نگاهی به «زلزله غرب کشور» از زاویه ای دیگر

تکان هایی که از پسِ رخدادها نمایان می شود

تکان هایی که از پسِ رخدادها نمایان می شود
calendar چهارشنبه 08 آذر 1396 در 10:52
آینه نیوز: اینک که از ماجرا گذشته می‌ نویسم؛ همه‌ ی ما ــ ایرانی باشیم یا نباشیم ــ از هر حادثه‌ ی دل‌ خراشی چون زلزله می‌ رنجیم که سبب از دست شدن شماری از هم‌ نوعان می‌شود. از دقایقی پس از روی‌ داد تلخ، همه بسیج شدند و کوشیدند تا کمی از بار اندوه زلزله‌ زدگان را بکاهند. و چون، زندگی ادامه یافت و شهر کمی از بوی مردگی دور شد، کنش‌ گران فرهنگی هم بدان‌ جا رفتند تا فضا را دگرگون کنند.

آینه نیوز- *رضا کوچک زاده: اینک که از ماجرا گذشته می‌ نویسم؛ همه‌ ی ما ــ ایرانی باشیم یا نباشیم ــ از هر حادثه‌ ی دل‌ خراشی چون زلزله می‌ رنجیم که سبب از دست شدن شماری از هم‌ نوعان می‌شود. از دقایقی پس از روی‌ داد تلخ، همه بسیج شدند و کوشیدند تا کمی از بار اندوه زلزله‌ زدگان را بکاهند. و چون، زندگی ادامه یافت و شهر کمی از بوی مردگی دور شد، کنش‌ گران فرهنگی هم بدان‌ جا رفتند تا فضا را دگرگون کنند.

گاه در برخی گزارش‌ ها می‌بینم کودکانی که هرگز با کالاهای فرهنگی رویارو نشده بودند، کتاب‌ های داستان و شعر می‌ گیرند و برخی‌ شان در نمایش‌ های کوتاه شرکت می‌ کنند. به هر حال می‌ توان گفت زلزله با هر دشواری که برای مردمان این منطقه ساخته و شماری از عزیزترین کسان‌ شان را از ایشان گرفته، سبب فرآیندی مبارک شده که شاید برای نخستین‌ بار، نیازهاشان دیده شود و به آن‌ ها توجه شود.
خانواده‌ ی فرهنگ این مرز و بوم اما، سال‌ هاست که دچار زلزله‌ ی فرهنگی‌ شده‌ اند؛ به‌ ویژه زلزله‌ ی دولت‌ های شوم و ضد فرهنگ احمدی‌ نژاد! نه کسی به آن‌ ها توجه کرد، نه سقفی برای‌ شان ساخته شد و نه کالای فرهنگی به کودکان‌ شان داده شد. حتا سیاست‌‌ مداران کوشیدند تا جایی که می‌ توانند راه را بر کار و کنش‌های ایشان (که دست‌ مزد چندانی هم نداشت) ببندند و کسی نپرسید که ایشان که پدیدآوران فرهنگ‌ کشورند، چه‌ گونه باید زندگی را بگذرانند و چه بر سر خانواده‌ هاشان می‌ آید. مهم‌ تر این که زیرساخت‌ های فرهنگی ــ که بنیاد و هستی سرزمینی بر آن بنا می‌ شود ــ با نبود کنش‌ گران آگاه و کاردان چه‌ گونه برپا خواهد ماند!
رشک می‌ برم بر زلزله‌ زدگان شمال غرب کشور که سرانجام دیده شدند و آرزو می‌ کنم که روزی روزگاری، فرهنگ در ایران‌ زمین به جای‌ گاه والا و راستین خویش بازگردد؛ حتا اگر ما و نسل ما شاهدش نباشیم.

* کارگردان و پژوهشگر تئاتر

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4999/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو