«تولید» و «عرضه» سینمای ایران هر کدام به راهی جدا می رود

این فیلما رو کجا میخواین نشون بدین؟!

این فیلما رو کجا میخواین نشون بدین؟!
calendar دوشنبه 29 آبان 1396 در 15:51
آینه نیوز: ۱۶۲ فیلم سینمایی مراحل مختلف تولید را سپری می‌ کنند. رقمی عجیب برای سینمایی که هنوز نحیف است و به لحاظ ابزار و شرایط پخش وضعیت درستی ندارد...

آینه نیوز: ۱۶۲ فیلم سینمایی مراحل مختلف تولید را سپری می‌ کنند. رقمی عجیب برای سینمایی که هنوز نحیف است و به لحاظ ابزار و شرایط پخش وضعیت درستی ندارد. به گزارش خبرگزاری برنا، از تعداد آثار تولیدی، ۲۴ فیلم آماده نمایش، ۱۵ اثر در مرحله صداگذاری، ۱۵ فیلم در مرحله تدوین و ۱۷ اثر نیز در مرحله فیلمبرداری قرار دارند. ۹۱ پروژه نیز در مرحله پیش تولید قرار دارند که ۱۱ فیلم از این میان بیش از ۱۰ درصد مراحل پیش تولید را طی کرده‌ اند و باقی پروژه‌ ها در مراحل ابتدایی پیش تولید هستند. همچنین از میان ۱۶۲ پروژه یاد شده ۳۶ عنوان کارگردان اولی محسوب می ‌شوند.

به گزارش آینه نیوز، نکته مهم درباره این تعداد زیاد فیلم تولیدی، عدم تناسبش با چرخه مهم توزیع است و در شرایطی که بسیاری از آثار تولیدی یا رنگ پرده نمی بینند و یا بعد از سال ها انتظار در نهایت با بدترین شرایط و در وضعیتی اضطراری روانه اکران می شوند، تحمل این همه آثار تولیدی برای سینمای ایران جای سوال است که این همه فیلم قرار است در کجا به نمایش درآید؟!

این در حالی است که چرخه ی معیوب توزیع آثار تولیدی در کشورمان چنان است که حتی آثار به نمایش درآمده هم از نظم و استراتژی مشخصی برخوردار نیستند و فشردگی آثار پشت خط مانده از سوی مسئولان موجب ایجاد راه هایی تنگ برای گذر آثار خارج از چرخه ی «ارتباط با مسئولان سینمایی» می شود! تا در نهایت آن ها تن به اکرانی محدود در گروهی موسوم به «آزاد» بدهند. از سویی عدم تناسب در تعداد فیلم های نیمه اول سال با نیمه دوم به شکلی است که در این روزها شاهد هجوم انواع فیلم های پشت درمانده برای اکران هستیم و این روند نامناسب که از آن به «فیلم سوزی» یاد می شود فرصتی برای نفس کشیدن به بسیاری از فیلم ها نمی دهد.

به گزارش آینه نیوز، عدم تناسب میان چرخه تولید با شرایط توزیع در حالی است که حجم زیاد آثار تولیدی نیز در نهایت رو به یک منظر واحد و تکراری دارند و هنگامی که محصولات تولیدی را در میادینی مانند جشنواره فیلم فجر می نگریم، بیشتر با حیرت می پرسیم که «این همه فیلم یک شکل و تکراری چرا باید ساخته شود؟!»

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4892/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو