همراه با جشنواره بین المللی فیلم «سینما حقیقت»؛

آماری از زنان مستندساز ایرانی در آوردگاه یازدهم

آماری از زنان مستندساز ایرانی در آوردگاه یازدهم
calendar سه شنبه 21 آذر 1396 در 13:24
آینه نیوز: زنان مستندساز ایرانی در عرصه‌های مختلف کارگردانی، تهیه‌کنندگی، پژوهش و نویسندگی، امور فنی و... فیلم‌های مستند، با 95 حضور نقش پُررنگی در بخش‌های مختلف یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت برعهده دارند.

آینه نیوز: زنان مستندساز ایرانی در عرصه‌های مختلف کارگردانی، تهیه‌کنندگی، پژوهش و نویسندگی، امور فنی و... فیلم‌های مستند، با 95 حضور نقش پُررنگی در بخش‌های مختلف یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت برعهده دارند. به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، پیشتر اعلام شده بود که  86 فیلمساز زن با آخرین آثار مستند خود متقاضی شرکت در این جشنواره شده بودند که نمایانگر مشارکت 05/10 درصدی بانوان مستندساز در این رویداد بزرگ سینمای مستند ایران بود.
برپایه‌ این گزارش، از این جمع 11 فیلمساز زن به این شرح، به بخش مسابقه ملی جشنواره راه یافتند: پگاه آهنگرانی (وقایع خانه سینما)، الهام اسدی (نشان)، لیلا امینی (هاسوخته)، آزادی رضائیان‌مقدم (معرف)، مونا زندی‎حقیقی (یک لقمه خواب)، مریم سپهری (زنبورک در گام مینور)، یاسمین شریف‌منش (عشق به سبک دیکتاتور)، سروناز علم‌بیگی (نقطه و شیر)، معصومه کیانی (پری خوانی)، سودابه مجاوری (وه انتیوک شاپور)، آزاده موسوی (در جستجوی فریده) که نشانگر حضور 75/13 درصدی زنان مستندساز در بخش رقابتی جشنواره سینماحقیقت است.
در بخش جایزه شهید آوینی هم دو بانوی مستندساز با فیلم‌های اشرف همزاد شاه (سعیده نیک‌اختر) و تجربه شرقی (فاطمه موسوی) حضور دارند.
امسال چندین تهیه‌کننده زن هم در بخش‌های مختلف جشنواره حضور دارند. عاطفه سربند (چهل و یک)، غزال بهی‌زادی (وازاریه، وادی خاموشان)، مریم جانقریان (پنجشنبه‌سوری)، سمیه زارع‌کار (راه دل)، دیدار شمالی (چند ملاقات با یک زن)، آسیه مزینانی (ستاره‌ای دور اما روشن) در بخش مسابقه ملی؛  ناهید دل‌آگاه (اسماعیل به روایت هاجر)، زهرا مرجانی (بابایی) در بخش جایزه شهید آوینی و عفت تقی‌پور صمیمی (زائر شب‌های بارانی) در بخش خارج از مسابقه، از زنان تهیه‌کننده‌ای هستند که با آثار تولیدی خود در این دوره از جشنواره شرکت کرده‌اند.
مریم امینی قاضی‌جهانی و معصومه محمدپور هم دو مستندساز تبریزی هستند که با فیلم‌های «بانوی آب» و «بانوی طبیعت» در بخش نکوداشت سینمای مستند آذربایجان شرقی جشنواره حاضر خواهند بود.
در بخش مسابقه بین‌الملل نیز دو بانوی مستندساز ایرانی حضور دارند که با پروژه‌های خارجی در این بخش حضور یافته‌اند. افسانه سالاری با مستند «هیچکستان» و فرناز جورابچیان با فیلم «سینما کریستال».
در مجموع 26 بانوی مستندساز و تهیه‌کننده فیلم مستند در یازدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت حضور دارند که آمار قابل توجهی است.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5138/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو