سرنوشت غم انگیز قربانیان فضای مجازی با نگاهی ویژه به مراسم قرعه کشی جام جهانی فوتبال

وقتی زامبی ها حمله کردند به کدام سمت فرار کنیم؟!

وقتی زامبی ها حمله کردند به کدام سمت فرار کنیم؟!
calendar سه شنبه 30 آبان 1396 در 15:12
آینه نیوز- مرتضی اسماعیل دوست: وقتی شب گذشته دوستداران همیشگی برنامه تلویزیونی «90» از زبان «عادل فردوسی پور» شنیدند که قرار است جمعه هفته آینده(10 آذرماه) مراسم قرعه کشی جام جهانی فوتبال 2018 به طور زنده در قالب برنامه ویژه «90» روی آنتن شبکه سوم سیما برود، کمی به خود تکانی دادند. و آن ها که ذهن همیشه بیداری دارند، رجوعی به 4 سال پیش کردند و خنده و ترس را در یک بسته ناگشودنی به جان حواله ساختند...

آینه نیوز- مرتضی اسماعیل دوست: وقتی شب گذشته دوستداران همیشگی برنامه تلویزیونی «90» از زبان «عادل فردوسی پور» شنیدند که قرار است جمعه هفته آینده(10 آذرماه) مراسم قرعه کشی جام جهانی فوتبال 2018 به طور زنده در قالب برنامه ویژه «90» روی آنتن شبکه سوم سیما برود، کمی به خود تکانی دادند. و آن ها که ذهن همیشه بیداری دارند، رجوعی به 4 سال پیش کردند و خنده و ترس را در یک بسته ناگشودنی به جان حواله ساختند.

4 سال پیش درست در همین روزها بود که همه چشم ها در پی گوی رویاهامان برای بیرون آمدن از سبد شانس می چرخید تا براساس یک سیدبندی از پیش تعین شده، 3 رقیب از 3 رده فوتبالی برای ایرانیان مشخص شود؛ هنوز آرژانتین، نیجریه و بوسنی سایه حضورشان را روی نگاهمان نینداخته بودند و هنوز تا آن گل دردآور مسی در دقایق شکنجه وار بازی با « آلبی‌ سلسته» فاصله بود و هنوز تا خیزش آه مان چند ماهی باقی مانده بود اما برای برخی که حوصله تعقیب توپ در میدان بزرگ فوتبال را ندارند، مراسم ها همیشه هیجان انگیزتر از مسابقات می باشد چون تعلیق عنصری همیشه حاضر در اتاق انتظار برای پی بردن از ماهیتِ نوزاد آرزوها است اما 4 سال پیش غلطیدن در این رویا را یک مجری زن و مدل برزیلی برای ایرانیانِ آماده برای تماشا نقش بر آب کرد! «فرناندا لیما» آن زمان 36 ساله بود و هیچ گمان نمی کرد که انتخابش به عنوان مجری مراسم قرعه کسی جام جهانی فوتبال 2014 جریان زندگی اش را دستخوش تغییر سازد. او همه جوانب اجرا را در نظر گرفت اما یک مساله اساسی را نادیده انگاشت و آن نقش مهم ایرانیان در جریان این مراسم بود. پوشش نامناسب «لیما» و عدم توازنش با ماهیت تلویزیون ایران چنان بود که حتی با بهره گیری از سیستم متفاوت پخش و تدوین «عزت الله ضرغامی» هم راهی به قاب تلویزیون نمی یافت. مسیر رو به بن بستی که دلیلش با صراحت از زبان فردوسی پور به مخاطبان گفته شد؛ «منشوری بودن لباس مجری امکان پخش کامل مراسم را نمی دهد.» در واقع آن مجلس چنان رنگی از وخامت گرفته بود که سیستم هوشمند «آباژور رسانه ملی» و روش های مختلف دیگری که پیشتر موجب نمایش فیلم هایی شده بود که کمتر کسی فکر می کرد دُم به تله بدهند هم در این موردِ به خصوص کاربردی نمی یافت و از این رو معترضان چنین فضایی تنها راه چاره را در دوای همیشگی دردهای لاعلاج در عالم واقعیت دیده و راهی فضای مجازی شدند تا به شدیدترین شکل ممکن به صفحه شخصی مجری بخت برگشته ی برزیلی حمله کنند!

 «لیما» به طور قطع خاطره 4 سال گذشته را هیچ زمان از خاطر خود محو نخواهد کرد؛ هنگامی که حجم انبوهی از عبارات رکیک فارسی را هر شب به شکل ترجمه شده ای از فیلتر ذهنش عبور می دهد و به یاد می آورد روزی را که رسما از ایرانیان عذرخواهی کرد و قول داد تا در مراسم بعدی که «توپ طلا» باشد، لباسی را بر تن کند که همگان به راحتی بتوانند تماشایش کنند. «لیما» همچنان به این فکر می کند که آیا مسدودسازی صفحه فیس بوکش در آن روزهایی که کاربران نیاز به تخلیه احساسات خود داشتند، کار درستی بوده است؟! چرا که آن روزها خیلی از ایرانی ها این اقدامش را در سایه بی جنبه بودنش ارزیابی کردند!

به گزارش آینه نیوز، حالا بعد از گذشت 4 سال شرایط تغییر کرده است. اگر چه بر تعداد کاربران فعال فضای مجازی که دست به فحش بالایی دارند، افزوده شده است اما شواهد و قرائن نشان می دهد که «ماریا کوماندنایا»؛ مجری انتخاب شده برای قرعه کشی جام جهانی روسیه 2018 سرسازگاری با نگاه ایرانیان دارد. او که در شبکه های رادیویی و تلویزیونی روسیه گفت و گوهای جنجالی را به دلیل سری پُرشیدا صورت داده است، حتما انقدر هوش دارد که لباسی مناسب برای مجلس مهم هفته آینده مان در کاخ کرملین بپوشد. «مجری روس» از دامنه احساسات ایرانیان آگاه است و این که چه نقش مهمی در فضای مجازی و در سطح بین الملل ایفا می کنند! تنها، تجربه «لیما» می تواند درسی تاثیرگذار برای آینده کاری «ماریا» به حساب آید. «گزارشگر روس» همانند «مانکن برزیلی» در نحوه انتخاب پوشش اهل جنجال نیست. چند عکس نامناسبش را هم پای جوانی اش و دوران قبل از آشنایی اش با ایرانیان می گذاریم و با خیال راحت پای مراسم قرعه کشی و انتخاب رقبای تیم ملی فوتبال ایران می نشینیم! از سویی در این روزها کاربران فضای مجازی بارها از «ماریا» درخواست می کنند که حداقل در جمعه مورد نظر هوای چشم هایشان را داشته باشد. در واقع این روش همیشگی از سوی کاربران ایرانی است که در مرحله اول با گزینه درخواست پیش می روند و در مراحل بعدی... البته مجری روس مراسم با ایرانی ها آشنا است و پیشتر با سردار تیم ملی گفت و گو انجام داده و عکس با حجابش هم ضمیمه می باشد.

از سویی جدا از «کارلوس کی روش» که هنوز از سوی برخی ها اجنبی به حساب می آید، ما در مراسم عصر جمعه «علی دایی» و «مهدی مهدوی کیا» را داریم که در همین زلزله دلخراش نشان دادند چه ایران باشند و چه خارج از کشور، دلشان با ایرانیان است و هوایمان را دارند. از طرفی نباید نگرانی به دل راه داد؛ چرا که هوای روسیه برخلاف برزیل این روزها کاملا سرد است... یک خبرگزاری اصولگرا نیز چند روز پیش گفت و گویی با «ماریا» انجام داد و حتی می توان خوشبین بود که رسانه ملی هم هماهنگی لازم را با این خواهر روس برای جشن عصر جمعه مان انجام داده باشد و البته برادری و دوستی دو کشور هم که خوشبختانه برقرار است. از طرفی بابت دیگر مجری مراسم قرعه کشی 2018 هم خیالمان راحت است. «گری لینکر»؛ گلزن قهار انگلیسی قبلا برادری اش را در میدان فوتبال ثابت کرده است و همان زمانِ بازی هم برخلاف هموطنش «پل گاسگوئن» کاملا بی حاشیه و آقا بود چه برسد به حالا که برای خود تحلیلگری است. به گزارش آینه نیوز، باید چند روزی صبر کنیم و ببینیم دستپخت فیفا در کاخ کرملین با بانو «ماریا» و برادر «گری» چه در خواهد آمد. دیگر «عزت»ی هم در کار نیست و تنها ماییم و جادوی تصویر و گوی و شانس و نام هایی که درخواهد آمد...

 اما مساله قابل توجه که در واقع مراد از نگارش چنین یادداشت متفاوتی است، این مهم می باشد که مراسم قرعه کشی جام جهانی هم با هر شکل و شمایلی برگزار می شود و جام ها یکی پس از دیگری به صاحبانش می رسد، اما رقابت کاربران در فضای مجازی تمامی ندارد. فرقی ندارد جام جهانی باشد یا انتخابات سیاسی. زامبی ها وقتی با اسلحه «دشنام» در جنگ سایبری قرار می گیرند، برایشان «سالومه»ی ایرانی و «ایوانکا»ی خارجی تفاوتی نمی یابد. سابقه نشان داده که آن ها از جزئی ترین مسائل هم غافل نیستند و حتی همنشینی نامزد سابق رونالدو با بردلی کوپر؛ بازیگر فیلم «خماری» در جریان یک مسابقه ساده تنیس هم از چشمان همیشه بیدارشان دور نمی ماند و در زمینه این گونه ارتباطاتِ مشکوک کاملا غیرتی می شوند!

آری؛ فضای مجازی دامنه ای گسترده برای نقش آفرینی آن هایی است که جایی در فضای واقعی ندارند. فرقی ندارد جوانی گمنام در شهری دورافتاده باشد یا چهره معروف عالم بازیگری که دیگر روی جلد نشریات تخصصی نیست و حالا می خواهد در یک صفحه دیگر با خودشیرینی روی جلد افکار بنشیند. در اینجا همه چیز درهم است و یک جهان مالیخولیایی برقرار می باشد؛ پُر از زامبی هایی که هیچ حصاری برای انتقال ویروس هتاکی پیش روی خود نمی بینند.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4914/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو