بازیگرانی با ژست و ادا و همراه با ادعا که تکرارِ تکرارها هستند!

بازیگرانی با ژست و ادا و همراه با ادعا که تکرارِ تکرارها هستند!
calendar چهارشنبه 27 دي 1396 در 12:38
به گزارش آینه نیوز، یکی از مهم ترین معضلات سینما و تلویزیون کشورمان در کنار فیلمنامه نویسی، «معضل بازیگری» است که البته بخشی از این مساله از نقصان همان بخش نویسندگی می آید و عدم هدایت بازیگران توسط مجری اثر که کارگردان باشد. اما بخش مهمی از کمبود بازیگران خوب و فقدان بازی های خوب در سینما و تلویزیون کشورمان، به دلیل تعریف نادرستی است که درباره این حرفه وجود دارد و حتی وارد متدهای بی پایه و اساس ساخته شده توسط اساتید بازیگری در آموزشگاه ها هم شده است...

آینه نیوز: «شخصیت ناصر در سریال سایبان ویژگیهای خاص خودش را دارد و با دیگر کاراکترهایی که بازی کرده ام، فرق می کند. خودم را تکرار نمی کنم، بلکه سعی می کنم نقش هایی را بپذیرم که از جنس زندگی مردم باشند. فراواقعی نباید نگاه کرد. مردم هم دوست دارند مجموعه هایی را تماشا کنند که به زندگی خودشان نزدیک است.» این چکیده اصلی از گفته های بازیگری به نام «کامران تفتی» است؛ با تیتری که موکد «عدم تکرارپذیری بازیگر» می باشد و در روزنامه «جام جم» و بر پیشانی گفت و گو آمده است. اگر چه سخنان و نظرات هر هنرمندی نمی تواند بازگوکننده مرام و عقیده رسانه ای باشد که با آن شخصیت گفت و گو کرده است و برخلاف نگاه بسیاری از رسانه ها و مدیران ناآشنا و یکسویه این عرصه، لازمه وجودی یک رسانه انعکاس نظرات و نگاه های مختلف است، اما سخن آقای بازیگر جای نقدی کوتاه باقی می گذارد.

به گزارش آینه نیوز، یکی از مهم ترین معضلات سینما و تلویزیون کشورمان در کنار فیلمنامه نویسی، «معضل بازیگری» است که البته بخشی از این مساله از نقصان همان بخش نویسندگی می آید و عدم هدایت بازیگران توسط مجری اثر که کارگردان باشد. اما بخش مهمی از کمبود بازیگران خوب و فقدان بازی های خوب در سینما و تلویزیون کشورمان، به دلیل تعریف نادرستی است که درباره این حرفه وجود دارد و حتی وارد متدهای بی پایه و اساس ساخته شده توسط اساتید بازیگری در آموزشگاه ها هم شده است. تولید و نمونه سازی بازیگرانی که باید پاها و دست هایشان را بست و صورت و چشم هایشان را کنترل کرد تا برخلاف مردم عادی در شکلی واقعی این همه حرکات و رفتار اضافه در جلوی دوربین صورت ندهند.

در واقع همان گونه که هر شهروند نابازیگری هنگامی که با پیشنهاد یک دوربین خبری مبنی بر بازی کردن فی البداهه جلوی دوربین مواجه می شود، تا حد امکان اقدام به تغییر رفتار و ساختن چهره ای تصنعی برای رسیدن به حوزه بازیگری می کند، این مساله نزد بازیگران نابازیگر کشورمان هم وجود دارد که «بازیگری» را تنها در غلوآمیزی می دانند. نمونه ها از این دست مدعیان بی هنری که به دلیل بی اطلاعی رسانه های حامی تبدیل به استارهای بازیگری شده اند، زیاد است. بازیگرانی با ژست ها و اداها و نقش های تکراری که تکرارِ تکرارهای پیشین هستند و این زنجیره ناقص همچنان ادامه دارد و باز هم در آثار سینمایی و به طور اخص در سریال های تلویزیونی ابروها بالا زده شده و صداها بم می شود و خطوط پیشانی و رگ گردن بیرون می زند تا نشان داده شود، بازیگرند اما تماشای بازی های هنرمندانه بازیگران سینمای جهان- حتی بازیگران آثار تجاری- نشان می دهد که برای انتخاب الگوی درست بازیگری باید سراغ جایی غیر از این جا را گرفت!

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5504/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو