نگاهی به مهم ترین مستندهایی که در دومین روز یازدهمین جشنواره «سینما حقیقت» به نمایش درمی آید

«وقایع خانه سینما» به روایت «دختر کفش کتونی»

«وقایع خانه سینما» به روایت «دختر کفش کتونی»
calendar دوشنبه 20 آذر 1396 در 12:16
آینه نیوز: سالن های پردیس سینمایی چارسو در دومین روز از جشنواره سینماحقیقت میزبان 57 فیلم ایرانی و خارجی خواهند بود که مهم ترین فیلم های این روز که از دو نگاه متمایز سیاسی استخراج شده است، «وقایع خانه سینما» به کارگردانی پگاه آهنگرانی و «قائم مقام» ساخته علی صدری نیا است.

آینه نیوز: سالن های پردیس سینمایی چارسو در دومین روز از جشنواره سینماحقیقت میزبان 57 فیلم ایرانی و خارجی خواهند بود که مهم ترین فیلم های این روز که از دو نگاه متمایز سیاسی استخراج شده است، «وقایع خانه سینما» به کارگردانی پگاه آهنگرانی و «قائم مقام» ساخته علی صدری نیا است. به گزارش آینه نیوز، «وقایع خانه سینما» که توسط بازیگر سیاسی فیلم «دختری با کفش های کتانی» در روزهای پلمپ خانه سینما فیلمبرداری شد، تازه ترین ساخته فرزند منیژه حکمت بعد از فیلم های مستند ده نمکی‌ها، محاکات غزاله علیزاده، تماشاخانه، مردان ارباب جمشید است. با توجه به اتفاقات سیاسی صورت یافته در تعطیلی و بازگشایی خانه سینما و در سایه ی روحیه مستندساز جوان «وقایع خانه سینما» به نظر می رسد انتخاب و نمایش چنین فیلمی مغایر با نگاه منعطف و محافظه کار مسئولان سیاسی در جهت دوری از ایجاد هرگونه حاشیه باشد! و با توجه به این که اهالی اصولگرا از روز اول جشنواره و به خصوص مستند «آقای دادستان» استقبال قابل توجهی صورت دادند، باید در انتظار نمایش ویژه مستندی راجع به «تعطیلی خانه سینما» بود.

به گزارش آینه نیوز، «آقای دادستان» که به تهیه کنندگی و کارگردانی محسن اسلام زاده و به سفارش معاونت فرهنگی قوه قضاییه ساخته شده است، شب اول جشنواره با استقبال قابل توجهی همراه بود، چنان که به همراه مستند «معرف» جزو پُر مخاطب ترین مستندها بود. «آقای دادستان» به روایت زندگی شهید اسدالله لاجوردی دادستان پیشین تهران می پردازد و در سانس 21:30 شب گذشته با استقبال بسیاری مواجه شد؛ چنان که سالنِ نمایش دهنده گنجایش کامل افراد متقاضی برای تماشا را نداشت؛ مشکلی که در سال گذشته نیز گریبانگیر جشنواره مستند سینما حقیقت شده بود و به نظر می رسد با توجه به استقبال اهالی سینما و دانشجویان هنر باید فکری به حال محل برگزاری جشنواره در دوره های آینده داشت.

به گزارش آینه نیوز، دیگر مستند جنجالی که در دومین روز جشنواره یازدهم «سینما حقیقت» به نمایش درخواهد آمد، «قائم مقام» است؛ روایتی از زندگی آیت‌ الله حسینعلی منتظری به کارگردانی سید محمدعلی صدری‌ نیا؛ مجری برنامه به اضافه مستند که قبل از نمایش «وقایع خانه سینما» در سالن شماره 3 چارسو اکران می شود. «قائم مقام» به تهیه‌ کنندگی محمدمهدی صفارهرندی که در مرکز مستند صور تولید شده است، پیش از این طی 3 شب در تالار سوره حوزه هنری رونمایی شد و برای برخی از شخصیت های سیاسی به نمایش درآمده بود. گفت و گو با شخصیت های شناخته شده سیاسی مانند مهدی هاشمی، عمادالدین باقی، حجت‌ الاسلام اژه‌ ای، احمد منتظری و آیت الله ری‌ شهری برای تولیدکنندگان این مستند مهم نشان می دهد و این در حالی است که برخی روزنامه های اصلاح طلب به دلیل اتکای بیش از حد کارگردان به مصاحبه و گرایش سازنده مستند به «مهدی هاشمی»، «قائم مقام» را به نحوی بازگویی زندگی این شخصیت به جای مرحوم منتظری می دانند. پیش از این در قالب مجموعه مستند «بعد از خمینی» روایتی از زندگی مرحوم منتظری طی مستندی با عنوان «آخرین ماموریت» منتشر شده بود.

پیشنهاد دیگر امروز تماشای مستند کوتاه «لوتوس» ساخته محمدرضا وطن دوست است که با توجه به سابقه روشنی که از مستند سال گذشته فیلمساز بین المللی این اثر در ذهن اهالی سینما ایجاد شده است، «لوتوس» هم باید متفاوت و جالب باشد. این مستند پیرامون پیرزنی است که 12 سال در انتظار مجوز ورود به یک جزیره نشسته است تا به دیدار تنها ساکن آن برود.

اما برنامه های یازدهمین جشنواره سینماحقیقت در روز دوشنبه 20 آذر ماه به شرح ذیل است:

سالن شماره یک:
ساعت 9:30 «سوراخی در سر»، ساعت 11:15 «معمای شاه سینما»، ساعت 14 «تئاتر بزرگ» و «صدای نجوای درخت را در شب شنیدم»، ساعت 15:45 «لاوراتوار»، «فرهنگ عبارت است از» و «زندگی روی خاکریز»، ساعت 17:30 «سالسوس» و «زیورک»، ساعت 19:15 «لوتوس» و «در جستجوی خانه خورشید»، ساعت 21 «دست های خالی»، ساعت 22:45 «ماکالا»

سالن شماره دو:
ساعت 10 کارگاه تولید مشترک و فاند، ساعت 14 کارگاه جلوه های بصری در سینمای مستند، ساعت 16:45 «ورا»، «کشتار ایالت کنت»، «کلیسا: قانون سکوت»، ساعت 19 «نادره کار» و «ستاره ای دور اما روشن»، ساعت 20:45 «سربازخانه» و «گوتنبرگ کجاست؟»

سالن شماره سه:
ساعت 10 «بابایی» و «تک روز دهم»، ساعت 11:45 «وازاریه» و «وادی خاموشان»، ساعت 14:30 «پدر پروانه ها» و «فرزندان زمین»، ساعت 16:15 «شیخ حسن»، «شیر فرات»، «پلی به خیبر»، ساعت 18 «ادوارد»، ساعت 19:45 «نسیان»، ساعت 21:30 «قائم مقام»

سالن شماره چهار:
ساعت 9:45 «داستان های حیات وحش دهکده»، ساعت 11:30 «فرزند نامشروع»، «زیرزمین»، «امواج، تاریخ زندگی و رویاهای گمشده و پیدا شده»، ساعت 14:15«جام کارگران»، ساعت 16 «1989»، ساعت 17:45 «تجاوز ریسی تیلور»، ساعت 19:30 «صدای زمستان» و «بولینگو، جنگل عشق»، ساعت 21:15 «مجموعه»، «شصت و نه دقیقه از هشتاد و شش روز»، ساعت 23 «کارآگاهان حقیقت»

سالن شماره پنج:
ساعت 9:15 «آزرده»، ساعت 11 «آب سوخته» و «در گرداب انقراض»، ساعت 13:45 «علی آقا»، ساعت 15:30 «چهل و یک» و «پندوم»، ساعت 17:15 «شرح یک عکس» و «خاک های نرم فکه»، ساعت 19 «تجربه شرقی» و «ارمغان»، ساعت 20:45 «راه دل» و «پنج شنبه سوری»، ساعت 22:30 «داستان عروسک ها» و «وقایع خانه سینما»

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5120/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو