روز «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» و روزها و راه هایی که به راحتی «دور از کتاب» می گذرد!

کتاب گران است یا عمر آدمی؟!

کتاب گران است یا عمر آدمی؟!
calendar چهارشنبه 24 آبان 1396 در 19:10
آینه نیوز: در روز «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» و در هفته ای که عنوان «کتاب» به خود گرفته است، نوشتن از فواید مطالعه اگر چه لازم اما به نظر با توجه به شرایط موجود، امری بیهوده می نماید چرا که انواع گرایشات ناپسند از «گیم» تا «اینستاگرام» نه تنها نزد عوام بلکه خواص و افرادی تحصیلکرده و شناخته شده به عنوان رویه ای معتادانه در حال انجام است. و تنها امر غریب در میان انواع رفتارهای زمان کُش، مورد عجیب «کتابخوانی» برای هموطنان ایرانی است. حفره ای که تبعاتی بیش از تصور جامعه دارد و موجب بسیاری از تصمیمات و انتخابات نادرست نه تنها در مسیر زندگی بلکه برای پیشبرد جامعه در مسیری از بهروزی و در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و به خصوص فرهنگی می شود.

سرویس کتاب «آینه نیوز»: در روز «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» و در هفته ای که عنوان «کتاب» به خود گرفته است، نوشتن از فواید مطالعه اگر چه لازم اما به نظر با توجه به شرایط موجود، امری بیهوده می نماید چرا که انواع گرایشات ناپسند از «گیم» تا «اینستاگرام» نه تنها نزد عوام بلکه خواص و افرادی تحصیلکرده و شناخته شده به عنوان رویه ای معتادانه در حال انجام است. و تنها امر غریب در میان انواع رفتارهای زمان کُش، مورد عجیب «کتابخوانی» برای هموطنان ایرانی است. حفره ای که تبعاتی بیش از تصور جامعه دارد و موجب بسیاری از تصمیمات و انتخابات نادرست نه تنها در مسیر زندگی بلکه برای پیشبرد جامعه در مسیری از بهروزی و در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و به خصوص فرهنگی می شود.

به گزارش آینه نیوز، اگر به شکلی گذرا از سفارش به لذت کتابخوانی و دخیل شدن در رفتاری پُرثواب بگذریم، مساله و به عبارتی بهتر اِشکال دیگر در نحوه انتخاب کتاب نزد همان عده معدود کتابخوان در جامعه ما است. در واقع میزان بسیاری از حجم پایین انتشار و توزیع کتاب در جامعه ایرانی را کتاب هایی دربرمی گیرد که نه تنها ارزش همراهی با دیدگان مخاطب را ندارد و راهی به دانایی نزدشان نمی گشاید، بلکه اصولا موجب پسرفت و حتی تباهی نگاهشان می شود. رمان های زرد عاشقانه، داستان هایی که چه به لحاظ مضمون و چه کیفیت قلم نویسنده سرشار از ایراد می باشند و انواع کتاب هایی که به قصد فریب خواننده و جذب پول توسط ناشران به بازار می آید و یا راهی به انواع طالع و جادو دارد و یا مسیرهایی تحت عنوان موفقیت را با برچسب های جعلی «موفقیت پول»، «راه های کسب درآمد»، «چگونگی دستیابی به ثروت»، «راه های خوشبختی» و مواردی که رنگ و رویی روانکاوانه اما مسیری از انحطاط دارد را پیش روی مخاطبان قرار می دهد.

به گزارش آینه نیوز، اگر چه فضای نشر امروز با توجه به همت برخی از اهالی فرهنگ به لحاظ تنوع آثار منتشره و انواع گرایشات تخصصی نسبت به گذشته بسیار امیدوارانه می باشد، اما عدم وجود ساز و کار مدیریتی موجب بروز و رواج همان دست آثار نازل برای مخاطبان شده است و البته قاچاق کالاها همانند حوزه های دیگر و حتی به شکلی آشکارتر در حوزه کتاب امری معمول و متاسفانه با توجه به گذشت زمان و عدم ارائه راهکاری مناسب جهت مبارزه، به عنوان مسیری پذیرفته شده نشان می دهد. از سویی قیمت بالای کاغذ و در نهایت محصول تولیدی برای مخاطب کتاب خوان مساله ای مهم در پایین بودن تعداد مخاطبان کتاب می باشد که می توان از طریق مدیریتی درست و پایین آوردن قیمت چاپ کتاب، در نهایت راهی مناسب تر برای دسترسی اهالی کتاب به آثار مورد نطر پیدا کرد. با همه معضلات و مشکلات موجود که مانع از کامیابی مخاطبان از رایحه خوش کتاب می شود، آن چه می تواند مهم ترین مساله در عدم تمایل ایرانیان به کتابخوانی محسوب شود، عدم فرهنگ سازی مناسب از مجرای خانواده تا مسیر مدرسه و دانشگاه و در نهایت رسانه های مختلف از جمله رسانه ملی است و از این رو معضل اقتصادی اگر چه سدی مهم برای دورسازی مردم از همراهی با کتاب قلمداد می شود، اما برای جماعتی که برای منوی تغدیه خود هیچ رقمی کم نمی گذارد، عدم توانایی برای خرید تعدادی کتاب در طول ماه و سال نه تنها پذیرشی ندارد بلکه یک شوخی از سوی مدعیان محسوب می شود.

با این وجود می توان به اندک امیدی دلخوش بود و با ارائه برخی طرح ها جهت آشتی ملی در امر مهم کتابخوانی اقدام کرد و از طریق معرفی کتاب در رسانه های مختلف و به خصوص آن ها که صفحات شان پُر شده از انواع اتفاقات بیهوده و یا تبلیغ آثار مکتوب از طریق رسانه ملی و یا در سطح شهر و نیز ایجاد برخی تخفیفات برای اقشاری خاص مانند دانشجویان و محققان و اهالی رسانه که به طور طبیعی باید قرابت بیشتری با دوست همیشه مهربان داشته باشند، راهی نزدیک تر از فاصله ی بسیار امروز ایجاد کرد.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4848/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو