گلایه های «مسعود رایگان» که هم اجرای ناموفقی با «لاسارو» داشت و هم به جشنواره تئاتر فجر راهی نیافت

خسته شده‌ ام/ با دکور عظیم »لاسارو» چه کنم؟!/ در سوئد نمایشی داشتم که هر شب سالن پر می ‌شد

خسته شده‌ ام/ با دکور عظیم »لاسارو» چه کنم؟!/ در سوئد نمایشی داشتم که هر شب سالن پر می ‌شد
calendar دوشنبه 02 بهمن 1396 در 09:47
آینه نیوز: «مسعود رایگان» آخرین بار با نمایش «لاسارو» در سالن استاد سمندریان دیده شد؛ هنگامی که تعداد تماشاگران حاضر به اندازه نیمی از گنجایش سالن هم نبود و آقای کارگردان در میان تماشاگران نظاره گر اتفاقات بود. این روزها آقای بازیگر حال خرابی دارد و عنوان کرده «اگر بلایایی که در این چند سال بر سر نمایش ‌هایم آمده ادامه پیدا کند، تئاتر را رها می ‌کنم».

آینه نیوز: «مسعود رایگان» آخرین بار با نمایش «لاسارو» در سالن استاد سمندریان دیده شد؛ هنگامی که تعداد تماشاگران حاضر به اندازه نیمی از گنجایش سالن هم نبود و آقای کارگردان در میان تماشاگران نظاره گر اتفاقات بود.

به گزارش آینه نیوز، شاید انتظار استقبال از متن دشوار نمایشنامه ای که اقتباس از رمان «لازاریلویِ تُرمسی» است، برای تماشاگران مشکل بنماید مساله ای که در نگاه مسعود رایگان هم وجود دارد، اما این بازیگر و کارگردان سینما و تئاتر و تلویزیون سعی داشت با انجام تغییراتی در متن اولیه و رفتن به سمت فضایی کمیک بار توجهات را به سمت اثرش جلب کند اما واقعیت چیز دیگری بود و جدا از عدم توجه مخاطبان به تازه ترین اجرای «مسعود رایگان»، «لاسارو» به هیچ کدام از بخش های بسیار جشنواره سی و ششم تئاتر فجر راهی نیافت. «لاسارو» که براساس رمانی به قلم «ملچیور شدلر» برداشت شده و متن نمایشنامه اش از سوی «رایگان» ترجمه و اجرا گردیده است، حکایتی قرون وسطایی را روایت می کند که در آن فقر و خرافات و بیماری و مرگ بیداد می کند.

«مسعود رایگان» طی گفت و گو با روزنامه جام جم از وضعیت رخ داده برای تازه ترین نمایشش ناراحت است و حتی عنوان می کند اگر اوضاع بر همین منوال باشد، قید تئاتر را می زند: «بازیگران من خودشان بروشورها را به مکان های تئاتری بردند و تبلیغ کردند چون چند روزی شرایط شبکه های اجتماعی عوض شده بود. همه می دانیم که این شیوه جوابگو نیست؛ اصلا کسی نمی دانست که نمایش ما روی صحنه است! واقعا اعضای گروه زحمت کشیدند و حیف است که «لاسارو» دیده نشود. امیدواریم تماشاخانه ایرانشهر، موقعیتی را فراهم کند که اجرای نمایش ها بعد از جشنواره تئاتر فجر ادامه پیدا کند. من با این دکور عظیم چه باید بکنم؟! اگر بلایایی که در این چند سال بر سر نمایش هایم آمده ادامه پیدا کند، تئاتر را رها می کنم و آن وقت می توانم به کار تصویر هم برسم. در این مدت کمتر در سینما و تلویزیون بودم، چون باید همه تمرکزم را روی نمایش می گذاشتم.»

«رایگان» که همسرش؛ رویا تیموریان را به عنوان مشاور نمایش «لاسارو» در کنار خود داشت، به بخشی از مشکلات سال های اخیر اشاره می کند: «سال گذشته «فرشته مرگ» را در تالار حافظ روی صحنه بردم. فقط 11 میلیون تومان برای طراحی صدا هزینه کردم که اصلا به من بازنگشت. 25 میلیون تومان صرف طراحی آن نمایش شده بود. تمام طراحی من در تالار حافظ به یغما رفت! صحنه نمایش من از پنج تن آهن تشکیل شده بود که دو جایگاه قفس مانند به آنها وصل می شد. بعد از اجرای نمایش در قالب جشنواره تئاتر فجر، این سازه را در پارکینگ حافظ به امانت گذاشتم، چون قرار بود این نمایش بعد از جشنواره اجرا شود اما وقتی به پارکینگ مراجعه کردیم، دیدیم اثری از آن نیست! با مجوز چه کسی این سازه عظیم از پارکینگ خارج شده است؟! این کار یعنی خیانت در امانت و من این مساله را در دست پیگیری دارم که با مجوز چه فردی این سازه خارج شده است. از این که از جیب خود هزینه کنم، خسته شده ام.»

نقدهای بسیاری بر نمایش «لاسارو» و بسیاری از آثار به اجرا درآمده توسط بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون و تئاتر ایران می توان داشت و البته کم مخاطب بودن آثار «رایگان» نمی تواند به طور کامل ناشی از اجراهای ضعیف وی باشد چرا که در همین روزها هستند آثار بسیاری که با وجود ضعف مفرط در بخش های مختلف با استقبال بی شمار تماشاگران همراه هستند و با استفاده از جاذبه هایی غیر تئاتری، مشتری جلب می کنند! «مسعود رایگان» که سال ها در کشور سوئد ساکن بود و فعالیت می کرد، از اتفاقات رخ داده در آن روزها به نیکی  یاد می کند: «سال 1996 نمایشی را در یک سالن 150 نفری به مدت دو ماه در سوئد روی صحنه بردیم. هر شب سالن نمایش پر می شد. مجموع فروش نمایش 790 هزار کرون شد. مبلغی که برای پول بازیگران، طراحیصحنه، سالن و... داده شده حدود سه میلیون و 790 هزار کرون پرداخت شد! مبلغ گیشه را گروه برنداشت و این مبلغ برای سالن هزینه شد. با پول فروش بلیت، صندلیهای سالن، پرده، سن و... را درست می کردند. در کشور ما اصلا به سالن ها رسیدگی نمی شود. بارها به دوستان گفته ایم فونهای سالن کثیف و خراب است، حداقل آنها را رنگ بزنید اما هیچ کاری انجام نمی دهند.»

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5552/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو