جشنواره فیلم برلین و یک اتفاق خوب و قابل الگوبرداری؛

«کتاب در برلیناله» راهی برای آشتی «سینما و ادبیات» است

«کتاب در برلیناله» راهی برای آشتی «سینما و ادبیات» است
calendar شنبه 28 بهمن 1396 در 14:21
آینه نیوز: ارتباط شکل نیافته میان «کتاب» و «سینما» در کشورمان به عنوان یکی از حلقه های مفقوده در سینمای ایران به شمار می آید و در حالی که شاخص ترین فعالان هر بخش به شکلی جزیره ای رفتار می کنند و به جز چند وعده عمل نشده از سوی مسئولان، رابطی برای آشتی میان نویسندگان و فیلمسازان وجود نداشته است بسیاری از آثار داستانی امکان تبلیغ بیشتر از طریق تبدیل به فیلم را از دست می دهند و فیلمنامه نویسان ایرانی نیز با وجود فقر موجود در این حوزه، از نعمتی چون «ادبیات» غافل می شوند، این در حالی است که فستیوال فیلم برلین چند سالی است به معرفی کتاب های ارزنده جهت «اقتباس سینمایی» اقدام می کند.

آینه نیوز: ارتباط شکل نیافته میان «کتاب» و «سینما» در کشورمان به عنوان یکی از حلقه های مفقوده در سینمای ایران به شمار می آید و در حالی که شاخص ترین فعالان هر بخش به شکلی جزیره ای رفتار می کنند و به جز چند وعده عمل نشده از سوی مسئولان، رابطی برای آشتی میان نویسندگان و فیلمسازان وجود نداشته است بسیاری از آثار داستانی امکان تبلیغ بیشتر از طریق تبدیل به فیلم را از دست می دهند و فیلمنامه نویسان ایرانی نیز با وجود فقر موجود در این حوزه، از نعمتی چون «ادبیات» غافل می شوند، این در حالی است که فستیوال فیلم برلین چند سالی است به معرفی کتاب های ارزنده جهت «اقتباس سینمایی» اقدام می کند. از این رو شصت و هشتمین جشنواره فیلم برلین که از پنج‌ شنبه کار خود را شروع کرد، امسال نیز مانند دوره‌ های پیش شماری از کتاب‌ های با ظرفیت بالا برای روایت در قالب فیلم سینمایی را معرفی کرد. این برنامه از سال ۲۰۰۶ به بخشی از برنامه بازار برلیناله بدل شده است.

به گزارش مهر و به نقل از اشپیگل، دو روز دیگر و در تاریخ ۱۹ فوریه در بخش «کتاب در برلیناله» تهیه‌ کنندگان می‌توانند بار دیگر ۱۲ رمانی را کشف کنند که از ظرفیت زیادی برخوردارند تا به اثری سینمایی بدل شوند. این کتاب‌های منتخب که در معرض دید عموم قرار می‌گیرند با همکاری نمایشگاه کتاب فرانکفورت انتخاب می‌شوند.

کتاب‌های امسال از میان ۱۵۰ رمانی که از ۳۰ کشور معرفی شده‌اند، انتخاب شده‌ اند و در نهایت آثاری از ادبیات آلمان، فرانسه، گرجستان، یونان، ایتالیا، نروژ، اسپانیا، ترکیه و بریتانیا به این مجموعه راه یافته‌ اند که فهرست کتاب‌های منتخب برای «کتاب در برلیناله» ۲۰۱۸ عبارت است از:

«در میانه زمستان» نوشته ایزابل آلنده از اسپانیا

«کت فلزی تقلبی» نوشته سون رِکِر از آلمان

«آمستردام دیگر» نوشته دیتو توراشویلی از گرجستان

«مسابقات قهرمانی میلیون کرونری» نوشته آرنفین کولرود از نروژ

«هشتگ اگو لند» نوشته میشاییل ناست از آلمان

«بخیتا» نوشته ورونیک اولمی از فرانسه

«ماگدا» نوشته مازارین پینگو از فرانسه

«دختر در درخت» نوشته شبنم ایشی‌گوزل از ترکیه

«جایی که گمشده می‌رود» نوشته اما راولی از بریتانیا

«وقتی مارتا می‌رقصد» نوشته تام سالر از آلمان

«جشن هیتلر» نوشته روسلا پوستورینو از ایتالیا

«جزیره کاپیتان ترسناک» نوشته پرودولا پاپا از یونان

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5761/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو