درباره «موسیقی» و «جشنواره فجر»ش؛

نوازنده بین المللی، جایزه اشتباهی و کاوه یغمایی!

نوازنده بین المللی، جایزه اشتباهی و کاوه یغمایی!
calendar چهارشنبه 04 بهمن 1396 در 11:01
آینه نیوز: با گوش سپردن به آلبوم ضعیف «ناگهان رفته» با صدای «هومن غفوری» نکته ای که حاصل می شود، تشابه این آلبوم با آثار گذشته ای می باشد که «کاوه یغمایی» به عنوان آهنگساز یا خواننده در آن نقش داشته است. از این رو این ابهام بزرگ در میان جایزه های «باربد» شکل می گیرد که داوران جشنواره با چه استدلال و چه فهم و دانشی نسبت به «موسیقی» اقدام به توزیع جوایز کردند و به آلبومی شبه راک جایزه ای در بخش پاپ دادند؟!

سرویس موسیقی آینه نیوز: عنوان «خارجی» و «بین المللی» برای برخی افراد مشتاق خیلی خاص و دلنشین است و فرقی ندارد کیفیت و شهرت طرف خارجی یا رویداد برون مرزی چقدر باشد و در کجای جهان هنر قرار گرفته باشد! حالا برپایی کنسرت «کاوه یغمایی» با نوازندگان خارجی در اوایل اسفندماه هم در این راستا است که به شکلی تبلیغ رسانه ای می شود.

به گزارش آینه نیوز، «کاوه یغمایی» که به دور از هرگونه صدای شش دانگ موسیقی تنها به واسطه شهرت پدر گرانقدرش در موسیقی جایی پیدا کرد، از جمله افرادی است که مورد توجه مدیران موسیقی ارشاد قرار دارد. این نوارنده و آهنگساز به پشتوانه سال ها فعالیت «کوروش یغمایی» در موسیقی راک که از او به عنوان بنیانگذار راک ایرانی یاد می کنند، وارد این حوزه شد و بعد از عدم توفیق و استقبال از آثارش به خصوص آلبوم «مترسک»، جهت دوری از فضای سرد رخ داده راهی کانادا شد و بعد از چند کلیپ ناموفق پخش شده در شبکه های ماهواره ای نه تنها به راحتی مجوز آلبوم «منشور» را به دست آورد بلکه در یکی دیگر از گاف های «سی و سومین جشنواره موسیقی فجر»، جایزه باربد را در بخش «آهنگسازی برتر موسیقی پاپ» برای آلبوم «ناگهان رفته» دریافت کرد؛ آلبومی که «کاوه یغمایی» به همراه همسرش-نیلوفر فرزند شاد- نوازندگی و در آن آهنگسازی کرده است.

به گزارش آینه نیوز، با گوش سپردن به آلبوم ضعیف «ناگهان رفته» با صدای «هومن غفوری» نکته ای که حاصل می شود، تشابه این آلبوم با آثار گذشته ای می باشد که «کاوه یغمایی» به عنوان آهنگساز یا خواننده در آن نقش داشته است. از این رو این ابهام بزرگ در میان جایزه های «باربد» شکل می گیرد که داوران جشنواره با چه استدلال و چه فهم و دانشی نسبت به «موسیقی» اقدام به توزیع جوایز کردند و به آلبومی شبه راک جایزه ای در بخش پاپ دادند؟! آیا همانند بسیاری از رویدادهای دیگر «فجر» سفارشی در کار بوده که فرد مشخصی به نحوی و در شاخه ای جایزه بگیرد؟! یا این که گاف بزرگ از سوی انتخاب کنندگان جشنواره موسیقی فجر رخ داده که آلبومی در سبک راک را به عنوان اثر برگزیده پاپ برگزیدند! اگر چه سبک راک در شمایل آثار ایرانی چندان مقبولیت فنی ندارد و در نهایت می توان تلفیقی از راک و پاپ را به عنوان چنین سبکی عنوان ساخت، اما هنگامی که به هیچ وجه اسمی از «راک» در جایزه ی تعلق گرفته به «کاوه یغمایی» وجود ندارد، جای بحث باقی می گذارد و حق هنرمندان موسیقی پاپ را تحت الشعاع بی عدالتی قرار می دهد. از این جهت حداقل می توان شاخه مجزایی در بخش کاندیدای جشنواره برای «موسیقی راک» انتخاب کرد و سهم هنرمندان «پاپ» را از آن خودشان دانست. دعوت افراد خارجی به اسم هنرمندان بین المللی و کیفیت بد اجراها و عدم رغبت مخاطبان و اهالی فعال موسیقی و رسانه هم که دیگر شاهکار دست اندرکاران سی و سومین جشنواره ی به اصطلاح بین المللی موسیقی بوده است!

به گزارش آینه نیوز، یکی از محدودیت ها و معضلات موسیقی داخلی همانند بسیاری از دیگر شاخه های هنری در ایران، «فقدان تنوع در تولید» می باشد و از این رو بسیاری از آثار ارائه شده در فضای قانونی موسیقی را آثار پاپ یا سنتی تشکیل می دهند و در مواردی خاص هم چند سالی است رگه هایی از موسیقی راک و دیگر شاخه ها با موسیقی پاپ تلفیق گردیده است. این که محدودیت تولید در شاخه های مختلف موجب محدودسازی شاخه های جایزه باربد گردیده است، یک سوی ماجرا است اما مساله مهم توجه خاص مدیران و برگزارکنندگان موسیقی به هنرمندانی مخصوص می باشد! از این رو جوایزی تقسیم می شود که پشت پرده انتخاب هایش را افرادی بانفوذ در تولید موسیقی شکل داده اند و خوانندگانی به عنوان الگو مورد توجه مهم ترین رویداد موسیقی کشور قرار می گیرد که به لحاظ فنی فرسنگ ها با کیفیت هنری فاصله دارند. برای نمونه در همین بخش پاپ و در کنار نام «کاوه یغمایی»، به «سیروان خسروی» می رسیم که ورودش به موسیقی از طریق «کاوه» بوده است. «سیروان»ی که بیشتر به درد تبلیغ محصولات تجاری می خورد و آخرین آلبوم موسیقی اش-آنپلاگد- که جزو کاندیدای جشنواره امسال به شمار می رفت، هیچ چنگی به دل نزد.

حالا باید دید «حمیدرضا نوربخش» که پس از انواع انتقادات صورت یافته، چندی پیش اعلام کرد طی نشستی درباره مسائل رخ داده در جشنواره سی و سوم موسیقی فجر پاسخگو خواهد بود، چنین برنامه ای را شکل می دهد و در اینصورت چه پاسخی درباره بسیاری از ناهمواری های جشنواره امسال موسیقی فجر دارد. «آینه نیوز» پیگیر چنین نشست و پاسخی خواهد بود.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5573/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو