درباره اتفاقات ناگواری که در روزهای اخیر به بهانه اعتراض رخ داد + فیلم

از فریاد اعتراضات به ناتوانی دولت تا سوء استفاده معرکه گیران!

از فریاد اعتراضات به ناتوانی دولت تا سوء استفاده معرکه گیران!
calendar یکشنبه 10 دي 1396 در 15:21
آینه نیوز: همیشه برخی رخدادها بهانه ای برای بروز رفتارهایی است که دلایل مختلفی می توان بر آن متصور بود. در روزهایی که مردم درد نان و مشکل بنزین و اقلامی دارند که هر روز سر به گرانی می زند و بسیاری از توقعات ملت توسط دولت برآورده نشده است، برخی هم پیدا شدند تا همانند همیشه از آبِ گل آلود ماهی بگیرند و از این رو اخبار ناگواری از اقداماتی غیرقانونی و تخریب اموال در برخی شهرها به گوش می رسد.

آینه نیوز: همیشه برخی رخدادها بهانه ای برای بروز رفتارهایی است که دلایل مختلفی می توان بر آن متصور بود. در روزهایی که مردم درد نان و مشکل بنزین و اقلامی دارند که هر روز سر به گرانی می زند و بسیاری از توقعات ملت توسط دولت برآورده نشده است، برخی هم پیدا شدند تا همانند همیشه از آبِ گل آلود ماهی بگیرند و از این رو اخبار ناگواری از اقداماتی غیرقانونی و تخریب اموال در برخی شهرها به گوش می رسد.

به گزارش آینه نیوز، آن چه فارغ از هرنوع جهت گیری باید به عنوان مهم ترین رکن و نگاه هر ایرانی قرار بگیرد، «امنیت و مصالح ملی» است؛ امنیتی که به سختی و با رشادت بسیاری از مردان جان برکف در این سو و آن سوی مرزها ایجاد شد و همگان به وجودش نیازمند هستند. از این رو وجود گرانی و بسیاری از قصور رخ داده توسط دولت نباید اصل امنیت و آرامش ملتی را که در طول تاریخ دردهای بسیاری را به خود دیده است، مخدوش سازد. همان گونه که در پیام تصویری «امین زندگانی»؛ بازیگر با اخلاق سینما و تلویزیون به این نکته اشاره شد که نسل های مختلفی از مردمان ایران دردها و جنگ ها و مصیبت ها دیدند و نباید بگذاریم برخی افراد و گروه های معاند سیاسی برای رسیدن به مقاصدشان، «اتحاد و وحدت ملی» ما را از میان ببرند.

در روزهای که بسیاری از رسانه ها چندان توجهی به اتفاقات رخ داده در سطح شهر و کشور ندارند و متاسفانه مشاهدات و اخبار پیرامون نشان دهنده جو نامناسبی است و از میان بردن اموال عمومی و غارتگری در سطح شهر توسط برخی نمایان شده است، باید قدری عاقلانه تر رفتار کرد. مساله ای که در نگاه و باور هنرمندان شناخته شده این مملکت هم وجود دارد که حساب مطالبات به حق مردم از افراد معاند و اخلال گر باید جدا شود. در واقع دولتمردان و مسئولان نباید با برچسب گذاری عنوان «اغتشاش گر» برای هر منتقدی از مسئولیت قانونی خود مبنی بر برآورده کردن نیازهای مردم غافل شوند چرا که افراد و گروه های معاند همیشه در کمین نشسته اند تا با سوء استفاده از خواست عمومی مردم در زمینه اقتصادی، وارد معرکه شوند و با تحریک معترضان شرایط ناگوار 8 سال پیش را زنده کنند. اما باید دانست که آن ها دلسوز مردم نیستند و کشور همواره باید رو به جلو و در مسیر پیشرفت و بهروزی گام بردارد و عقب گرد و تکرار رفتارهای ناپسند و رخدادهای تاریک دیروز نه تنها درمان گر دردها نیست بلکه دردی مضاعف می سازد.

از سویی اعتراضاتِ به حق مردم مبنی بر گرانی و فساد و رانت خواری و بی عدالتی در سطوح مختلف کشور مساله مهم و قابل تاملی است که نیاز به توجه متولیان امر دارد تا این گونه دردها تلنبار نشده و از جایی ناگوار سر باز نزند و اتفاقات ناگواری را صورت ندهد، در واقع رجوع مسئولان به حوادث تلخ گذشته راهی برای جلوگیری از بروز اتفاقاتی مشابه خواهد بود. همانا عدم مدیریت درست و فقدان هرگونه تدبیر در نزد مدیران دولتی به ناامیدی و فریاد دردها منجر می شود و حوادثی را پدید می آورد که جمع کردن و جبران آن دشوار خواهد بود. باید دانست مردمانی که تحمل انواع فشارهای اقتصادی را ندارند و حتی محتاج نان شب خود هستند، افرادی مخالف، منحرف و اغتشاش گر نبوده و نیستند چرا که آن ها حق زندگی می خواهند و از بازی های سیاسی و قدرت طلبی جناح ها و انواع تابلوهایی که منع سکوت می کنند، چیزی نمی فهمند. افرادی که تنها از عدم برآورده شدن وعده های دولتمردان انتقاد دارند و به هیچ جناحی وصل نیستند و کشور و سرزمین خود را با تمام وجود دوست دارند. نوشته «مهراب قاسم خانی» می تواند گویای احوال مردمان پاک ایرانی باشد. این بازیگر و نویسنده در فضای مجازی عنوان داشت: «از صبح به شکل خیلى عجیبى گیجم ... کلا هیچ درک و تحلیلى از اتفاقاى اخیر ندارم... الان کى کجا وایستاده؟ کى داره به چى اعتراض میکنه؟ کى پشت کدوم جریانه؟ کى داره کیو میزنه؟ چه وقت این چیزا برنامه ریزى شد؟ کى برنامه ریزى کرد؟ چرا ما در جریان هیچى نبودیم؟ هدف چیه؟ مردم بیچاره کجاى این بازى هستن؟ تهش کى قراره ببره و کى قراره ببازه؟ این وسط اینایى که با یه ادبیات یکسان و پروفایل هاى فیک میان توى صفحه من فحش میدن کى هستن؟... پ.ن اول: شاید خیلى چیزا رو نفهمیدم ولى از دو تا چیز مطمئنم... این که تحمل این همه فشار حق ما مردم نیست و این که سیاست خیلى چیز کثیفیه پ.ن دوم: نون یه کسایى توى اینه که مردم از هم بدشون بیاد، کاش اونقدر باهوش باشیم که ببینیم دارن ما رو روبروى هم قرار میدن». بله؛ گسست میان ملت و از میان بردن امید در دل مردمان سرزمین ایران خواست آنانی است که هیچ وقت میانه ای با مردمان ایران نداشتند و در طول تاریخ و در میان رخدادهای داخلی همیشه آتش بیار معرکه بودند؛ معرکه دارانی که دور از این سرزمین به سر می برند و فرسنگ ها دور از هر اتفاق تلخ و شیرینی در شبکه های ماهواره ای مردم را تحریک برای تخریب گری می کنند! کاری که پیشتر هم انجام داده و تا حدی موفق شدند اما پایان ماجرا همیشه قصه ای دیگر دارد و ملت ایران مسیر و راهی فارغ از نگاه های مسموم بدخواهان این میهن را دنبال می کند.

اتفاقات تلخ رخ داده و قیام «نه به گرانی» باید نشانه ای بزرگ برای توجه مسئولان باشد، همان گونه که «تهمینه میلانی» عنوان کرد: «با تخریب و خشونت مخالفم اما باور دارم که بی شک این صحنه حاصل دخالت و نقشه دشمن نیست . این صحنه یعنی مردم از هر گروه سنی و طبقاتی خشمگین هستند.(زن و مرد بازنشسته، جوان بیکار، زن بی پناه ، مرد خم شده زیر بار گرانی کمر شکن، زن سرپرست خانوار و ... ) یعنی نابرابری زن و مرد را بر نمی تابند. یعنی خواهان احترام به حقوق شهروندی و حقوق فردی خود هستند.» یعنی تریبون آزاد برای خواسته های برحق خود ( گرانی، بیکاری و ... ) ندارند . یعنی کسی صدای آنها را نمی شنود . یعنی انسان های آزاده از بی عدالتی ها به تنگ آمده اند . یعنی قصد بر هم زدن مرز خودی و غیر خودی دارند. یعنی به سیاست های خارجی و داخلی معترضند . و خیلی یعنی های دیگر.»

حمید فرخ نژاد، پریناز ایزدیار، مهناز افشار و بسیاری دیگر از اهالی فرهنگ و هنر این سرزمین و حتی افرادی مانند منیژه حکمت که روزی در صف اول حامیان دولت فعلی بودند، به شدت نسبت به نوع عملکرد دولتی که وعده «امید» و «تدبیر» می داد، انتقاد دارند و به صراحت عنوان کردند که نمی توان همه را با یک چوب زد و به بهانه اغتشاش گری همه صداهای معترض را خاموش کرد، چرا که این ها مردمان همین سرزمین هستند و با بدترین شرایط و در روزهای دشوار تحریم ساختند و ماندند و دم نزدند. اما متاسفانه مسئولان دولتی از همین سکوت ها سوء استفاده کردند و شرایط را به مسیر دیگری تبدیل ساختند. در همین زمینه «رضا رشیدپور» در برنامه تلویزیونی خود گفت: «آقای عارف گروههای مختلف مردم بارها درب مجلس تجمع کردند، چند بار از خودروی خود پیاده شدید و حرفشان را شنیدید؟!» از سویی هنرمندانی چون «حمید فرخ نژاد» که جزو رای دهندگان به دولت های «حسن روحانی» بود، در فضای مجازی نوشت: «مردم معترضند مردم زیر بار گرانی و تورم کمرشان خم شده مردم از فساد اقتصادی و اداری و رشوه خواری و بی عدالتی عصبانی اند مردم نگران آینده فرزندانشان هستند بیکاری و فقر شایسته این مردم نیست از مسئولین مملکت، نمایندگان مجلس و رسانه های دولتی خواهشمندم به داد این مردم برسید پیش از آنکه دیر شود صدای این مردم را فقط با پلیس و باتوم و زندان و اتهام زنی نمیشود پاسخ داد چاره کار چیز دیگریست.» این صداهای معترضانه از سوی مردم و هنرمندان در حالی است که سخنگوی دولت به راحتی عنوان می کند: «دولت مگر اجازه می دهد که مردم زیر بار تورم و گرانی زندگی کنند؟»!

فیلمی کوتاه مبنی بر اشاره رسانه ملی به تجمعات روزهای اخیر

 

فضای نامناسبِ یاس و ناامیدی چیزی نیست که بتوان با چند گفت و گو در رسانه های دولتی یا تبدیل کمپین «پشیمانی» به «پشتیبانی» و یا تهدید و ترفند برخی سیاسیون قدرت طلب حل شود. قدرت طلبان سیاسی و موج سواران ضدانقلاب همیشه دنبال منافع سیاسی و مالی خود هستند و در این میان فشارها تنها کمر مردم را هر روز بیشتر خم می کند و خطر گرایش به سمت انتخاب های نامناسب را به دنبال دارد. از این رو دولتمردان و مسئولان باید کمی چشمان خود را باز کنند و خواست به حق ملتی خسته اما عاشق را ببینند و به جای انواع شعارها، کمی به وعده های خود عمل کنند.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5363/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو