در «آن سوی آینه»ی «شهرزاد» چه می گذرد؟ + فیلم

نمایشی که برای «مجردها» توصیه نمی شود

نمایشی که برای «مجردها» توصیه نمی شود
calendar چهارشنبه 06 دي 1396 در 09:43
آینه نیوز: علی سرابی؛ بازیگر و کارگردان سینما و تئاتر در تازه ترین فعالیت تئاتری خود به سراغ اجرای متنی از نویسنده جوان فرانسوی رفته که چند سالی است آثارش در کشورهای مختلف مورد توجه قرار گرفته است.

آینه نیوز: علی سرابی؛ بازیگر و کارگردان سینما و تئاتر در تازه ترین فعالیت تئاتری خود به سراغ اجرای متنی از نویسنده جوان فرانسوی رفته که چند سالی است آثارش در کشورهای مختلف مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش آینه نیوز، «فلوریان زلر»؛ رمان نویس و نمایشنامه نویس جوان فرانسوی است که تاکنون چندین جایزه بین المللی کسب کرده است و بعد از استقبال جهانی از آثارش یکی دو سالی است که ایرانیان در زمینه نشر و نمایش از آثار این نویسنده فرانسوی استقبال می کنند و رفته رفته می رود که همچون نویسندگانی دیگر در مقاطعی مختلف، «مُد زلر» هم نمایان شود! حالا چند روزی است که در مجموعه تازه تاسیس «شهرزاد» متنی از این نویسنده توسط «علی سرابی» با بازی ریما رامین فر، مارال بنی آدم، پژمان جمشیدی وعلی سرابی به صحنه می رود.

نمایش «آن سوی آینه» براساس نمایشنامه ای به همین نام که پیشتر در قالب مجموعه «دور تا دور دنیا» با ترجمه تینوش نظم‌ جو در کنار آثاری چون «اگر بمیری...» و «مادر» توسط نشر نی منتشر شده بود، مورد توجه بازیگر و کارگردانی قرار گرفت که مهم ترین حاشیه کاری اش، اختلاف نظر با پدرام علیزاده در فیلم «خشکسالی و دروغ» بوده است.

به گزارش آینه نیوز، آثار «فلوریان زلر» به دلیل رویکرد ساده در داستان سرایی و نگاهی کمیک مورد توجه اهالی تئاتر برای اجرا قرار دارد و «آن سوی آینه» که یکی از کمیک ترین آثار این نویسنده است، به سوء تفاهمات میان زوج ها می پردازد. برخی آثار «فلوریان زلر» را مرتبط با فضای نمایشنامه های اریک امانوئل اشمیت» می دانند و از سویی می توان ارتباطی میان «آن سوی آینه» و نمایشنامه «خشکسالی و دروغ» محمد یعقوبی پیدا کرد.

کارگردان نمایش «آن سوی آینه» در ارتباط با این اثر که از روز دوشنبه 4 دی ماه اجرایش را در «شهرزاد» آغاز کرده است، به «شرق» می گوید: «آنچه در این متن مطرح می‌ شود که مربوط به کشور فرانسه است، چیزی دور از وضعیت فعلی ما در ایران نیست و این ربط پیدا می‌ کند به مسائل خانواده و زوجین در کشور ما که حکایت دو زوج است که ١٥ سال با هم دوستی داشته‌ اند، اما یک زوج طلاق گرفته‌ اند و حالا این مرد مطلقه با دختر کم‌ سن‌ و سالی ازدواج کرده و رابطه‌ اش نیز با آن زوج دیگر قطع شده تا اینکه تصادفی هم را دیده و دعوت شده‌ اند که شبی شام میهمان باشند و همین شب باعث می‌ شود که خیلی از اختلافات سر میز شام مطرح و مسائل زناشویی به چالش کشیده شود. بسیاری از مباحث در ذهن اینها می‌ گذرد و با آنچه در عمل و روی صحنه می‌ بینیم، کاملا متفاوت است.»

اما نکته جالب درباره پیشنهاد «علی سرابی» به مخاطبان «آن سوی آینه» است: «تنها می‌ توانم پیشنهاد بدهم؛ چنانچه در شعاری تبلیغاتی می‌ خواستیم بنویسیم که «برای مجردها توصیه نمی‌ شود، اما برای زوج‌ ها اکیدا توصیه می‌ شود». شاید این خود بهترین نکته درباره دیدن یا ندیدن این کار باشد.»

فیلمی کوتاه از نمایش «آن سوی آینه» به کارگردانی «علی سرابی»

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5318/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو