گلایه یک پیشکسوت هنرهای نمایشی از آشفته بازار این روزهای تئاتر و تمایل وافر برای استفاده از بازیگران چهره سینما؛

«تئاتر» تبدیل به «کالا» شده است

«تئاتر» تبدیل به «کالا» شده است
calendar سه شنبه 30 آبان 1396 در 11:17
آینه نیوز: «قطب الدین صادقی»؛ نویسنده، کارگردان و پژوهشگر تئاتر از بی سامانی گروه های تئاتری، جایگاه نازل تئاتر در روزگار امروز و نیز آشفته بازار تماشاخانه‌ های خصوصی گلایه کرد.

آینه نیوز: «قطب الدین صادقی»؛ نویسنده، کارگردان و پژوهشگر تئاتر از بی سامانی گروه های تئاتری، جایگاه نازل تئاتر در روزگار امروز و نیز آشفته بازار تماشاخانه‌ های خصوصی گلایه کرد. این استاد هنرهای نمایشی به خبرگزاری میزان گفت: «متاسفانه بخش فرهنگی طی سالیان اخیر تنها دو سالن دولتی حافظ و رودکی را افتتاح کرده است. این دو سالن به هیچ وجه پاسخگوی تعداد بالای فارغ ‌التحصیلان تئاتر نیست و باید برای پاسخگویی به نیاز آنها هرچه سریعتر اقدامات عاجلی صورت گیرد.» قطب الدین صادقی با نقد تماشاخانه‌ های خصوصی مبنی بر گیشه‌ زدگی تصریح کرد: «در بدو امر این تماشاخانه ‌ها باید مکانی برای فعالیت همین جوانان باشند اما این روزها با دریافت هزینه های سنگین از گروه‌ ها آنها را مجبور به استفاده از چهره‌های غیر تئاتری و سینمایی کرده اند. گروه ‌ها باید برای فروش بیشتر از چهره‌های سینمایی استفاده کنند و اگر غیر از این عمل کنند بدون شک شکست سنگینی می‌ خورند.»

این پژوهشگر تئاتر ادامه داد: اتفاق غم‌ انگیزی در تئاتر کشور در حال روی دادن است و آن این است که تئاتر به‌ طور کلی تبدیل به یک کالا شده و هرکس بتواند این کالا را گران ‌تر بفروشد پیروز است. جای تأسف دارد که این روند گیشه ‌پروری نه تنها از سوی تماشاخانه‌ های خصوصی بلکه از سوی تماشاخانه ‌های دولتی نیز اعمال می‌ شود.»

قطب الدین صادقی با اشاره به خانه نشین شدن پیشکسوتان تئاتر اضافه کرد: «این روزها هنرمندان اصلی و قدیمی تئاتر خانه‌ نشین شده و کار نمی‌ کنند.  کسانی در تئاتر امروز ایران موفق هستند که شهرت و قدرت خود را از سینما آورده و در تئاتر پول درمی‌آورند. این افراد از تمام امکانات تئاتر خصوصی و دولتی استفاده کرده و جیب خود را پر می‌ کنند.»

وی روند این روزهای تئاتر را رو به سقوط خواند و اذعان کرد: «نگاه گیشه محور سالن های دولتی و خصوصی ذوق و استعداد را در تئاتر از بین برده است. تماشاخانه‌ های تهران در سال ‌های گذشته کمتر اثر شایسته ‌ای را روی صحنه برده‌ اند و بیشتر شاهد آثاری هستیم که در آنها چهره‌ های سینمایی و غیره استفاده می‌ شود. امیدوارم این وضعیت موقت باشد و گرنه تا سال‌ های آینده هیچ چیز از تئاتر باقی نمی ‌ماند.»

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4904/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو