از گرایش به سلبریتی ها در تئاتر تا انواع شکلک ها برای جذب مخاطبان عام و زن پوشی برای جذب مشتری تا سامانه ای که به سامان نمی شود

سرآشپز پیشنهاد می کند!

سرآشپز پیشنهاد می کند!
calendar یکشنبه 24 دي 1396 در 16:15
آینه نیوز: هنگامی که «فرهاد مهندس پور» در ابتدای نشست روز گذشته با رسانه ها از هوای پاکیزه این روزهای تهران و روحیه شادش گفت و زمانی که تنها دقایقی بعد از چنین سخنانی، از انواع فشارها و گرایش به جنون زدگی در حین اداره جشنواره تئاتر سخن راند، تناقض و پارادوکس های عجیبی در هوای تالار مشاهیر تئاتر شهر حکمفرما شد؛ یک منوی باز از شادکامی تا تلخکامی، درست همانند انواع شکلک هایی که تحت عنوان پوستر جشنواره سی و ششم تئاتر فجر مورد رضایت جناب دبیر قرار گرفت؛ همان ایموجی هایی که هم به ما پوزخند می زنند و هم قطره اشکی می ریزند!

سرویس تئاتر آینه نیوز: هنگامی که «فرهاد مهندس پور» در ابتدای نشست روز گذشته با رسانه ها از هوای پاکیزه این روزهای تهران و روحیه شادش گفت و زمانی که تنها دقایقی بعد از چنین سخنانی، از انواع فشارها و گرایش به جنون زدگی در حین اداره جشنواره تئاتر سخن راند، تناقض و پارادوکس های عجیبی در هوای تالار مشاهیر تئاتر شهر حکمفرما شد؛ یک منوی باز از شادکامی تا تلخکامی، درست همانند انواع شکلک هایی که تحت عنوان پوستر جشنواره سی و ششم تئاتر فجر مورد رضایت جناب دبیر قرار گرفت؛ همان ایموجی هایی که هم به ما پوزخند می زنند و هم قطره اشکی می ریزند!

به گزارش آینه نیوز، این بساط این روزهای تئاتر کشور است؛ وقتی بازیگر جوانی در انتهای نشست خبری روز گذشته از بیکاری سال های اخیرش به لطف حضور چهره ها سخن گفت و با بغضی نشسته در چهره اش از چرخه دردآور «انتخاب به عنوان بازیگر نخبه» تا «تن دادن به کار ریخته گری» ناله و فغان سر داد و هنگامی که در نشست هفته پیش کارگردانی شهرستانی با فریاد از ظلم رفته بر کارگردان های ناشناس، داد اعتراض سر داد می توانیم به یکی از 6 شکلک طراحی شده برای جشنواره امسال زل بزنیم و به تعداد عمر رفته بر این جشنواره پیر به دیده حسرت بنگریم و همانند مدیر بخش بین الملل جشنواره سی و ششم، بیشتر دقت کنیم تا شاید دریابیم که راز و رمز این روزهای نامساعد اما به زعم دبیر، «مساعد» چیست و کجاست؟!

به گزارش آینه نیوز، وضعیت دخل و خرج گروه های تئاتری به سمتی کشیده شد که پیامد تاسیس سالن های خصوصی و هزینه های بالای اجاره آن ها منجر به استفاده از انواع چهره های بی هنر اما مطرح بر صحنه تئاتر گردیده است؛ بازیگرانی که با دشواری دیالوگ به زبان می آورند و زبان بدن ندارند و ترس را می توان در چهره شان خواند. انواع خوش رقصی ها و نمایه های جنسی و کنایه های سیاسی هم راهی دیگر برای جلب مشتریانی خاص است و در این منوی کاملا باز می توان هر مسیری را به بهانه ی «مظلوم بودن تئاتر» و طفلکی بودن اهالی تئاتر طی کرد؛ می توان سراغی از دختر رپر شناخته شده در فضای مجازی گرفت و می توان از فرمان فتحعلیان، بازیگر تئاتر ساخت و می توان...

در این منوی کاملا باز و بنا به سفارش سرآشپز ناگهان طراح پوستر و سایت فروشنده بلیت جشنواره مسیری متفاوت می پیماید و بنا به دلایلی ناپذیرفتنی، کلی مخاطب و اهالی رسانه معطل بی برنامه گی اداره کنندگان می شوند. در این پروسه ی ساده انگارانه، سادگی پوستر بهانه ای برای جذب مخاطبان مردمی و راهی برای رفتن به تئاتر عامه پسند از زبان دبیر جشنواره اعلام می شود. در این چرخه ی نامبارک، گروهی 70 نفره انتخاب می شود که میانگین تئاتررفتن شان به سختی می تواند حدنصاب مورد نظر برگزارکنندگان را پُرکند و حتی چند نفری کمتر از 7 اجرا در طول سال می بینند تا به زور فیلم های ارسالی بتوانند از پسِ فرم نظرسنجی برآیند و همین ها جدول جشنواره تئاتر فجر را با آثار انتخابی شان و نمره هایی که دادند تکمیل می کنند!

در تئاتر امروز کشور بسیاری از اجراها از جشنواره بیرون می ماند تا «الیور توئیست» حسین پارسایی بدون هیچ تناسبی با آثار دیگر در بخش رقابتی جشنواره حضور یابد و در این چرخه ی نامناسب نزدیک به یک روز است که همچنان منتظریم تا شاید سامانه بلیت فروشی با کمک سامانه بانکی، لطفی کند و مساعدتی به خرج دهند و امکان فراهم سازی بدیهی ترین اتفاق برای انجام یک جشنواره را رقم بزنند! و این مورد آخری بهانه ای است تا صد رحمت بفرستیم به مجریان جشنواره سی و ششم فیلم فجر که حداقل خیلی زود برنامه های برپایی این جشن سالانه را تا به حال سامان دادند.

به گزارش آینه نیوز، همچنان منوی سرآشپز برای تئاتر ایران باز است و خبر اجرای نمایش «زن پوشی» در تالار مهیای «سنگلج» و برای بخش رقابتی جشنواره تئاتر فجر، نه آخرین مورد این منوی پیشنهادی برای جذب مشتری است و نه پایان بخش این یادداشت انتقادی، چرا که همچنان این قصه ی پُر درد و نقدهای ما ادامه دارد، هر چند هیچگاه به یک نقطه مشترک از تفاهم نرسند!

*عکس اصلی مطلب به دلیل پیوندی که با تیتر دارد، انتخاب شد وگرنه نمایش تجربه گرایانه ی جابر رمضانی تحت عنوان «نمی تونیم راجع بهش حرف بزنیم» کاملا نسبت به نقد صورت یافته مسیری متفاوت دارد.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5460/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو