انتقاد «مرتضی رزاق کریمی» نسبت به نادیده گرفته شدن آثار مستند در «فجر»؛

جشنواره ها محلی برای تعریف و تمجید از سلبریتی ها نیست

جشنواره ها محلی برای تعریف و تمجید از سلبریتی ها نیست
calendar شنبه 28 بهمن 1396 در 13:50
آینه نیوز: مرتضی رزاق کریمی با انتقاد از اینکه داوران جشنواره ملی فیلم فجر برای داوری آثار مستند و انیمیشن در کنار آثار داستانی توجیه نشده بودند تاکید کرد می توان سیمرغ مستند را احیا کرد.

آینه نیوز: مرتضی رزاق کریمی با انتقاد از اینکه داوران جشنواره ملی فیلم فجر برای داوری آثار مستند و انیمیشن در کنار آثار داستانی توجیه نشده بودند تاکید کرد می توان سیمرغ مستند را احیا کرد.

به گزارش مهر، مرتضی رزاق کریمی معاون مستند مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با اشاره به حاشیه های داوری آثار حاضر در سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر و اینکه دو فیلم مستند بخش مسابقه توسط داوران دیده ولی داوری نشده است، گفت: قبل از هرچیز اجازه دهید از نیمه پر به مساله حضور آثار مستند و انیمیشن در سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر نگاه کنیم. همانطور که در اختتامیه جشنواره از منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما شنیدیم، فیلم های مستند در میانه جدول آرای مردمی قرار داشتند که چنین امری با توجه به اینکه جشنواره فیلم فجر بیشتر به سینمای داستانی توجه می کند اتفاق مهمی است.

وی افزود: ارتباط سینمای مستند با مخاطب طی سال های اخیر سرعت بیشتری به خود گرفته و همین رشد تدریجی باید در سطح مدیریت نیز وجود داشته باشد که این مدیریت می تواند شامل مدیریت یک جشنواره تا زیرمجموعه آن جشنواره تا داوری باشد. در همه جشنواره های معتبر دنیا نه تنها سینمای مستند را در کنار آثار داستانی قابل داوری می دانند و آن را یک مهمان ناخوانده نمی دانند بلکه این آثار را نقطه قوت جشنواره می دانند به عنوان مثال جشنواره لوکارنو در سال جاری جایزه خود را به یک فیلم مستند اهدا کرد. این تهیه کننده مستند بیان کرد: جشنواره های معتبر دنیا محلی برای ارزیابی فرهنگی آثار سینمایی است، نه محلی برای تعریف و تمجید از سلبریتی ها. ضمن احترام به همه چهره های شاخص سینمای داستانی، باید بگویم که جشنواره محلی برای تجلیل از سینمای تجاری نیست.

وی ادامه داد: نگاهی که در جشنواره های دنیا نسبت به آثار مختلف سینمایی دنبال می شود، نشان از بلوغ فرهنگی است که یک شبه اتفاق نمی افتد. معتقدم گامی که در این دوره از جشنواره ملی فیلم فجر برداشته شد، بسیار خوب بود، اما سخن بعضی از اعضای محترم هیات داوران که گفتند نمی توان آثار مستند و داستانی را در کنار هم داوری کرد نشان می دهد که داوران محترم برای این امر توجیه نشده بودند که در این دوره جشنواره بخش مسابقه صرفا به عناصر نمایشی محدود نخواهد بود.

رزاق کریمی در پایان گفت: متاسفانه هنوز زمینه لازم برای داوری سینمای مستند در کنار سینمای داستانی شکل نگرفته است و به نظر می رسد نیاز به گفتگوهای کارشناسانه بیشتری هست. با توجه به ظرفیت نمایش فیلم های مستند در این دوره از جشنواره، می توان با حفظ سیمرغ های سینمای مستند مانند دوران گذشته، ۲ فیلم مستند نیز برای نمایش عمومی و رقابت اصلی انتخاب کرد.

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5760/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو