برگزیدگان بخش عکس و پوستر و هویت بصری سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر مشخص شد

مدیرکل هنرهای نمایشی و دبیر سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر درباره جشنواره گفتند

مدیرکل هنرهای نمایشی و دبیر سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر درباره جشنواره گفتند
calendar یکشنبه 13 اسفند 1396 در 10:28
آینه نیوز: آیین معرفی برگزیدگان بخش عکس و پوستر و هویت بصری سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر به همراه گشایش این نمایش، شب گذشته در باغ موزه قصر برگزار شد.

آینه نیوز: آیین معرفی برگزیدگان بخش عکس و پوستر و هویت بصری سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر به همراه گشایش این نمایش، شب گذشته در باغ موزه قصر برگزار شد.

به گزارش فارس، در این مراسم مهدی شفیعی، مدیرکل هنرهای نمایشی، فرهاد مهندس پور، دبیر جشنواره تئاتر فجر ، داوران بخش های مختلف،مهدی رضاخانی مدیر هنری جشنواره و امیر اسمی دبیر بخش مواد تبلیغی، علی مرادخانی معاون سابق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و برخی از تئاتر دوستان و هنرمندان حضور داشتند.

مهدی شفیعی طی سخنانی این دوره از جشنواره را یکی از موفق ترین دوره های فجر دانست و گفت:نکته مهم این است که نباید انتظار داشته باشیم جشنواره فجر پاسخ همه متقاضیان و سلایق را بدهد و منافع همه را تأمین کند اما این را تصریح میکنم که در این جشنواره منافع جمعی حاکم بود و تئاتر را یک گام به جلو حرکت داد. وی با بیان اینکه از همه منتقدان دعوت میکند تا منصفانه جشنواره را قضاوت و رصد کنند، گفت: اتفاق بدیع این دوره خارج از صحنه و بخش بین الملل و تفکیک بخش هویت بصری بود. شفیعی درباره جداسازی بخش هویت بصری گفت: این ظرفیت میتواند بهتر و جداگانه دیده شود امیدواریم هر سال توانمندی ها بشتر شده و این بخش بیشتر دیده شود.

در ادامه مراسم فرهاد مهندس پور با اشاره به ریسک جداسازی بخش هایی از دل جشنواره فجر گفت: ما باور داریم برای انجام هر کار سخت و نویی باید خطراتش را هم بپذیریم، همه این بارها هم دراین حوزه بر دوش امیر اسمی و دوستانش و در بخش نمایشنامه نویسی بر دوش آقای نوری بود. وی هدف از این جداسازی توسط مرکز هنرهای نمایشی را بهتر دیده شدن بخش های عکس و پوستر و هویت بصری و نمایشنامه نویسی به شمار آورد و گفت: جشنواره فجر از جشنواره های قدیمی ایران است که به طور منظم هر سال برگزار شده و با وجود همه تغییرات به کارش تا سی و شش دوره ادامه داده است.

مهندس پور با اشاره به دشواری دعوت از گروه های خارجی باکیفیت در بهمن ماه به ایران گفت: از این بابت مشکلات زیاد است تلاش داریم این بخش را نیز تفکیک کنیم و در تابستان برگزار کنیم، چرا که تورهای اجرا برای فستیوال های جهانی پایان بهار و تابستان برگزار می شود. علاوه بر اینها جریان فرهنگی تئاتر فجر در طول سال ادامه پیدا کرده و شرایط بودجه را نیز برایمان بهتر می کند. وی با بیان اینکه هنوز پرداختی بسیاری از گروه ها و همکاران نمایشی انجام نشده است گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می بایست حمایت های جدی مالی از جشنواره فجر بکند امیدواریم در همین روزها همه پرداختی ها صورت بگیرد. وی با تأکید بر عدم شفافیت وضعیت آتی تغییرات مدیریت در عرصه تئاتر گفت: امیدوارم برای سال آتی نیز از حضور امیر اسمی در این بخش استفاده کنیم وی صاحب ایده های خوبی است و همینطور بخش عکس و پوستر برای سال آتی بین المللی شود چرا که پژواک فرهنگی خوبی خواهد داشت.

در ادامه مراسم از برگزیدگان بخش های مختلف تقدیر شد. جوایز در در چهار بخش تبلیغات تئاتر، عکس صحنه، پوستر و عکس پشت صحنه اهدا شد.

بخش تبلیغات تئاتر

هیئت داوران این بخش: انوشیروان میرزایی، حبیب رضایی، بهنود الله وردی نیک، آرش وفاداری و محسن ولیحی بودند.

رتبه اول تا سوم بخش تبلیغات تئاتر: تیزر نمایش های «پسران تاریخ»، «پپرونی برای دیکتاتور» و «می سی سی پی نشسته می میرد»

بخش عکس و عکس پشت صحنه

هیئت داوران بخش عکس: محمود کلاری، سیف الله صمدیان، دین فن می یر (هلند)، اختر تاجیک، ماریا فلکنر (انگلستان)، رابرت کتو (استرالیا)، مسعود پاکدل، ابراهیم سیسان، اندریا بوکالینی (ایتالیا)، ماچی زا کفسکی (لهستان) و مهدی آشنا عکس‌های صحنه‌ای تئاتر را داوری کردند.

رتبه اول تا سوم بخش عکس: ساینا قادری برای عکس نمایش « نامه‌های عاشقانه از خاورمیانه» ، شهریار اکبریه برای عکس نمایش «هدیه مرموز» و علی نیک رفتار برای عکس نمایش « آینه‌های روبه رو».

هیئت داوران عکس پشت صحنه: ابراهیم سیسان، مصطفی قاهری، کاوه کرمی، شکوفه هاشمیان و سارا ساسانی.

در بخش عکس پشت صحنه به اتفاق آرای هیأت داوران تنها یک جایزه به علی نیک رفتار تعلق گرفت. 

بخش پوستر

هیئت داوران بخش پوستر: مجید بلوچ، سابینا ابرهلتسر، آیشه گل‌ایزر (ترکیه)، مارکوس وایسبک (آلمان)، بارسوا باشی، رضا عابدینی، سیام آتتاریا (تایلند)، امیر اسمی، سباستین کوبیستا (لهستان)، جواد آتش باری و علی باقری.

رتبه های اول تا سوم بخش پوستر: سوسن سامانی فر، رتبه دوم به رسول حق جو  و رتبه سوم به طور مشترک به فریده براتی و محمدصادق زرجویان تعلق گرفت.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5893/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو