«مرتضی علی عباس میرزایی»؛ کارگردان فیلم سینمایی «انزوا» در گفت و گو با «آینه نیوز» از فضای آلوده اکران در سینمای ایران می گوید

مقصر اصلی سیستم نظارت و ارزشیابی است/ شورای صنفی تهیه کننده «انزوا» را فریب داد!/ خارجی ها گفتند منتظر فیلمی مثل «جدایی نادر از سیمین» بودیم!/پلیس های بی عرضه باید عوض شوند

مقصر اصلی سیستم نظارت و ارزشیابی است/ شورای صنفی تهیه کننده «انزوا» را فریب داد!/ خارجی ها گفتند منتظر فیلمی مثل «جدایی نادر از سیمین» بودیم!/پلیس های بی عرضه باید عوض شوند
calendar سه شنبه 07 آذر 1396 در 15:57
«آینه نیوز»: سینمای ایران مدتی است که شرایط مناسبی در اکران ندارد و در شرایطی که دست هایی آلوده حکایت از بی عدالتی ها روی صحنه تماشا می دهد، فیلمسازانی که جزو این دست ها به شمار نمی آیند چاره ای جز تن دادن به این وضعیت ناعادلانه ندارند. هر چند می توان با مطرح کردن واقعیت و فریاد دردها از زبان سینماگران و با همراهی رسانه های بیدار، همگان را از این بغرنجی روزگار آگاه ساخت. از همین زاویه به سراغ گفت و گو با یکی از کارگردان هایی رفتیم که این روزها در شرایط نامناسبی در اکران به سر می برد.

گروه سینمایی «آینه نیوز»: سینمای ایران مدتی است که شرایط مناسبی در اکران ندارد و در شرایطی که دست هایی آلوده حکایت از بی عدالتی ها روی صحنه تماشا می دهد، فیلمسازانی که جزو این دست ها به شمار نمی آیند چاره ای جز تن دادن به این وضعیت ناعادلانه ندارند. هر چند می توان با مطرح کردن واقعیت و فریاد دردها از زبان سینماگران و با همراهی رسانه های بیدار، همگان را از این بغرنجی روزگار آگاه ساخت. از همین زاویه به سراغ گفت و گو با یکی از کارگردان هایی رفتیم که این روزها در شرایط نامناسبی در اکران به سر می برد. در واقع انقدر سوز این اتفاقات رخ داده در اکران بلند است که دیگر گفتن و شنیدن از ساختار و کیفیت فیلم قدری نامردی می نماید. هر چند «مرتضی علی عباس میرزایی» اعتقاد دارد که باید درباره کیفیت فیلمش هم گفت و گو کنیم و عنوان می کند که فاصله دردناکی میان منتقد واقعی و رسانه ای حقیقی و مخاطبی جست و جوگر وجود دارد. با این حال در فرصت اکنون به سراغ فضای غبارآلود اکران سینمایی می رویم.

کارگردان فیلم سینمایی «انزوا» در پاسخ به پرسش «آینه نیوز» که تا چه میزان به تعاریف آشنای این روزها یعنی «فیلمسوزی»، «رانت در سینما» و «مافیای پخش» اعتقاد دارد، عنوان کرد: «قطعا به این فیلمسوزی ها اعتقاد دارم و مطمئن هستم که این شکلی است چرا که این بلا این روزها بر سر فیلم من افتاده است.» وی در توضیح وضعیت نامناسب اکران به «آینه نیوز» گفت: «در ابتدا با سینمادار همه چیز را می بندیم اما به تدریج می بینیم که سانس های شبانه را از فیلم مان می گیرند و در سانس هایی که مربوط به فیلم ما است، فیلم دیگری نمایش داده می شود! رفقایم رفتند در یک سالن سینما تا فیلم «انزوا» را ببینند اما دیدند که مثلا سانس ساعت 21 ندارد.»

مرتضی علی عباس میرزایی در ادامه گفت و گو با «آینه نیوز» به گلایه از انواع بی مهری ها پرداخت و گفت: «ما اگر می دانستیم که قرار است این تعطیلات مداوم را با ما حساب کنند به هیچ وجه فیلم را اکران نمی کردیم و آن را به تعویق می انداختیم. آن ها می خواهند روزهای تعطیلی را به پای ما حساب کنند و فردا فیلم را از اکران بردارند در صورتی که هیچ جای دنیا این گونه نیست. بعد هم سینما به ما نمی دهند و سانس ها را کم می کنند. به اعلام سینما تیکت در هفته گذشته 24 سینما داده بودند اما این میزان در واقعیت خیلی کمتر است. خدا نگذرد از این «هنر و تجربه» که سیستم چرخشی را وارد اکران کرد و این ها هم از همان روش کپی برداری کردند! اصلا شیوه اکران چرخشی اشتباه است. باید به جای سانس های یکی در میان، یک سینمای کامل به فیلمی بدهند تا تکلیفش روشن شود.»

از کارگردان فیلم سینمایی «انزوا» پرسیده شد که با وجود اطلاع سینماگران ایرانی از وجود چنین وضعیت بی قاعده ای در اکران، تن دادن به این نوع اکران و در مقابلش نقد وضعیت چه معنایی دارد و «مرتضی علی عباس میرزایی» به «آینه نیوز» گفت: «من اولین بار است که در سینمای حرفه ای با چنین وضعیتی مواجه می شوم هر چند قبلا از این شرایط اکران اطلاع داشتم اما به نظرم هیچ فیلمی را در سینمای ایران پیدا نمی کنید که با وجود داشتن سرگروه سینمایی این بلا سرش بیاید. آن ها عملا می خواهند فیلم «انزوا» را نابود کنند و این را همه می دانند.» مرتضی علی عباس میرزایی در پاسخ به این که علت نادیدگی و یا هدف از نابودی چنین فیلمی برای افراد مرتبط چه می تواند باشد، به «آینه نیوز» گفت: «کاملا مشخص است. وقتی فیلمی بنا به آمار آرای مردمی و طبق گفته مسئول سرشماری، چهارمین فیلم مردمی جشنواره فجر می شود و در بدترین شرایط فروش طبق آماری که در حوزه هنری درآوردند، اعلام شد که این فیلم 2، 3 میلیارد خواهد فروخت چرا تا به حال با وجود این همه تبلیغات مختلف، «انزوا» زیر 100 میلیون تومان فروخته است؟! البته امروز قرار است تکلیف اکران «انزوا» مشخص شود و تهیه کننده و پخش کننده فیلم در مسیر شورای صنفی نمایش هستند تا اکران ما ادامه داشته باشد.»

از مرتضی علی عباس میرزایی درباره دلایل واقعی عدم فروش فیلم «انزوا» پرسش به عمل آمد که وی پاسخ داد: «اول این که سینما «استقلال» حوزه هنری قبل از اکران «انزوا» یک کف فروش دیگر داشت و به ما که رسید به یک عدد دیگر تبدیل شد! یعنی ما باید یک عدد کف فروش دیگری داشتیم تا بمانیم. بعد به ما گفته بودند فیلم از اول آذرماه اکران می شود اما 2 هفته منتظر اکران ماندیم. در واقع همین که ما از درب شورای صنفی نمایش بیرون آمدیم حرف شان عوض شد و گفتند این خلاف مقررات است و ما با شما از هفته دیگر حساب می کنیم در صورتی که اگر به ما از اول این را می گفتند، زیر بار اکران نمی رفتیم و آقای جعفری؛ تهیه کننده فیلم قبول نمی کرد. من با ایشان بودم و دیدم که چگونه شورای صنفی فریبش داد.»

مرتضی علی عباس میرزایی درباره تار و پود فیلم سینمایی «انزوا» تاکید کرد: «انزوا یکی از سالم ترین فیلم های سینمای ایران است و نه در فیلم مان کسی عرق خوری می کند! و نه کسی در فیلم سیگار می کشد. فیلم من به شدت در جهت ترویج یک فرهنگ درست ثبات خانواده و عدم قضاوت کردن بی منطق است. «انزوا» یک فیلم ارزشمند در حوزه اخلاق و یک فیلم اجتماعی شریف است و ته فیلم باز نیست و Happy End» است. مردمی که فیلم را می بینند با رضایت از سالن سینما بیرون می آیند و هرکس «انزوا» را دیده آن را دوست داشته است. «انزوا» در سینمای ایران یک ساختار متفاوت ارائه می کند و همه نکات مثبت را از نگاه مردم دارد. آن طرف دنیا هم فیلم را دیدند و حیرت کردند و به ما می گفتند ما منتظر فیلمی مثل «جدایی نادر از سیمین» بودیم اما یک فیلم متفاوت از سینمای ایران دیدیم. حالا با این همه شاخصه هایی که ما داریم، شما بگویید که در این سینما چه اتفاقی برای «انزوا» می افتد؟!»

کارگردان جوان فیلم «انزوا» برخی از تخلفات صورت یافته برای فیلم «انزوا» را به این شرح اعلام می کند: «خیلی ها با من تماس می گیرند و می گویند ما نتوانستیم از سینما تیکت بلیت «انزوا» را خریداری کنیم و بسته شده است. بعد وارد سالن سینما می شویم و می بینیم که اصلا آن سانس را از ما گرفته اند. وقتی هم اعتراض می کنیم خریداری ندارد و می گویند دروغ می گوییم. انگار من باید دوربین مداربسته با خودم به سینماها ببرم و از این لحظات تصویر بگیرم و بعد رسانه ای کنم!»

کارگردان فیلم در حال اکران «انزوا» در پاسخ به این که مقصر اصلی چنین اکران نامنظمی کدام حوزه می باشد، به «آینه نیوز» گفت: «اولا مقصر خودمانیم که به این مسئولان اعتماد می کنیم و روی حساب صداقت و سادگی مان سرمان کلاه می گذارند. مقصر اصلی سیستم نظارت و ارزشیابی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مملکت مان است که هیچ گونه نظارتی روی این سیستم نامناسب پخش ندارد و حافظ منافع کارگردان ها و تهیه کنندگان و کسانی که محصول فرهنگی برای ملت ایران تولید می کنند، نیست.» وی ادامه داد: «همیشه و حتی در سینمای جهان مافیای پخش وجود دارد اما مقصر اصلی که نظارتی به این شرایط ندارد، معاونت نظارت و ارزشیابی است. آن ها پول می گیرند که نظارت داشته باشند اما وقتی به آن ها مراجعه می کنیم اصلا توجهی نمی کنند و توپ را در زمین دیگری می اندازند. اگر در محله ای دزدی زیاد شود، شما مطمئن باشید وقتی در یک محله صد بار در یک هفته دزدی می شود یا دست دزد و پلیس در یک کاسه است و یا پلیس ها بی عرضه اند و باید عوض شوند!»

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4990/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو