تلویزیون برای قرعه کشی جام جهانی 2018 سنگ تمام گذاشت

«پوتین» و «ماریا» و «کافو» و «قرعه مرگ جام جهانی» و «نود» و «سن پترزبورگ» و «کازابلانکا»

«پوتین» و «ماریا» و «کافو» و «قرعه مرگ جام جهانی» و «نود» و «سن پترزبورگ» و «کازابلانکا»
calendar شنبه 11 آذر 1396 در 10:30
آینه نیوز: در شرایطی که ایرانیان بسیاری چشم به اولین دقایق غروب جمعه 10 آذرماه برای فرارسیدن زمان قرعه کشی جام جهانی 2018 و هوای کرملین و تصمیم صدا و سیما برای پخش کامل این مراسم مهم داشتند و در شرایطی که برخی بینندگان در کمترین اتفاق زندگی خود به هوای فوتبال پای تلویزیون و برنامه حرفه ای «عادل فردوسی پور» نشسته بودند، ترس و اضطراب برای فهم تصمیم مدیران تلویزیون مهم ترین رکن آن لحظات تاریخی بود. «ماریا کوماندنایا» وارد شد؛ کمی غیرمماس با آن چه در محدوده پخش صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران حاکم است...

آینه نیوز- مرتضی اسماعیل دوست: در شرایطی که ایرانیان بسیاری چشم به اولین دقایق غروب جمعه 10 آذرماه برای فرارسیدن زمان قرعه کشی جام جهانی 2018 و هوای کرملین و تصمیم صدا و سیما برای پخش کامل این مراسم مهم داشتند و در شرایطی که برخی بینندگان در کمترین اتفاق زندگی خود به هوای فوتبال پای تلویزیون و برنامه حرفه ای «عادل فردوسی پور» نشسته بودند، ترس و اضطراب برای فهم تصمیم مدیران تلویزیون مهم ترین رکن آن لحظات تاریخی بود. «ماریا کوماندنایا» وارد شد؛ کمی غیرمماس با آن چه در محدوده پخش صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران حاکم است و بسیاری فکر می کردند باز هم دوربین تماشای مردم باید از مسافت و اندازه ای دور از آن چه می گذرد، در استودیوی «90» و با میهمانان مهم برنامه بماند و بینندگان مشتاق را از تماشای زنده و کامل مراسم قرعه کشی دور کند! اما قاب تلویزیون همچنان در مجلسی که با خوش آمدگویی «پوتین» آغاز شد، ماند و دیگر سراغ سیستم نوینِ مورد استفاده «ضرغامی» نرفت تا بخواهد از شر اجانب هنگ کند! و سرانجام برخلاف تصور و برای نخستین بار در حیات تلویزیون جمهوری اسلامی ایران، تصویری خارج از قاعده همیشگی به لحاظ پوشش بانوان پخش شد؛ هر چند آن قرعه لعنتی حال خوش را به کمی ناخوشی بدل ساخت.

به گزارش آینه نیوز، برگ برنده مراسم قرعه کشی نه کافو و نه پویول و نه مارادونا و نه گوردون بنکس و نه  فابیو کاناوارو و ... نبودند، برگ برنده این برنامه، تلویزیونی بود که به خواست و نگاه میلیون ها ایرانی احترام گذاشت و البته چه کسی نمی داند که همه این امکان های تا دیروز غیرقابل امکان، زیر سایه ی برنامه ای است که 18 سال ذره ذره برای خود اعتبار خرید و انقدر خریدار دارد که حتی سیستم خشک نظارتی تلویزیون هم در برابر میلیون ها هواخواهش کوتاه بیاید.

 «عادل فردوسی پور» با «نود»ش نشان داد که قدرت رسانه و تاثیر برنامه ای هدفمند چیست و به جای بازی های کودکانه و همدلی با دوستان رسانه ای مانند روال برنامه های سینمایی چگونه باید با خلاقیت و جسارت راهی تازه در مسیری ناهموار گشود و این تفاوت آشکار و فاصله مند «90» با دیگر برنامه ها است؛ هنگامی که با کمک اسپانسر شرایط حضور یکی از ستارگان تاریخ جهان فوتبال را به تلویزیون تدارک می بیند و به جای دعوت از فلان فوتبالیستِ بدون بازده داخلی، از «لوئیس فیگو»ی بزرگ تحلیل و پیش بینی قرعه کشی را می پرسد.

اما «قرعه مرگ» دامن «ایران» را گرفت و فعالان مجازی را باز هم روانه صفحه مجازی مرد بخت برگشته دیگری به نام «کافو» ساخت تا الفاظ رکیک سراغی از مدافع-هافبک راست سابق تیم ملی برزیل هم بگیرد! البته قرعه نامرادی که شانس تابش آفتابِ صعود به دور دوم جهام جهانی را در نگاه اول کمرنگ ساخت، می تواند امیدی تازه در دشت باور فوتبالیست های ملی ایران و شاگردان مربی جنتلمن و باورمندی چون «کارلوس کی روش» باشد؛ به شرطی که مدیران فوتبال به جای خرجِ هزینه هایی بیهوده چون «سفر دسته جمعی به مراسم قرعه کشی» کمی از شعار و دروغ دور مانده و غفلت های دیروز را از امروز با تدارک اردوهایی مناسب و برگزاری بازی های تدارکاتی با حریفانی قدر و با کلاس فراهم سازند که اگر چنین شود می توان امیدوار بود که حتی غول هایی چون «اسپانیا» و «پرتغال» و حریف گردن کلفتی چون «مراکش» در برابر «ایران» به راحتی خودنمایی نکنند.

«تیم ملی فوتبال ایران» در اولین دیدار خود در تاریخ ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد ۹۷) ساعت ۱۸:۳۰ به وقت ایران در سن پترزبورگ برابر «مراکش» به میدان برود. کشوری که می تواند برایمان رویایی عاشقانه چون «کازابلانکا» بیافریند و یا عشقی نافرجام را در اولین سکانس شورآفرینی و پیش از آن سکانس اشک آور پایانی به دنبال داشته باشد.

ملی پوشان جوان و گرانقدر تیم ملی فوتبال ایران در دومین دیدار ساعت ۲۱:۳۰ روز ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد ۹۷) در کازان به مصاف تیم ملی اسپانیا می ‌روند. 

 و دیدار شاید سرنوشت ساز ایران در آخرین بازی مرحله گروهی در تاریخ ۲۵ ژوئن (۴ تیر ۹۶) در سارانسک با تیم ملی پرتغال خواهد بود.

آری؛ بزرگ ترین و باشکوه ترین میدان جهانی در پیش است و زمان به سرعت می گذرد و این بهترین فرصت برای برآورده ساختن آرزوی ناشکفته یک ملت است. می توان امیدوار بود در اولین دیدار از پس «مراکش» بگذریم و «اسپانیا» و «پرتغال» چنان درگیر هم شوند که برنده تقابلشان ما باشیم، اما باید هوشیار بود و با دستی پُر به مهم ترین فستیوال فوتبالی و حتی انسانی در اجتماعی به یادماندنی چون «جام جهانی» برویم. چرا که در جهانِ امروز که همه چیز با برنامه ریزی و حل کردن جزئی ترین مسائل می گذرد، نشستن و وعده دادن پشیزی نمی ارزد و نیاز جاه طلبی زدن به کوه است.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/5013/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو