان های قم ، قشم ، کرمانشاه گلستان، لرستان، مازندران، مرکزی، یزد، منطقه آزاد اروند، کهکیلویه و بویراحمد و کردستان اجراهای خیابانی را همزمان با روز ملی هنرهای نمایشی در برنامه دارند.

منطقه کرمان جنوب علاوه بر اجرای برنامه جنگ شادی در شهرستان های استان در نظر دارد اجراهای صحنه ای و خیابانی در شهرهای مختلف استان را نیز از روز ملی هنرهای نمایشی آغاز کند. در برنامه اجراهای این استان نمایش امرکدخدایی به کارگردانی مرتضی عبدالزاده در شهر کهنوج و اجرای نمایش دوبلکس به کارگردانی محسن فاریابی در شهرستان جیرفت، اجرای نمایش «گیس گل» به کارگردانی ایمان سالمی در شهرهای قلعه گنج و فاریاب و اجرای نمایش های کمدی در شهرهای عنبرآباد، جیرفت و رودبار جنوب قرار دارند.

استان گیلان نیز علاوه بر اجرای نمایش های خیابانی و کارناوالی ویژه ایام نوروز و روز جهانی تئاتر سه نمایش صحنه ای به کارگردانی محمدعلی صادق حسنی با عنوان های «گیشه یاور»، «در نوروز بل» و «آقای رئیس جمهور» را آغاز خواهد کرد.

هرمزگان که یکی از میزبانان مسافران نوروزی است برنامه های متنوعی را برای ۷ فروردین ماه تدارک دیده است که علاوه بر برگزاری جشن روز جهانی تئاتر در سه شهرستان و مرکز استان در قالب برنامه های مختلف نمایشی به اجرا در می آیند. پیاده روی هنرمندان و اهالی تئاتر همراه با مسابقات هنری، کارناوال کودک با همراهی هنرمندان فعال تئاتر کودک در شهر بندرعباس، مسابقه استندآپ کمدی، مسابقه انتخاب بازیگر برتر استان، اجرای نمایش های خیابانی در سطح استان از جمله این برنامه ها هستند.

استان همدان نیز برنامه هایی در قالب مراسم نوروزخوانی و نقالی توسط مرشد چایانی، جنگ نوروزی در مراکز گردشگری، اجرای سه نمایش خیابانی در شهر ملایر، اجرای میان پرده های نمایشی توسط غلامرضا ناصری برای زندانیان در شهر تویسرکان و اجرای نمایش طنز «ماجراهای کمال» به کارگردانی محمد گوهریان در اسدآباد از جمله برنامه های این استان هستند.

۷ فروردین ۱۳۹۷ هنرمندان تئاتر برای دومین بار ثبت روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم شمسی را همزمان با روز جهانی تئاتر گرامی می دارند.

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5911/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو