در نمایشگاهی تجسمی با عنوان «آکولاد» در گالری سیحون؛

ادبیات کهن ایران به شکل مجسمه های برنزی درآمد

ادبیات کهن ایران به شکل مجسمه های برنزی درآمد
calendar شنبه 02 دي 1396 در 11:05
آینه نیوز: مجموعه مجسمه‌ هاى برنزی صادق ادهم با عنوان «آکولاد» در گالری سیحون به نمایش درآمده است.

آینه نیوز: مجموعه مجسمه‌ هاى برنزی صادق ادهم با عنوان «آکولاد» در گالری سیحون به نمایش درآمده است. ادهم در گفت‌ و گو با هنرآنلاین درباره موضوع محوری این مجموعه گفت: قصد داشتم ادبیات کهن ایران را وارد فضای تجسمی خود کنم، چون همیشه نقد داشتم که چرا هنرمندان ما بیشتر از کارهای خارجی الهام می‌گیرند و آثاری می‌آفرینند که با فرهنگ ما سنخیت ندارد. من از کودکی با شاهنامه بزرگ شدم و داستان‌های آن را می‌شنیدم و این سابقه ارتباط با ادبیات، حالا در آثارم نمایان شده است.

ادهم ادامه داد: در این مجموعه به داستان رستم و سهراب پرداختم و با استفاده از نمادها و نشانه‌ها سعی کردم برداشت شخصی خودم از این اسطوره را بیان کنم. در طول دو سال گذشته بارها این داستان را خواندم و با استفاده از خالص‌ترین فرم‌ها، یعنی دایره مربع و مستطیل، این مجسمه‌ها را به وجود آوردم.

او با اشاره به شباهت این آثار با مکتب سقاخانه‌ گفت: ترجیح می‌دادم این مجسمه‌ها به مکتب سقاخانه نزدیک باشند چون آن روند در جایی متوقف شد و تحت تاثیر ورود شیوه‌های اروپایی، از پیشرفت بازماند. همچنین صرف استفاده از ادبیات حماسی من را وادار می‌کرد به خواستگاه آن که هنر سقاخانه است بازگردم، اما سعی کردم نگاه جدیدی به آن داشته باشم.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5264/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو