«خانه نیما» از ثبت ملی خارج شد!

«خانه نیما» از ثبت ملی خارج شد!
calendar چهارشنبه 20 دي 1396 در 13:57
خانه نیما یوشیج که در محله دزاشیب تهران به ثبت ملی رسیده است، از ثبت ملی خارج شده است.

آینه نیوز: نیما یوشیج، شاعر معاصری است که با لقب پدر شعر نوی فارسی شناخته می‌شود. وی در دهکده یوش بخش بلده از توابع شهرستان نور استان مازندران متولد شده است و در طول فعالیت ادبی خود آگاهانه تمام ساختار‌های شعر کهن فارسی را به چالش کشید. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، خانه نیما یوشیج که در محله دزاشیب تهران به ثبت ملی رسیده است، از ثبت ملی خارج شده است.

سپیده سیروس نیا، معاون میراث فرهنگی اداره میراث فرهنگی استان تهران در این خصوص گفت: دفاعیات سازمان میراث فرهنگی در خصوص خانه نیما انجام شد. علی رغم دفاعیات، رای قطعی دیوان عدالت اداری صادر شده است. طبق آخرین حکم صادر شده با توجه به اینکه مشخص نیست خانه متعلق به نیما یوشیج باشد و تملک نیما روی این خانه به قطعیت نرسیده است، این اثر از ثبت ملی خارج می‌شود. وی در پاسخ به این سؤال که آیا هم‌اکنون کاری از دست میراث فرهنگی برمی آید، اظهار کرد: پس از صدور رأی قطعی دیوان عدالت اداری، در عمل سازمان میراث فرهنگی نمی‌تواند کاری کند و فقط می‌تواند روی حفاظت بنا تأکید کند.

معاون میراث فرهنگی اداره میراث فرهنگی استان تهران در خصوص وضعیت فعلی خانه نیما، تصریح کرد: چندین بار یگان حفاظت میراث فرهنگی و کارشناسان ما به خانه نیما مراجعه کرده‌اند، ولی چون فردی در آنجا حضور ندارد نتوانستند به داخل خانه بروند. گویا عملاً این خانه را رها کرده‌اند و بنا متروک شده است.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5429/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو