«محمدعلی نجفی» کارگردان سریال «سربداران» عنوان داشت:

فقط ورزش است که مردم از تلویزیون ایران پیگیری می کنند!

 فقط ورزش است که مردم از تلویزیون ایران پیگیری می کنند!
calendar سه شنبه 26 دي 1396 در 15:28
آینه نیوز: «محمدعلی نجفی» از جمله مدیرانی است که نقش مهمی در شکل گیری سینمای پس از انقلاب داشته است. فراز و فرود دوران مدیریتی این مدیر کهنه کار و فاصله اش در زمینه فیلمسازی مساله ای قابل بررسی است اما «نجفی سینما» در تازه ترین اظهارنظرش ادامه ای بر انتقادات پیشین نسبت به وضعیت تلویزیون را صورت داد.

آینه نیوز: «محمدعلی نجفی» از جمله مدیرانی است که نقش مهمی در شکل گیری سینمای پس از انقلاب داشته است. فراز و فرود دوران مدیریتی این مدیر کهنه کار و فاصله اش در زمینه فیلمسازی مساله ای قابل بررسی است اما «نجفی سینما» در تازه ترین اظهارنظرش ادامه ای بر انتقادات پیشین نسبت به وضعیت تلویزیون را صورت داد؛ وقتی در گفت و گو با روزنامه اعتماد، دلیل دوربرگردان مخاطبان تلویزیون را متوجه مدیرانش در طی ادوار مختلف کرد.

کارگردان سریال تاریخی «سربداران» درباره روند تغییرات در پخش این مجموعه تلویزیونی ماندگار گفت: «خاطرم هست چند ساعت از خود سریال سربداران سانسور شد و حتی دوبله بخش‌هایی از آن تغییر کرد. یعنی بسیاری از دیالوگ‌ها را تغییر دادند و گفتند باید چیز دیگری گفته شود. نمی شود که شما هم بخواهی میز خودت را در تلویزیون حفظ کنی و هم جوابگوی چیزی نباشی. مسوولان اصلا خودشان را با «مساله» روبه‌ رو نمی کنند که بخواهند مساله را حل کنند. آن زمان اول انقلاب بود و اکثر مسوولان کسانی بودند که ما با یکدیگر در شرایط انقلابی و زمان مبارزه فعالیت کرده بودیم. قبل از انقلاب سربداران را به شکل تئاتر در حسینیه ارشاد کار کرده بودیم. بنابراین در آن ایام فضای ساخت چنین سریالی فراهم بود. بعد به تدریج آن فضا‌ها تخفیف پیدا کرد، تخفیف پیدا کرد تا الان که دیگر تلویزیون شرایطی پیدا کرده که خود تلویزیون ایران همه مردم را به طرف کانال‌ های ماهواره سوق می دهد و به مردم می گوید شما همان کانال‌ ها را ببینید که برای تان جذاب است چون برنامه‌ های «ما» نه به لحاظ موضوعی، نه به لحاظ تصویری جذابیت ندارند!»

در بخش دیگری از گفته های این کارگردان قدیمی آمده است: «صدا و سیما بیشتر دنبال این است که مسوولان به آن ایرادی نگیرند. اصلا صدا و سیما کاری به مخاطبش ندارد چون می‌داند که مخاطبی ندارد. بله، یک‌سری برنامه‌های ورزشی و برنامه نود و یک سری برنامه‌هایی که حالت شبه‌کمدی دارند شاید مخاطب‌هایی داشته باشند اما غیر از این، تلویزیون مخاطبی ندارد. چه کسی مخاطب تلویزیون است؟مردم اخبار را که از جاهای دیگر دنبال می‌کنند، برنامه‌ های سرگرمی را هم که از شبکه‌ های دیگر ماهواره‌ ای می بینند. فقط یک ورزش است که مردم از تلویزیون ایران پیگیری می کنند آن هم به این دلیل که حساسیت مردم به تیم‌ هایی است که بازی دارند و تحلیل‌ هایی که آقای فردوسی پور و دیگران می کنند برای شان جذاب است. صدا و سیما مخاطب ندارد و چون مخاطب ندارد دغدغه و مساله هم ندارد.»

گفته های «محمدعلی نجفی» حرف بسیاری از مخاطبان است. این مدیر قدیمی که شاید برای نسل امروز ناآشنا باشد، در بخش دیگری از گفته هایش برخلاف بسیاری نسبت به ارزش و جایگاه نقادی سخن گفت و اشاره داشت: «سریال سربداران وقتی پخش شد، کسی با نام «اعظم علیان» نقدی 30 صفحه‌ ای درباره این سریال نوشت. آمدند به من گفتند نمی خواهی جواب بدهی؟ گفتم نه. خیلی خوب است که یک نفر سریال را با این دقت دیده است. این همه نظر مثبت هست. حالا یک نظر منفی هم باشد. من از زندگی مدرن دفاع می‌کنم، یکی از مقولات مدرن هم نقد است. در سنت که نقد نداریم. در جهان مدرن است که نقد و جامعه مدنی وجود دارد. حالا یک نفر سریال را ببیند و نقد هم کند. ما نقد را نمی دانیم. مثلا اگر الان من نقد کنم همه فکر می کنند با این کار بدم. من از یک سری کارها خیلی خوشم می آید اما از یک سری کارها خوشم نمی آید. این به این معنی نیست که این کار خوب است یا بد است.»

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5490/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو