«امیرعلی دانایی» در گفت و گو با «آینه نیوز» از دنیای بازیگری اش و خاطرات حضور در آثار فیلمسازان معتبر کشورمان گفت؛

اهل جنجال و اعتراض نیستم/ بدم نمی آید باز هم کار مدلینگ انجام دهم / تکلیفم با محمدعلی فردین در سینما مشخص است/ از طریق آقای مهرجویی به دنیای فلسفه علاقمند شدم

 اهل جنجال و اعتراض نیستم/ بدم نمی آید باز هم کار مدلینگ انجام دهم / تکلیفم با محمدعلی فردین در سینما مشخص است/ از طریق آقای مهرجویی به دنیای فلسفه علاقمند شدم
calendar چهارشنبه 29 آذر 1396 در 08:05
آینه نیوز: «امیر علی دانایی» سیری معکوس را در سینمای ایران پیموده است و جدا از فعالیت های مدلینگ، با نقش آفرینی در آثار کارگردان های شناخته شده ای چون داریوش مهرجویی و ضیاء الدین دری و بهروز افخمی و سیروس الوند سال های آغازین حضورش در سینمای ایران را به روشنی پیمود. اما مدتی بود به دلایلی که در گفت و گوی پیش روی بدان خواهیم پرداخت، این بازیگر خوش چهره کم کار شد تا این که این روزها با اکران فیلم سینمایی «انزوا»، از انزوا خارج شده و به زودی با اکران فیلم «آپاندیس» می تواند در فاصله زمانی کوتاهی دوباره خود را به سردر سینماهای ایران جای دهد. به بهانه اکران فیلم «انزوا» گفت و گوی «آینه نیوز» با این بازیگر جوان صورت گرفت.

سرویس سینمایی آینه نیوز: «امیر علی دانایی» سیری معکوس را در سینمای ایران پیموده است و جدا از فعالیت های مدلینگ، با نقش آفرینی در آثار کارگردان های شناخته شده ای چون داریوش مهرجویی و ضیاء الدین دری و بهروز افخمی و سیروس الوند سال های آغازین حضورش در سینمای ایران را به روشنی پیمود. اما مدتی بود به دلایلی که در گفت و گوی پیش روی بدان خواهیم پرداخت، این بازیگر خوش چهره کم کار شد تا این که این روزها با اکران فیلم سینمایی «انزوا»، از انزوا خارج شده و به زودی با اکران فیلم «آپاندیس» می تواند در فاصله زمانی کوتاهی دوباره خود را به سردر سینماهای ایران جای دهد.

بازیگر سریال «کلاه پهلوی» در گفت و گو با «آینه نیوز» درباره دلیل کم کار بودنش در سال های اخیر، گفت: ««آپاندیس» را زودتر از «انزوا» بازی کردم اما این فیلم دیرتر اکران می شود و درباره کم کاری ام هم باید بگویم حقیقتا وجود فیلمنامه خوب برایم مهم است و این که نقشی متفاوت از آثار پیشین خود را بازی کنم. من همیشه سعی کردم به مخاطبم احترام بگذارم و در کارهایی بازی کنم که شان موجهی داشته باشد و هر کاری را بازی نمی کنم.»

معمولا بسیاری از بازیگرانی که به دلایلی کمتر امکان حضور در قاب تلویزیون و یا دریچه سینما را پیدا می کنند، لب به انتقاد گشوده و یا دلیلی همیشگی چون عدم وجود پیشنهادات مناسب را مطرح می سازند اما امیرعلی دانایی با قاطعیت از پیشنهادات بسیار صورت یافته برای بازی در آثار مختلف می گوید و برخلاف تصور عموم عنوان می کند که نیازی به دیده شدن ندارد. بازیگر فیلم «اشباح» در این باره به «آینه نیوز» گفت: «همه چیز به دیده شدن خلاصه نمی شود و من به این چشم به کارم نگاه نمی کنم. من از زمان پخش سریال «کلاه پهلوی» وارد مارکت سینما شده و دیده شدم. اگر چه به شکل معمول پُرکار نبودم اما فیلم ها و تئاترهای خوبی در این مدت از فعالیتم انجام دادم و حالا هم اطمینان دارم 2 فیلمی که در اکران سینماها دارم، می توانند مورد توجه مردم قرار بگیرند. به نظرم همیشه می توان پُرکار بود و همین امسال من بیشترین تعداد پیشنهادات را در طول سال های بازیگری ام داشتم اما هیچ کدامش را مناسب برای بازی ندیدم چون با سلیقه من جور در نمی آمدند. امسال 4 تئاتر و 5 پیشنهاد تلویزیونی و حدود 9 کار سینمایی به من پیشنهاد شد اما در آن ها بازی نکردم. البته برای 2 کار سینمایی قرارداد بستم که به دلیل عدم فراهم شدن بودجه کلید نخورد و اگر پیش بینی این وضعیت را می کردم حداقل پیشنهاد کارهای خوب تئاتری را می پذیرفتم.»

بازیگر فیلم «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» در پاسخ به پرسش «آینه نیوز» مبنی بر این که مغایرت میان فضای دیده شدن در فعالیت های «مدلینگ» را با اندیشه عدم تمایل برای دیده شدن در «بازیگری» چگونه تفسیر می کند، بیان داشت: «بازیگر هم دوست دارد کار کند و مورد توجه قرار بگیرد اما واقعیت این است که نباید به هر شکلی دیده شد وگرنه الان در فضای مجازی شرایطی وجود دارد که برخی از همکاران ما و یا افرد دیگر خود را نشان می دهند و هر اتفاقی که در هر جایی می افتد بدون این که تخصص آن موضوع را داشته باشند، درباره اش اظهارنظر می کنند! مساله مهم چگونه دیده شدن است و تاثیرگذاری یک فرد مهم است. سلیقه من این نیست که به هر کاری دست بزنم تا به صدر اخبار رسانه ها برسم.»

بازیگر فیلم «این سیب هم برای تو» با اشاره به مسیر متفاوت ورودش به سینما که همراه با همکاری با فیلمسازان بزرگی بوده است، عنوان داشت: «من به خواست خدا طوری وارد این حرفه شدم که با آثار فیلمسازان مهمی بوده است و کارم از این نظر سخت تر شد تا دیگر در هر کاری حاضر نباشم. شاید اگر از فیلم های کارگردان های ناشناخته شروع می کردم وضعیت فرق می کرد اما مسیر به شکلی رفت که مسئولیت من برای انتخاب نقش ها سنگین تر شد تا مانند برخی ها برای رسیدن به آثار کارگردان های بزرگ به طور مرتب بازی ها را نپذیرم و تن به هر کاری ندهم.»

امیرعلی دانایی که این روزها با نقش اول فیلم «انزوا» ساخته مرتضی علی عباس میرزایی در سینماها حضور دارد و به زودی با فیلم «آپاندیس» ساخته حسین نمازی حضوری دوباره روی پرده سینماها خواهد داشت، درباره تفاوت نقش ها در 2 فیلم یاد شده و دلیل انتخاب شان گفت: «مساله اساسی برایم فیلمنامه های خوب «انزوا» و «آپاندیس» بود که خیلی جذاب بودند. ابتدا فیلم «آپاندیس» را بازی کردم که فیلم درخشانی است و در آن فیلم با مرتضی علی عباس میرزایی آشنا شدم که به من پیشنهاد همکاری داد. نقش هایم در این 2 فیلم مانند همه نقش های دیگرم متفاوت است چرا که دوست ندارم خودم را تکرار کنم و به نظرم این جذاب تر است تا این که مرتب در فیلم های یک شکل بازی کنم. دلیل دوم انتخاب فیلم های «آپاندیس» و «انزوا» این بود که نقش های متفاوتی برایم به همراه داشتند و از طرفی دوست داشتم بعد از بازی در آثار فیلمسازان قدیمی در فیلم هایی از فیلمسازان جوان هم باشم.»

بازیگر فیلم «انزوا» در گفت و گوی انجام شده ضمن تاکید بر این که دنبال حاشیه ها نیست، عنوان می کند که اتفاقات ویژه و غیر سینمایی مانع از دیده شدن این فیلم و بازی اش در جشنواره فجر شده است. دانایی در این باره به «آینه نیوز» گفت: «خیلی از اتفاقات نشان می دهد که اتفاقاتی افتاد و اصلا وضعیت داوری های جشنواره سال گذشته کاملا مشخص است و نیاز به گفتن من نیست. من به دلیل این که فیلم «انزوا» در حال اکران است، نمی خواهم حاشیه درست کنم و علیه داوران حرف بزنم.  وضعیت داوری در جشنواره فجر پارسال مشخص است و فکر می کنم مردم با استقبالی که از فیلم «انزوا» در زمان جشنواره فجر و حالا در اکران انجام می دهند، پاسخ خوبی داده اند.» این بازیگر افزود: «به طور حتم هر بازیگری دوست دارد در جشنواره مورد توجه قرار بگیرد و من هم نقش کاملا متفاوت و سختی را در فیلم «انزوا» به همین دلیل انتخاب کردم اما در لحظات پایانی جشنواره پارسال اتفاقاتی افتاد که بهتر است چیزی نگویم چون اهل جنجال و اعتراض نیستم! من جواب بازی های خود را از مردم می گیرم.»

امیرعلی دانایی درباره تصورش از مفهوم بازیگری و میزان تغییر نگاهش در طی سال های مختلف گفت: «به هر حال به مرور این نگاه در من تقویت شد. وقتی با کارگردان های بزرگی کار می کنید و مثلا در طی 7 سال در پروژه سنگین «کلاه پهلوی» با بازیگرانی مانند داوود رشیدی، امین حیایی، داریوش فرهنگ، شقایق فراهانی و دیگر بازیگران خوب همکار می شوی دیدگاه های جدیدی در آدم پیدا می شود. آن هایی که می گویند امیرعلی دانایی باید در نقش های خوشگل بازی کند، بروند «انزوا» و «آپاندیس» را ببینند. مگر مرحوم فردین فقط در نقش های خوشگل و تنها با کت و شلوار بازی کرد؟! مرحوم فردین در نقش گدا هم بازی کرد. من کاری به نظر دیگران ندارم اما تکلیفم با محمدعلی فردین در سینما مشخص است و علاقه خاصی به ایشان دارم. در زمینه بازیگری هم تنها ادعا نمی کنم و با بازی در نقش های متفاوت نگاهم را به سینمای ایران ثابت می کنم.»

بازیگر فیلم «آپاندیس» اهداف آتی خود را این گونه به «آینه نیوز» شرح می دهد: «از این به بعد سعی می کنم حتما بیشتر در تئاتر بازی کنم و اگر فیلمنامه های خوبی به دستم برسد دوست دارم در زمینه سینما و تلویزیون هم فعالیت داشته باشم.» امیرعلی دانایی در پاسخ به این که آیا باز هم مانند گذشته علاقمند به فعالیت های مدلینگ می باشد، پاسخ داد: «اگر شرایطش باشد بدم نمی آید باز هم کار مدلینگ انجام دهم و از این توانایی ام هم استفاده کنم. در طول این مدت هم پیشنهاد مدلینگ به من شده است و ممکن است آن را انجام دهم و منافاتی با بازیگری ام ندارد. من از اول هم مدل بودم و مردم عکسم را روی بیلبوردها دیدند که بعد منجر به حضورم در سریال «کلاه پهلوی» شد اما مسیری را انتخاب کردم که مردم من را به عنوان بازیگر بشناسند. خیلی هم سخت بود که تصویری را که از من ساخته بودند تغییر بدهم و به عنوان بازیگر به جای مدل شناخته شوم و امیدوارم این اتفاق افتاده باشد.»

امیرعلی دانایی نقش داریوش مهرجویی را در مسیر کاری اش مهم دانست و درباره نحوه همکاری اش با کارگردان «اشباح» گفت: «تردید نکنید که یکی از مهم ترین افتخارات زندگی ام کارکردن با استاد مهرجویی است. وقتی در ابتدای بازیگری توانستم نقش اول فیلم داریوش مهرجویی را بازی کنم خیلی مهم بود و جدا از این ارتباطی که با آقای مهرجویی پیدا کردم خیلی به من کمک کرد و خیلی چیزها یاد گرفتم. علاقه ام به دنیای فلسفه از طریق آقای مهرجویی و با معرفی کتاب هایشان بود. ما خیلی با هم حرف می زدیم و اگر امروز توانسته ام نظر مخاطبان را در فیلم های «انزوا» و «آپاندیس» جلب کنم و بازی متفاوت را انجام بدهم حاصل تجربه اندوزی و کارکردن با کارگردان هایی ارزنده بوده است.»

بازیگر فیلم «انزوا» در پاسخ به پرسش «آینه نیوز» مبنی بر این که آرزوی سینمایی اش حضور در آثار چه فیلمسازانی است، گفت: «نمی توانم اسم مشخصی را نام ببرم چون بقیه اساتید جا می مانند. اما حتما دوست دارم با آقای فرهادی کار کنم. به بازی در فیلم های آقایان کیمیایی، احمدرضا درویش، حاتمی کیا، داوود میرباقری و کیانوش عیاری هم علاقه دارم. از طرفی دوست دارم با دوستانی که قبلا کار کردم مجددا کار کنم. البته آقای مهرجویی بعد از «اشباح» فیلم سینمایی نساخت و یک تئاتر به صحنه برد که قرار بود من در آن بازی داشته باشم اما در کار دیگری بودم و یک فازش را امین حیایی بازی کرد و قرار بود آن نمایش ادامه پیدا کند و من هم در ادامه بازی کنم که ادامه پیدا نکرد اما انشاء الله در آینده شرایط همکاری دوباره با آقای مهرجویی فراهم می شود.»

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4818/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو