گلایه «هادی محمدیان» از نادیده گرفتن «فیلشاه» در جشنواره فیلم فجر

چرا تنها انیمیشن جشنواره داوری نشد؟!

چرا تنها انیمیشن جشنواره داوری نشد؟!
calendar سه شنبه 24 بهمن 1396 در 10:51
آینه نیوز: کارگردان انیمیشن «فیلشاه» گلایه از این دارد که داوران «سی و ششمین جشنواره فیلم فجر» این اثر را داوری نکرده و از این نظر توهین بزرگی صورت دادند.

آینه نیوز: کارگردان انیمیشن «فیلشاه» گلایه از این دارد که داوران «سی و ششمین جشنواره فیلم فجر» این اثر را داوری نکرده و از این نظر توهین بزرگی صورت دادند.

به گزارش ایسنا، هادی محمدیان کارگردان انیمیشن «فیلشاه» که در سی‌ و ششمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، در این خصوص گفت: فضای امیدوارانه‌ ای که در ابتدای جشنواره برای ما وجود داشت، از آنجایی آمده بود که دبیر جشنواره اصرار بر این داشتند که این انیمیشن  به جشنواره بیاید و حتماً در بخش سودای سیمرغ حضور داشته باشد و در اعلام  اسامی فیلم‌های حاضر در جشنواره نیز این انیمیشن را از دیگر فیلم‌ها جدا نکردند و گفتند ۲۳ فیلم  سینمایی داریم و تاکید داشتند که مانند دیگر فیلم‌ها در جشنواره رقابت خواهد کرد اما داوران در برنامه «هفت» اعلام کردند که این فیلم را اصلاً داوری نکردند. او ادامه داد: دبیر جشنواره بیان کرده بودند که از این انیمیشن در جشنواره تقدیر شود، اما این کار هم صورت نگرفت. با این اوصاف فضا کاملا شفاف شد. به گمانم این اولین بار است که در تاریخ جشنواره  فجر، فیلمی در بخش سودای سیمرغ  داوری نمی‌ شود.

محمدیان با اشاره به اینکه تغییر جو مثبتی که برای این انیمیشن در ابتدای جشنواره وجود داشت از اواسط جشنواره تغییر کرد، گفت: این ماجرا  از جایی شروع شد که ما در نشست خبری جشنواره اعلام کردیم که متقاضی اکران نوروزی هستیم، از آن زمان ورق برگشت. ما در سینماهای عوامل فیلم و خانه سینما و همچنین باغ کتاب هم نمایشی نداشتیم ولی بعد از اعتراض‌های ما یک سانس در ساعت ۱۱ شب در باغ کتاب اضافه کردند. در صورتی که هر کدام از فیلم‌های جشنواره دو نوبت اکران داشتند.

این کارگردان جوان انیمیشن افزود: اگر قرار نبود این فیلم داوری شود چرا اعلام کردند که در جشنواره ثبت نام کنید و آن را در بخش سودای سیمرغ قرار دادند؟ چقدر پز حضور این انیمیشن را مسئولان دادند و گفتند که انیمیشن ایران به مرزی رسیده است که به استانداردهای جهانی نزدیک شده ولی واقعاً با این شرایطی که ایجاد شد، زحمت دو ساله ۲۲۰ نفر آدم دیده نشد. این چه حمایتی است؟ الان انیمیشن نیاز به حمایت دارد.

او درباره اینکه آیا از حضور در جشنواره ناراضی است، بیان کرد: جشنواره‌ فیلم‌ فجر مانند ویترینی است که فیلم‌ ها در آن دیده و راجع به آنها صحبت می‌شود و ما دوست داریم که در آن حضور داشته باشیم و نمی خواهیم این جبهه را خالی کنیم زیرا حق خودمان می‌دانیم که نماینده‌ای از حوزه کودک و انیمیشن در این جشنواره ها حضور داشته باشد. حضور در این جشنواره برای ما مثبت بود زیرا باعث شد مخاطبان زیادی به تماشای آن بیایند. و این را می‌دانیم که مسئولین هر سال در باغ سبز به ما نشان می‌دهند، مانند امسال که هیئت انتخاب همه می‌گفتند که نمی‌شود این فیلم را ندید و در بخش مسابقه نیاورد، ولی نتیجه چه شد؟ محمدیان ادامه داد: این در برنامه ما نیست که دیگر در جشنواره شرکت نداشته باشیم بلکه امیدواریم در سال‌های آینده متقاضی این بخش آنقدر زیاد باشد که خود به خود بیشترین تعداد سودای سیمرغ برای به این فیلم‌ها تعلق بگیرد. البته باز هم هیچ اعتباری به نظرات دوستان و در باغ سبزهایی که نشان می‌ دهند نیست.

او در ادامه صحبت‌هایش گفت: اینکار نه تنها حمایت از انیمیشن نبود بلکه پشت پا زدن به طفلی بود که تازه دارد پا می گیرد. ما می‌گوییم شما حمایت نکنید ولی حداقل جیب ما را هم نزنید! ما اصلاً نمی گوییم به ما باید سیمرغ می‌دادند اما حداقل سهم ما را جدا می‌کردند و اسمی از این انیمیشن به میان می‌آوردند. اکنون نام ایران جزء10 کشوری است که توانایی تولید انیمیشن دارد ولی این حمایت در کشور ما کجاست؟ با تمام سختی‌هایی که در ایران داریم اگر نمی‌خواستید حمایت کنید حداقل توهین و پشت پا نمی‌زدید! بی احترامی و ناملایمات زیادی به انیمیشن شده است ولی قطعاً انیمیشن جریان آینده سینمای ایران را می‌سازند امیدوارم این نامهربانیها در اکران عمومی از بین برود.

کارگردان انیمیشن «فیلشاه» با تاکید بر اینکه «ما به شدت متقاضی اکران نوروزی هستیم» بیان کرد: حدود ۶ ماه است که پروانه اکران گرفتیم و حوزه هنری که پخش کننده این انیمیشن است، گفتند که امسال سهمیه‌ ای برای گروه کودک و نوجوان در ایام نوروز اختصاص پیدا خواهد کرد.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5729/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو