سانسور دامن «اسپیلبرگ چین» را گرفت

سانسور دامن «اسپیلبرگ چین» را گرفت
calendar شنبه 25 آذر 1396 در 11:04
آینه نیوز: گروهی از منتقدان هر فیلم فنگ ژیائوگنگ را به عنوان پدیده‌ای در سینما در نظر می‌گیرند؛ که البته همیشه با دردسرهای خاص خود همراه است! تازه‌ ترین ساخته‌ی او «جوانی» هم خارج از این تعریف نیست؛ یک درام تاریخی پرسروصدا که در آستانه‌ی نمایش عمومی، از سوی اداره سانسور چین توقیف شد.

آینه نیوز: گروهی از منتقدان هر فیلم فنگ ژیائوگنگ را به عنوان پدیده‌ای در سینما در نظر می‌گیرند؛ که البته همیشه با دردسرهای خاص خود همراه است! تازه‌ ترین ساخته‌ی او «جوانی» هم خارج از این تعریف نیست؛ یک درام تاریخی پرسروصدا که در آستانه‌ی نمایش عمومی، از سوی اداره سانسور چین توقیف شد. به گزارش سایت «فیلم»، خبر توقیف فیلم در ماه اکتبر اعلام شد که «جوانی» قرار بود هم‌زمان در آمریکا و چین روی پرده سینماها برود. اما هفته قبل خبر رفع توقیف فیلم منتشر شد و همان طور که دلیلی برای توقیف فیلم اعلام نشد، رفع توقیف آن هم بدون توضیح صورت گرفت. ژیائوگنگ که امیدوار بود با مذاکره از فیلمش رفع توقیف کند، طی ماه‌های گذشته تلاش کرد از رسانه‌ای شدن مسائل آن خودداری کند. برای همین بود که اخبار مربوط به مشکلات فیلم، انعکاس وسیع رسانه‌ای نداشت.

گروهی از تحلیل‌گران بر این باورند که او سیاست خوبی را در پیش گرفت و با هوشمندی توانست از طولانی شدن زمان توقیف فیلمش جلوگیری کند. این در حالی است که معلوم نیست در پشت درهای بسته بین فیلم‌ساز و مسئولان اداره سانسور چه گذشته است. آیا آن‌ها از فنگ خواسته‌اند تغییرهایی در فیلم ایجاد کند؟ یا فیلم به همان صورتی که به اداره سانسور ارائه و توقیف شد، اجازه نمایش عمومی گرفته است؟ به طور طبیعی فعلاً جوابی برای این پرسش‌ها در کار نیست و شاید ژیائوگنگ بعد از پانزدهم دسامبر (۲۴ آذر) و نمایش عمومی فیلم در این باره توضیح‌هایی بدهد.

البته اصلاً بعید نیست که مسائل سیاسی و تنش‌های موجود در جامعه‌ی چین از دلایل توقیف فیلم باشند؛ همان مشکلی که عموم فیلم‌سازان و محصولات غیرمتعارف چینی با آن روبه‌رو هستند. داستان «جوانی» هم به دوره‌ای جنجالی از تاریخ آسیای دور می‌پردازد که بر اساس آن جنگ سینو-ویتنام در سال ۱۹۷۹ (معروف به سومین جنگ هندوچین) رخ داد. این جنگ مرزی، حدود چهار هفته بین ویتنام و چین درگرفت و هر دو طرف در پایان، ادعای پیروزی کردند. کهنه‌کاران این جنگ، شخصیت‌های اصلی فیلم هستند و داستان به‌نوعی قدردانی و ستایش از کارهای آنان است.

رسانه‌های رسمی می‌گویند «جوانی» هیچ‌ وقت توقیف نشد و تنها زمان نمایش عمومی آن به عقب افتاد. به ادعای این رسانه‌ها، نقدهایی که پس از نمایش فیلم در جشنواره تورنتو به چاپ رسید، حساسیت‌هایی را پیرامون آن برانگیخت. این نقدها در پکن بازنشر شد و ابهام‌هایی را درباره فیلم ایجاد کرد. از آن‌جا که قرار بود فیلم هم‌زمان با روز ملی چین در اوایل اکتبر روی پرده برود، انتخاب این زمان با توجه به حساسیت‌ها، نوعی «بی‌دقتی» ارزیابی شد. به همین دلیل، رسانه‌های حکومتی اصل ماجرا و چیزی به نام توقیف فیلم را انکار می‌کنند. اما نزدیکان فنگ می‌گویند مشکل فیلم تنها تعویق زمان اکرانش نبود و مسأله بزرگ‌تر از این‌ها بود.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5165/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو