انتقاد یک کارگردان فعال تئاتر نسبت به عدم حمایت های دولتی؛

نزدیک انتخابات تور بازدید از تئاتر راه می اندازند!

نزدیک انتخابات تور بازدید از تئاتر راه می اندازند!
calendar چهارشنبه 29 آذر 1396 در 10:17
آینه نیوز: «حمید پورآذری»؛ کارگردان شناخته شده تئاتر که به عنوان مدیر «بخش‌ خارج ‌از صحنه» (Offstage) با جشنواره تئاتر فجر همکاری می کند، نسبت به نگاه مصرف گرایانه ی دولت به موجودیت هنرمندان انتقاد کرد.

آینه نیوز: «حمید پورآذری»؛ کارگردان شناخته شده تئاتر که به عنوان مدیر «بخش‌ خارج ‌از صحنه» (Offstage) با جشنواره تئاتر فجر همکاری می کند، نسبت به نگاه مصرف گرایانه ی دولت به موجودیت هنرمندان انتقاد کرد. در بخشی از گفت و گوی این هنرمند فعال با ایلنا آمده است: «واقعاً دغدغه‌ی دولت نیست دغدغه‌ی شهرداری هم حتی نیست. برای آن‌ ها فقط بحث تبلیغاتی مهم است. بگویند بگوید فلان چیز را راه انداختند، فلان کار را کردند یا نزدیک انتخابات که بشود، تور بازدید از مکان‌های تئاتر در حال ساخت راه بیاندازند. ما باید با هم جمع شویم. ما چون با هم صحبت نمی‌کنیم، با هم جمع نمی‌شویم اتفاقات خوبی نمی‌افتد.»

این کارگردان در بخش دیگری از صحبت هایش عنوان کرد: «ما نباید خود را بودجه‌بگیر دولت بدانیم و انتقادی نکنیم چون ممکن است بودجه را قطع کنند، اگر ما انتقاد نکنیم، این جریان کارایی خودش را از دست می‌دهد. ما یک دوره‌ای داریم که دوره شکوفایی تئاتر است و کارهای زیادی اتفاق می‌افتد. مثلا در خود تئاترشهر، یک سالن وجود داشت که سالن اصلی بود و برای تلویزیون بود. می‌خواستند تئاتر تلویزیونی بسازند ولی یک مرتبه تبدیل می‌شود به مکانی که می‌خواهد در آن تئاتر اجرا شود و تئاتر شد قاب عکسی. بعد قاب صحنه‌ای و بعد وقتی که کارگاه نمایش با هدف تئاتر دیگر شکل می‌گیرد که تجربه بکنند و پویاتر شوند، یک سالن دیگر اضافه می‌شود. سالن چهارسو کاملاً در این تعریف شکل می‌گیرد. آن اتفاق تاثیر خودش را تا الآن هم گذاشته. اساساً هنر وام‌دار گذشتگان است ولی باید دائم به چیز دیگری تبدیل شود و هر هنرمندی از زاویه‌ی نگاه خودش و مسئله‌اش را عنوان کند. این می‌شود حرف تازه، تجربه تازه. مدیریت تئاتر هم به همین شکل است.»

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5237/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو