«برو بیرون» ساعاتی پیش از نودمین «اسکار» صاحب جوایز اصلی سی و سومین جایزه «اسپیریت» شد

آیا باز هم ذائقه اسکاری ها همسان با سلیقه مستقل ها خواهد شد؟

 آیا باز هم ذائقه اسکاری ها همسان با سلیقه مستقل ها خواهد شد؟
calendar یکشنبه 13 اسفند 1396 در 08:38
آینه نیوز: فیلم پُراقبال «برو بیرون» در آستانه برگزاری نودمین جایزه سالانه اسکار فاتح جوایز بهترین فیلم و کارگردانی جایزه «اسپیریت» شد و این جایزه می تواند برخی از معادلات پیشین و احتمالات رخ داده پیرامون مجسمه طلایی اسکار امسال را تحت الشعاع قرار دهد.

سرویس سینمای جهان آینه نیوز-مرتضی اسماعیل دوست: فیلم پُراقبال «برو بیرون» در آستانه برگزاری نودمین جایزه سالانه اسکار فاتح جوایز بهترین فیلم و کارگردانی جایزه «اسپیریت» شد و این جایزه می تواند برخی از معادلات پیشین و احتمالات رخ داده پیرامون مجسمه طلایی اسکار امسال را تحت الشعاع قرار دهد.

به گزارش آینه نیوز، پیشتر نیز عنوان شد که در کنار 2 فیلم مهم سال یعنی «شکل آب» و «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» باید از ضلع سوم و مهمی چون «برو بیرون» به عنوان بخت های مسلم کسب اسکار بهترین فیلم سال یاد کرد و حالا 2 جایزه مهمی که فیلم «Get Out» در جایزه ای موسوم به اسکار فیلمسازان مستقل به دست آورد، این احتمال را برای دست یابی دوباره تیره پوستان به مجسمه اسکار افزون می کند. این مهم وقتی برجسته می شود که دریابیم سال گذشته فیلم «مهتاب» ساخته بری جنکینز پیش از کسب اسکار بهترین فیلم، صاحب 6 جایزه ایندیپندنت اسپیریت شده بود. هر چند جوایز مستقل اسپیریت بخشی از فیلم های کم بودجه (کمتر از ۲۰ میلیون دلار) را دربرمی گیرد و از این حیث دچار زاویه با آثاری می شود که با صرف بودجه های بالا تولید شده اند و جزو بدنه سینمای هالیوود هستند، اما نمی توان از اهمیت این جایزه که یک روز پیش از مراسم اسکار برگزار می شود، غافل شد. به خصوص اگر به رویکرد متفاوت اهالی اسکار در سال های اخیر توجه کنیم که بیشتر در پی همدلی با ذائقه منتقدان و نزدیکی با سلیقه جوایزی همچون «اسپیریت» هستند و از این رو برندگان مشابه ای در طی 4 سال اخیر به خود دیده اند. از این رو «برو بیرون» که از نظر منتقدانی همچون سایت اند ساوند و انجمن ملی منتقدان فیلم آمریکا و از نگاه جایزه مستقلی چون اسپیریت عنوان بهترین فیلم سال را به دست آورد نمی تواند از دید اهالی اسکار دور بماند.

به گزارش آینه نیوز، هر چند جایزه اسپیریت می تواند پیشاهنگی برای برندگان اسکار قلمداد شود، اما در طی سال های اخیر و در بخش های مختلف اختلافاتی میان جوایز سینمای مستقل و جوایز اسکار رخ داده است و مثلا در شاخه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان در سال گذشته فیلم «تونی اردمان» برنده شد، در حالی که فیلم «فروشنده» به مجسمه اسکار رسید و نامزدهای امسال این بخش نیز کاملا متفاوت از کاندیداهایی است که ساعاتی دیگر در انتظار اعلام آرای اسکاری ها هستند و فیلم A Fantastic Woman از کشور شیلی(یک زن فوق العاده) در حالی برنده امسال اسپیریت شد که در میان رقبای مهم بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان نودمین اسکار کمتر شانسی برای کسب جایزه دارد.
همچنین در سی‌ و سومین دوره جوایز مستقل «اسپیریت» به فیلم های مستقلی چون «لیدی برد» و «مرا به نامت صدا کن» و «اوقات خوش» و «پروژه فلوریدا» در حالی توجه شده است که بسیار بعید است در نودمین جایزه اسکار صاحب بخت چندانی باشند. در حالی که «مرا به نامت صدا کن» در شب گذشته صاحب 2 جایزه و «لیدی برد» صاحب یک جایزه اسپیریت شدند. همچنین تازه ترین ساخته مارتین مک دونا که جزو آثاری است که مورد توجه داوران اسکار نیز قرار گرفته است، به همراه فیلم مستقل و جمع و جور «من؛ تونیا» در سی و سومین جایزه اسپیریت هر یک صاحب 2 جایزه شدند. تیموتی شالامه و فرانسیس مک دورمند نیز صاحب جوایز بهترین بازیگران زن و مرد امسال اسپیریت شدند.

باید ساعاتی دیگر منتظر ماند و دریافت سمت و سوی امسال اسکار در جهتی همسان با سال های اخیر بوده است یا باز هم گوهای تعجب برانگیزی از گردونه توجه اهالی اسکار بیرون خواهد آمد. سپیده دم فردا(دوشنبه) مشخص خواهد شد که باز هم کارگردان تیره پوستی چون «جوردن پیل» خواهد توانست بر کارگردان صاحب سبک و هنرمند معتبری چون «مارتین مک دونا» غلبه کند.

 

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5890/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو