«مانی حقیقی» در گفت و گو با «ورایتی» از «کمدی سیاه خوک» گفت؛

از دوستی و همکاری با «لیلا حاتمی» و نقشی که برای «حسن معجونی» نوشت و محبوبیت و محدودیت شبکه های اجتماعی در ایران

از دوستی و همکاری با «لیلا حاتمی» و نقشی که برای «حسن معجونی» نوشت و محبوبیت و محدودیت شبکه های اجتماعی در ایران
calendar دوشنبه 30 بهمن 1396 در 16:14
آینه نیوز: در حالی که هنوز نخستین نمایش فیلم «خوک» در بخش رقابتی شصت و هشتمین جشنواره برلین فرا نرسیده است، «مانی حقیقی» پیرامون تازه ترین ساخته اش، گفت و گویی با رسانه معتبر ورایتی صورت داد و درباره ویژگی های کمیک فیلمش سخن گفت.

آینه نیوز: در حالی که هنوز نخستین نمایش فیلم «خوک» در بخش رقابتی شصت و هشتمین جشنواره برلین فرا نرسیده است، «مانی حقیقی» پیرامون تازه ترین ساخته اش، گفت و گویی با رسانه معتبر ورایتی صورت داد و درباره ویژگی های کمیک فیلمش سخن گفت.

به گزارش دنیای تصویر، کارگردان فیلم «خوک» عنوان داشت: «اصلی‌ ترین چیزی که می‌خواهم روشن کنم این است که «خوک» یک کمدی است. یک پارودی موقعیت. این که چیزی در فیلم اشاره یا ارجاعی به هر چیز خاصی در ایران باشد در این فیلم وجود ندارد. هر چیزی که در این فیلم می‌بینیم از فیلتر شوخی، کنایه و پارودی رد شده تا به این جا رسیده است.«

به نظر می رسد برخی حواشی های اتفاق افتاده در زمان اکران فیلم جالب توجه «اژدها وارد می شود» و اظهارنظرهای گاه شوکه کننده از سوی اهالی آماده برای نمادگرایی باعث شده که مانی حقیقی در تازه ترین گفت و گویش، بیش از پیش درباره عدم واقعی بودن شخصیت ها و رخدادهای «خوک» سخن بگوید. مانی حقیقی گفت: «این ارجاعات به یک شخص، یک سری آدم خاص یا هر چیزی شبیه این نیست. قطعا در ایران فقط جعفر(پناهی) در لیست سیاه قرار ندارد. اما لیست مشخصی هم از کارگردانانی که نمی‌ توانند کار کنند وجود ندارد. یک چیز از پیش تعیین شده و مشخص نیست. فیلم در واقع ارجاع دارد به فضایی که صنعت فیلم و فرهنگ را در ایران برای زمان بسیار طولانی‌ای تحت تسلط قرار داده است.»

کارگردان فیلم «خوک» درباره کاراکتر اصلی فیلمش با بازی حسن معجونی توضیح داد: «به شکل، منحرف‌ گونه، عجیب و خل‌ وضعانه این شخصیت حس می‌ کند که کنار زده شده و نادیده گرفته شده. او به این احساس می‌ رسد که شاید من آن قدری هم که فکر می‌ کردم اهمیت ندارم. در اینجا نوعی از خودشیفتگی وجود دارد که در واقع کمیک است و در نقطه‌ مرکزی فیلم قرار دارد. همان طور که باید برای همه‌ کمدی‌ های سیاه‌ این اتفاق برایشان بیفتد، پیچش تاریکی اتفاق می‌ افتد و فیلم کمی جدی‌ تر و پیچیده‌ تر می‌ شود.»

بخش دیگری از گفت و گوی «مانی حقیقی» با «ورایتی» اختصاص به وضعیت شبکه های اجتماعی در ایران؛ از محبوبیت تا محدودیت دارد: «اینستاگرام، توییتر و فیس‌ بوک در ایران بسیار بزرگ و محبوب‌ اند. با وجود اینکه فیس‌ بوک و توییتر توسط فیلترینگ قدغن شده‌ اند، همه، حتی رییس جمهور ازشان استفاده می‌ کنند. شبکه‌ های اجتماعی دقیقا همان طور که بر فیلمسازان و هنرمندان غربی تاثیر می‌ گذارد بر فیلمسازان و هنرمندان ایرانی هم تاثیر گذاشته. دقیقا شبیه همان اتفاقاتی که در ایالات متحده می‌ افتد ما هم حمله‌ های عظیم و ناگهانی‌ ای را بر شخص خاصی دیده‌ ایم که بر اساس چیزی جز برداشت‌ ها و ادعاهای بدون تحقیق و بی‌ پایه و اساس نیست. این اتفاقات در ایران شاید حتی بیشتر از امریکا بیافتد.»

اما بخش جالب گفته های فیلمساز فلسفه خوانده ی سینمای ایران، در خصوص نحوه همکاری با بازیگر ماهر سینمای ایران است که «مانی حقیقی» درباره حضور «لیلا حاتمی» در فیلم «خوک» گفت: «لیلا دوست زمان کودکی من است. او پیش از این هرگز کمدی کار نکرده به این دلیل که همیشه در آثار های‌ کانسپت و درام‌ های جدی انتخاب می‌ شود. لیلا هیچوقت این فرصت را نداشته که وجه بسیار گرم و بامزه‌ ی شخصیتش را ابراز کند. د‌رباره‌ حسن(معجونی)، او بار تمام فیلم را به دوش می‌ کشد. حسن در بیرون از ایران زیاد شناخته شده نیست به این خاطر که اصولا در ایران بازیگر تئاتر است. او احتمالا بهترین و مورد‌احترام‌ ترین بازیگر تئاتر در ایران است. حسن برای این نقش عالی بود و من این فیلم را در واقع برای او نوشتم.»

البته پیشتر لیلا حاتمی تجربه حضور در آثاری با لحن کمدی مانند «بی پولی» را داشته است. حالا باید دید کمدی سیاه «خوک» در سرمای برلین توسط اهالی سینما چگونه پذیرایی خواهد شد.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5794/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو