«سیما» در هفته ای که گذشت؛

از زلزله ای که به جای فرمان آمد تا تغییر مدیریت شبکه چهار

از زلزله ای که به جای فرمان آمد تا تغییر مدیریت شبکه چهار
calendar شنبه 02 دي 1396 در 09:42
آینه نیوز: «سیما» هفته پُرتنشی را پشت سرگذاشت؛ هفته ای که منتهی به «شب یلدا» می شد و تلویزیون می خواست از طریق چند گزینه مطرح حسابی خودی نشان دهد اما «واقعیت» مسیری کاملا متفاوت از «رویا» را پیمود و به جای «ناصر ملک مطیعی»، «زلزله» آمد و مخاطبان «رسانه ملی» به جای «فرمون»، «گل» و «بازیگر ستایش و همسر محترم» را در جادوگری تلویزیون روی آنتن دیدند!

سرویس تلویزیون آینه نیوز: «سیما» هفته پُرتنشی را پشت سرگذاشت؛ هفته ای که منتهی به «شب یلدا» می شد و تلویزیون می خواست از طریق چند گزینه مطرح حسابی خودی نشان دهد اما «واقعیت» مسیری کاملا متفاوت از «رویا» را پیمود و به جای «ناصر ملک مطیعی»، «زلزله» آمد و مخاطبان «رسانه ملی» به جای «فرمون»، «گل» و «بازیگر ستایش و همسر محترم» را در جادوگری تلویزیون روی آنتن دیدند! البته شبکه خبر در خصوص وقوع زلزله در استان های تهران و البرز نسبتا موفق عمل کرد و با تهیه گزارش های خبری و چند گفت و گو توانست اطلاع رسانی خوبی انجام دهد.

به گزارش آینه نیوز، آن ها که با رسانه ملی ارتباط نزدیک تری داشتند با شنیدن «خبر حضور ناصر ملک مطیعی در تلویزیون» شگفت زده شدند؛ هر چند اتکاء به پخش زنده مراسم متفاوت «قرعه کشی جام جهانی 2018» از شبکه سوم سیما مقداری رنگ امید به این باور مهم کشید که تلویزیون در فضای جدید امروز می خواهد از لاک پشت محافظه کاری بیرون آمده و در رقابت دشوار رسانه ای قدری متفاوت از دیروز باشد. اما عدم پخش 2 برنامه ای که دورخیز برای حضور «فرمون سینمای ایران» کرده بودند، موجب شد تا پخش مراسم قرعه کشی را باز به سبد جسارت و محبوبیت «برنامه 90» و شخص «عادل فردوسی پور» بگذاریم که برای اولین بار باعث رونمایی از چهره ای متفاوت در قالب «سیما» شد. اما «ناصر» هیچ وقت «ماریا» نشد و دیگر بعید است با توجه به فضای موجود منتظر چنین اتفاق های متمایزی در تلویزیون باشیم و باید همچنان دلخوش خواهران «اسکندری» و «نیوشا» و دوستان باشیم که به طور مرتب در شبکه های مختلف در حال گردش هستند و با همان حرف های تکراری و سوال و جواب های مشخص هیچ رغبتی برای مخاطب جهت تماشا باقی نمی گذارند.

 عدم پخش برنامه های وعده شده در شب یلدایی که قرار بود شاهد «تلویزیون»ی متفاوت باشیم بیش از حد نمایشی از محافظه کاری مدیران و مهم تر و دردناک تر، «عدم وجود برنامه ریزی» در رسانه ای به گستره ی «ملی» است. در واقع آن چه تلخ تر از عدم پخش گفت و گو با «ناصر ملک مطیعی» می باشد؛ بی برنامه گی و وجود «فردیت» به جای «مدیریت» در رسانه ملی است که مدیر برنامه و مجری جوان و چند لابی پشت پرده بدون وجود هماهنگی گزینه ای مطرح را جهت تبلیغ برنامه خود اعلام می کنند و با گرفتن چند عکس یادگاری و رونمایی از تیزر تبلیغاتی فضای رسانه ای می سازند و در این میان با زمان و علاقمندی مخاطب بازی می شود و اعتبار بازیگری قدیمی زیرسوال می رود. اما تلویزیون به راحتی و در کمال تعجب، گل و بلبل تحویل مردم می دهد و تعجب برانگیزتر این که هیچ کدام از مدیران شبکه ها و روابط عمومی و رئیس و سایرین در مقام پاسخگویی تا به حال برنیامده و به شکل رسمی و از طریق پایگاه های خبری خود اقدام به عذرخواهی از مردمِ علاقمند و بازیگر آرزو به دل نکرده اند. حتی اگر رقابت میان شبکه های «نسیم» و «شما» و برنامه هایی چون «من و شما» و «دورهمی» واقعیت داشته باشد، عدم پخش «گفت و گو با ناصر ملک مطیعی» دلیلی فراتر از چنین رقابتی دارد و حتی در صورت پذیرش این دلیل کودکانه که از سوی برخی رسانه ها مطرح شد، مگر می شود ناگهان برنامه ای که به طور مرتب جمعه های هر هفته پخش می شد، به شکل خودکار 2 روز زودتر روی آنتن برود و مجری جوانش انقدر ذوق زده شده که فرق روزها را نداند و به شکل ناشیانه به مردم سلام کند؟! یعنی یک برنامه و مجری و تهیه کننده انقدر در تلویزیون نقش آفرین است که روز برنامه اش را می تواند به دلخواه تغییر دهد و مدیری بالاسری برای این تغییرات ناگهانی وجود نداشته باشد؟!

از عدم توجه و احترام به مخاطب تلویزیون که به بهترین شکل در واکنش «حجت الاسلام زائری» به پخش نشدن برنامه «ناصر ملک مطیعی» آمده است، به تغییر رخ داده در مدیریت شبکه چهارم سیما می رسیم که ظاهرا تنها کورسوی امید اهالی فرهنگ و هنر برای پخش برنامه هایی مرتبط در زمینه اندیشه ورزی است و این شبکه در انتهای هفته گذشته، مسئولیت «رضا پورحسین» یکی از اهالی شناخته شده تلویزیون را به «مسعود معینی‌ پور» داد و نکته جالبی که پیوندی با سطرهای بالا دارد، در خصوص حکم معاون سیما برای مدیر شبکه چهار سیما است که در یکی از وظایف «معینی پور»؛ «هماهنگی، معاضدت و تعامل مناسب با سایر شبکه‌ها و حوزه‌ های ستادی» آمده است و امید بر این می رود این «هماهنگی» در رسانه ای که «عمومی» است، جاری گردد و رقابت میان شبکه ها به «موازی کاری» و «تولید برنامه هایی مشابه» و «عدم وجود برنامه ریزی» منجر نشود.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5262/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو