«سپ بلاتر» در مراسم «گالا»ی 2013 با دروازه بان تیم فوتبال زنان آمریکا چه کرد؟!

پشت پرده های جنسی از «سینما» به «فوتبال» رسید!

پشت پرده های جنسی از «سینما» به «فوتبال» رسید!
calendar یکشنبه 21 آبان 1396 در 09:24
آینه نیوز: «می‌تو» (#Metoo)؛ زمان زیادی نمی‌گذرد که هوپ سولو، دروازه‌ بان افسانه‌ای تیم ملی فوتبال زنان آمریکا، در صفحه توییترش از این هشتگ استفاده کرد؛ درست همین هفته پیش و زمانی که تب افشای هنرپیشه‌های زن هالیوود مبنی بر آزار و اذیت جنسی گل کرده بود. در آن برهه کمتر‌کسی فکر می‌ کرد که هوپ سولو از راه برسد و در این جریان شرکت کند. او که درگیر محرومیت شش‌ماهه‌ خود از دنیای فوتبال بود، به همراه یکی، دو چهره سرشناس دیگر از دنیای فوتبال زنان، به جمع استفاده‌کنندگان از این هشتگ پیوست تا نشان دهد آزار و اذیت جنسی زنان از سینما به فوتبال رسیده است.

آینه نیوز: «می‌ تو» (#Metoo)؛ زمان زیادی نمی‌گذرد که هوپ سولو، دروازه‌ بان افسانه‌ای تیم ملی فوتبال زنان آمریکا، در صفحه توییترش از این هشتگ استفاده کرد؛ درست همین هفته پیش و زمانی که تب افشای هنرپیشه‌های زن هالیوود مبنی بر آزار و اذیت جنسی گل کرده بود. در آن برهه کمتر‌کسی فکر می‌ کرد که هوپ سولو از راه برسد و در این جریان شرکت کند. او که درگیر محرومیت شش‌ ماهه‌ خود از دنیای فوتبال بود، به همراه یکی، دو چهره سرشناس دیگر از دنیای فوتبال زنان، به جمع استفاده‌ کنندگان از این هشتگ پیوست تا نشان دهد آزار و اذیت جنسی زنان از سینما به فوتبال رسیده است.

به گزارش شرق، هوپ پیشتر اشاره‌ای به این موضوع نکرد؛ ولی روز گذشته که گفت‌وگویش با رسانه پرتغالی‌زبان «اکپرسو» منتشر شد، بسیاری متوجه شدند حداقل یکی از مواردی که سولو مورد آزار جنسی قرار گرفته چیست. «سپ بلاتر پایم را لمس کرد!»؛ این مهم‌ترین بخش از صحبت‌های سولو، دروازه‌بان پرافتخار تیم ملی فوتبال آمریکا، است. او که تا همین‌جا با ٢٠٢ بازی ملی سرشناس‌ترین دروازه‌بان زن دنیا محسوب می‌شود، کارنامه پرباری هم دارد؛ دو قهرمانی در بازی‌های المپیک و قهرمانی در جام جهانی زنان در سال ٢٠١٥. سولو البته در دو دوره متوالی جام‌های جهانی یعنی سال‌های ٢٠١١ و ٢٠١٥ هم دستکش طلایی را برده تا نشان دهد بی‌دلیل نیست که به او بهترین دروازه‌بان زن دنیا می‌گویند.
بااین‌حال، اشاره سولو به داستان آزار جنسی‌اش از سوی بلاتر، مربوط به سال ٢٠١٣ می‌شود؛ جایی که این بازیکن دعوت شده بود تا جایزه بهترین بازیکن زن دنیا را اهدا کند. سولو می‌گوید: «قبل از اینکه به همراه بلاتر روی سن بروم، او با دست پایم را لمس کرد. زمانی که روی سن رفتم تا برنامه را اجرا کنم، عصبی و مضطرب بودم؛ ولی بلاتر جوری رفتار می‌کرد که انگار این اتفاقات کاملا طبیعی است!». سولو در پاسخ به این سؤال که چرا بعد از چهار سال تازه ماجرای بلاتر را برملا می‌کند، می‌گوید: «شیوه برخورد من در این مواقع کاملا مشخص است؛ من می‌روم و رودررو حرفم را با طرف می‌زنم. چیزی که در این داستان من را بیشتر اذیت می‌کند، این است که بعد از رفتن روی سن، دیگر بلاتر را ندیدم؛ وگرنه حتما به سمتش می‌رفتم و در صورتش می‌گفتم که هرگز حق نداری به من دست بزنی».
سولو در این گفت‌وگو به موارد دیگری از آزارواذیت جنسی هم اشاره می‌کند و می‌گوید: «آزارواذیت جنسی موردی شایع است؛ فقط در هالیوود نیست، بلکه هر جایی و از سوی هرکسی می‌تواند رخ بدهد. بیشتر عادت کرده‌ایم از مردان سفیدپوست با‌نفوذ صحبت کنیم؛ چون تصورمان این است که اگر نام این افراد را ببریم، تأثیر بیشتری دارد؛ ولی می‌خواهم بگویم آزار جنسی از سوی هرکسی و هرجایی می‌تواند رخ دهد». سولو که سال‌هاست برای تیم ملی آمریکا بازی می‌کند، می‌گوید به چشم خودش صحنه‌های زیادی دیده که آزارواذیت جنسی در آن موج می‌زند: «در ورزش این اتفاقات زیاد می‌افتد. من خودم بارها دیده‌ام. دیده‌ام که بازیکنان زن با مربی تیم قرار می‌گذارند و بعضا هم شده که با هم ازدواج ‌کنند. البته فقط مربی نیست؛ چون کمک‌مربی، پزشک تیم و مدیر رسانه‌ای تیم نیز هستند. هرگز یک مربی نباید به خودش اجازه دهد چنین کارهایی کند به‌ویژه وقتی بازیکنانش جوان هستند». سولو به نمونه دیگری هم اشاره می‌کند که نشان می‌دهد همیشه آزارواذیت جنسی از سوی مردان صورت نمی‌گیرد: «جالب است بدانید من از سوی تعدادی از بازیکنان تیم که هنوز هم حاضر هستند مورد آزار قرار گرفته‌ام؛ زمانی که دوش گرفته‌ام یا زمانی که در رختکن بوده‌ام؛ ولی همان‌موقع حرفم را صریح و رک در صورتشان گفتم؛ به آنها گفتم هرگز اجازه ندارید بدن من را لمس کنید! هرگز!».

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4770/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو