«نادر مشایخی»؛ موسیقیدان برجسته و رهبر ارکستر به انتقاد از کیفیت و چگونگی برگزاری «جشنواره موسیقی فجر» پرداخت؛

اصلا نمی‌ توان به این رویداد جشنواره گفت!/ باید موسیقی‌ ای اجرا شود که تا به حال شنیده نشده است

اصلا نمی‌ توان به این رویداد جشنواره گفت!/ باید موسیقی‌ ای اجرا شود که تا به حال شنیده نشده است
calendar چهارشنبه 04 بهمن 1396 در 15:32
آینه نیوز: نادر مشایخی می‌ گوید: می‌ دانید چقدر جوان باحال داریم؟ یکی از آن‌ ها قطعه‌ ای نوشته بود که به نظر من می‌ توانست در بهترین فستیوال‌های دنیا اجراء شود. چرا به آن‌ ها اجازه کار کردن نمی‌دهند؟ چون می‌ خواهند دست زیاد نشود!

آینه نیوز: نادر مشایخی می‌ گوید: می‌ دانید چقدر جوان باحال داریم؟ یکی از آن‌ ها قطعه‌ ای نوشته بود که به نظر من می‌ توانست در بهترین فستیوال‌های دنیا اجراء شود. چرا به آن‌ ها اجازه کار کردن نمی‌دهند؟ چون می‌ خواهند دست زیاد نشود!

به گزارش ایسنا، این موسیقدان برجسته موسیقی کلاسیک در بخش دیگری از گفته هایش بیان کرد: من موسیقی ایران را آسیب‌ شناسی کردم که به ۷۰ مورد رسیدم؛ این موارد مکتوب شده و به زودی به عنوان یک رساله منتشر می‌ شود. مشایخی گفت: مشکل ما این است که در شهرستان‌ ها سالن کنسرت وجود ندارد این موضوع باید آسیب‌ شناسی شود؛ نصف شهرهای شمال کشور سالن کنسرت ندارند و باید در سینما اجراء کرد؛ حتی در سنندج و کردستان که فرهنگ موسیقایی خیلی مهم است این مشکل دیده می‌ شود. او با بیان این‌ که تمام فعالیت‌ هایم را فعلا روی موضوعات آموزشی گذاشته‌ ام، اظهار کرد: زیرا به نظرم وقت جوان‌ها تلف می‌شود، یعنی به جوان‌ هایی که تا این اندازه بااستعداد هستند، افرادی درس می‌دهند که هنوز هیچ اطلاعی از سیستم‌ های جدید آموزشی ندارند. سال‌ها است که این سیستم‌ها تغییر کرده اما همچنان چیزهای قدیمی را درس می‌دهند بدون این‌که در نظر بگیرند باید به نسل جوان طور دیگری آموزش داده شود. نسل امروز نسلی است که گجت‌های هوشمند در دستشان دارند و از آن‌ها اطلاعات را می‌ گیرند بنابراین نحوه آموزش هم باید تغییر کند نه این‌که به روش ۷۰ سال پیش تدریس کرد.

نادر مشایخی همچنین درباره جشنواره موسیقی فجر بیان کرد: اصلا نمی‌ توان به این رویداد جشنواره گفت، بلکه بیشتر یک دورهمی است و در برگزاری آن تغییرات جزیی ایجاد می‌ شود. جشنواره باید این امکان را به مخاطب بدهد که عادت‌ های شنیداری جدید برای او ایجاد شود و امکانی ایجاد کند که هیچ جا این موسیقی را نشنود. مشایخی افزود: اگر قرار است فستیوال جریان‌ ساز داشته باشیم، باید سعی کنیم موسیقی‌ ای اجراء شود که تا به حال شنیده نشده است. می‌ دانید چقدر موسیقی وجود دارد که در ایران اجرا نشده است؟ در ایران حتی یک نفر که بلیت‌ فروش است می‌ تواند جلوی یک پروژه را بگیرد. او درباره اساسنامه جشنواره موسیقی فجر که هنوز تصویب نشده است، بیان کرد: اساسنامه اگر هم داشته باشد، متعلق به داخل کشور است. اساسنامه ضمانت اجرایی ندارد. خوشبختانه معاونت جدید سعی می‌ کند همه‌چیز را از پایه نگاه کند.

این رهبر ارکستر اظهار کرد: جشنواره‌ای که قرار است جریان‌ ساز شود نباید فقط به اجرای موسیقی فکر کند. باید به نحوه‌ تفکر انسان کنونی و ایرانی فکر کردن، فکر کند. مدام می‌ پرسند چرا موسیقی ایرانی جهانی نمی‌ شود؟، خب تقصیر خودشان است زیرا نمی‌ دانند ایرانی فکر کردن چیست؟ نمی‌دانند ما ایرانی‌ها «عِلّی» فکر نمی‌ کنیم. موسیقی ایرانی «موسیقی عِلّی» نیست و زیبایی آن هم در همین است و نمی‌ دانیم چرا این‌ گوشه در ادامه آن گوشه قرار گرفته است اما احساسمان می‌گوید این خوب است. او ادامه داد: یکی از مشکلات تئوری‌ نویسی در ایران این است که طرز تفکری که خودش را با سرهم‌ بندی مشغول می‌کند، می‌ خواهد رابطه علّی پیدا کند و در این‌ باره می‌ماند. دارند با ابزار اشتباه کار می‌کنند.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5583/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو