«شرتولوژی» از کشور فرانسه میهمان سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر می شود

 «شرتولوژی» از کشور فرانسه میهمان سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر می شود
calendar شنبه 23 دي 1396 در 16:10
آینه نیوز: نمایش «شرتولوژی» از کشور فرانسه به کارگردانی ژروم بل در فرمی مینیمال به سی‌وششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر راه یافته است.

آینه نیوز: نمایش «شرتولوژی» از کشور فرانسه به کارگردانی ژروم بل در فرمی مینیمال به سی‌وششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر راه یافته است.

به گزارش روابط عمومی جشنواره، شرتولوژی همان اندازه که مینیمالیستی است، می‌تواند بازیگوشانه باشد. موضوع این نمایش در مورد ساختارها در گذر زمان، تصاویر در فضاست که از طریق استقرار انسان‌ها و تی‌شرت‌‌ها در ترکیب و چینش کنار یکدیگر و لباس پوشیدن و پدیدار شدن در مقابل انظار مخاطب بیان می‌شود. این کار گفتگوی تکه تکه‌ای است از شعارهایی که روی تی‌شرت‌هایی که در همسایگی هم به سر می‌برند نوشته شده است.

شرتولوژی در سال 1997 در لیسبون شکل گرفت. این نمایش تا کنون در فستیوال‌های متعددی چون ادینبورگ حضور داشته است.

ژروم بل فرانسوی یکی از تأثیرگذارترین هنرمندان معاصر در حوزه مطالعات اجرا و کورئوگرافی است و تألیفات بسیاری در این زمینه داشته است. بل سال گذشته نیز برای برگزاری یک سخنرانی با عنوان «ژروم بل به روایت ژروم بل» در نوزدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی به ایران آمد.  او که در رشته کورئوگراف تعلیم دیده است، رقص را به فراموشی می‌‌سپارد، به طوری که در این فراموشی اتفاق جدیدی می‌افتد؛ علایق او که در حوزه کار کردن با زبان حرکت و تصویر، با مفاهیمی چون ظرافت، مینیمالیسم انسانی تلقی می‌شوند، نقطه ملاقات جادویی بین فیزیک و فلسفه بوجود می‌آورند؛‌ خود بدن و فرآیندهایی که حضور زنده آن را می‌سازد؛ فرآیندهای زبان و ارتباط زبان با اشیا (متحرک و بی‌جان)، فرآیندی که توسط روایت یا معنا ساخته می‌شود، فرآیندی که از طریق استقرار اشیا (زنده یا بی‌روح) در فضا و زمان ساخته می‌شود.

تی‌شرت‌های دست دوم انباشته از شعارها، آرم‌ها، آیکون‌ها و تصاویری از فرهنگ سرمایه‌داری بین‌المللی منسوخ شده‌اند‌،؛‌شعارها برای محصولات یا ایده‌هایی که خوب به یاد نمی‌آیند، شماره‌ها و تاریخ‌ها، جوک‌ها،‌چهره‌ها و ‌هشدارها.

نمایش «شرتولوژی» در تاریخ‌های 4 و 5 بهمن‌ماه، ساعت 16 در سالن سایه مجموعه تئاترشهر به صحنه می‌رود.

سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر،‌به دبیری فرهاد مهندس‌پور از 28 دی‌ماه تا 9 بهمن‌ماه برگزار می‌شود.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5432/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو