پایان «دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر» با اعلام برگزیدگان

پایان «دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر» با اعلام برگزیدگان
calendar شنبه 05 اسفند 1396 در 09:50
آینه نیوز: دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر به خط پایان رسید و برندگان این دوره خود را معرفی کرد.

آینه نیوز: دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر به خط پایان رسید و برندگان این دوره خود را معرفی کرد.

به گزارش مهر، مراسم اختتامیه دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت ارشاد و دیگر مدیران حوزه تجسمی و هنرمندان این عرصه شامگاه جمعه ۴ اسفند در تالار وحدت برگزار شد. در ابتدای مراسم با اجرای منصور ضابطیان، فیلم کوتاهی از گزارش مجید ملانوروزی مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از عملکرد این دفتر در مورد جشنواره‌های هنری و به ویژه جشنواره هنرهای تجسمی فجر پخش شد. ملانوروزی در این فیلم، رویکردهای جشنواره هنرهای تجسمی فجر را برشمرد و گفت: یکی از مهمترین برنامه‌های امسال٬ حضور جشنواره تجسمی فجر در استان‌ها بود که سبب می‌شود تحرکات و رشد هنر در استان‌ها را شاهد باشیم. از دیگر رویکردهای دهمین جشنواره تجسمی فجر، زمان‌بندی دقیق و نظام‌مند آن است. وی همچنین به مشکل محل برگزاری جشنواره اشاره کرد و افزود: به دلیل نبود فضای مناسب، خیلی از آثاری را که به دبیرخانه ارسال شد نتوانستیم به نمایش بگذاریم.

در ادامه مجتبی آقایی دبیر کل دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در این مراسم خطاب به وزیر ارشاد نکات و پیشنهاداتی را ارایه کرد و گفت: نکته مهم این دوره جشنواره هنرهای تجسمی فجر همراهی هنرمندان استانی بود که ما انتظار آن را نداشتیم. امسال ۲۰ استان اعلام آمادگی کردند که میزبان این جشنواره باشند و از هر استان یک هنرمند برای حضور در جشنواره را شاهد بودیم که وجهه فستیوال به این دوره بخشید. وی به مشارکت بخش خصوصی و نگارخانه ها در این دوره به عنوان ویژگی مهم اشاره کرد و افزود: نگارخانه ها نقش مهمی در چرخش اقتصاد هنر و معرفی چهره های هنری دارند که در این دوره حضوری پررنگ داشتند. دبیر دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر خطاب به وزیر ارشاد در مورد محل برگزاری جشنواره پیشنهاد داد: مکان های موجود دیگر گنجایش آثار هنرمندان را ندارد و نیاز مبرمی به یک گالری ملی یا کاخ جشنواره داریم تا طیف وسیعی از مشارکت هنرمندان را به نمایش بگذاریم. وی با بیان اینکه امسال دیوار بین رشته‌های هنری برداشته شد، گفت: به نظر می‌رسد در یک همنشینی مناسب بین رشته‌ای و با هم افزایی، حوزه تجسمی می‌تواند به رونقی برسد که حتی پیشنهاد ایجاد فدراسیون جهانی هنرهای تجسمی را با اتکا به سرمایه انسانی مطرح کنیم.

در ادامه مراسم، کلیپی از معرفی و زندگینامه ۱۰ استاد پیشکسوت هنرهای تجسمی که نشان ویژه طوبی را دریافت می‌کنند، پخش شد. هادی شفائیه عکاس، حسین محجوبی نقاش، هوشنگ جزی زاده نقاش، ایرج محمدی مجسمه‌ساز، عبدالصمد حاج صمدی خوشنویس، فریده تطهیری مقدم نگارگر و فعال در حوزه نقاشی روی سفال، امرالله فرهادی آردکپان طراح و گرافیست، اکبر نیکان‌ پور تصویرگر، علی دیواندری کارتونیست و تصویرساز و حبیب الله صادقی نقاش استادانی بودند که از دست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نشان عالی، لوح زرین و تندیس طوبای زرین را گرفتند.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از اعطای نشان طوبی به مفاخر هنرهای تجسمی در سخنانی گفت: هنرهای تجسمی علاوه بر اینکه گستره وسیع فرمی دارند و  ارتباط بی واسطه زبانی را با مخاطب دارند، نیازمند ترجمه زبانی نیستند.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5819/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو