قوم قجر چگونه توسط تئاتر امروز خواب نما شد؟!

قوم قجر چگونه توسط تئاتر امروز خواب نما شد؟!
calendar دوشنبه 15 آبان 1396 در 15:16
آینه نیوز: اجرای همزمان نمایش های «دولت ضعیفه»،«طپانچه خانم» و «کلنل» که بازگویی روایتی از دوران شاه قاجار و دوران منتهی به مشروطه می باشند، چه پیامی را برای مخاطب امروز ایرانی به همراه خواهد داشت جز تلاش برخی از اهالی تئاتر و مدیران فرهنگی و امور نمایشی جهت جلوه سازی روح شاهانه و نگاه غرب گرایانه برخی از رجال و شخصیت های تاریخی برای بیننده امروزی!

سرویس تئاتر آینه نیوز: اجرای نمایش «دولت ضعیفه» با نگاهی کمیک به زن باره گی ناصرالدین شاه و تلاش «سپهسالار» برای تزریق تمدن غربی به جامعه ایرانی و همراهی «انیس الدوله»؛ سوگلی حرمسرای شاه برای گسترش مراودات بین المللی میان ایرانیان با فرنگ، بخشی قابل تامل از نمایش جنسی گرایانه و سیاسی «دولت ضعیفه» است.

به گزارش آینه نیوز، اجرای همزمان نمایش های «دولت ضعیفه»،«طپانچه خانم» و «کلنل» که بازگویی روایتی از دوران شاه قاجار و دوران منتهی به مشروطه می باشند، چه پیامی را برای مخاطب امروز ایرانی به همراه خواهد داشت جز تلاش برخی از اهالی تئاتر و مدیران فرهنگی و امور نمایشی جهت جلوه سازی روح شاهانه و نگاه غرب گرایانه برخی از رجال و شخصیت های تاریخی برای بیننده امروزی! چنان که «دولت ضعیفه» از «مشیرالدوله»؛ صدراعظم ناصرالدین شاه قهرمانی کشته شده در راه ترقی ایرانیان می سازد و «طپانچه خانم» روایت‌ گر داستان زندگی «اخترالسلطنه»؛ دختر محمدحسن خان فتح الملک و همسر میرزا اسدالله خان قوام لشکر است که به ظاهر در پی احیای بهداشت، فرهنگ و تمدن در ایران آن روزگار بود. نقطه اشتراک این نمایش ها، تلاش مردان و زنانی از قوم قاجار برای تثبیت و تحکیم زیستی متجددانه و فهمی از روابط غربی است، چنان که نمایش «طپانچه خانم» از طریق اختر السلطنه؛ بانویی اشراف زاده که به واسطه خویشاوندی با ملکه از نفوذ زیادی در میان صاحب منصبان شهر برخوردار بود، به دنبال ارائه تصویری قهرمانانه از او بوده و حتی به زبان طنز و از طریق کاربرد طپانچه های موروثی اما وحشت آفرین به دنبال نمایش مجاهدت های این زن است!

جالب و شگفت انگیز این که داستان نمایش «کلنل» نیز در سالهای مشروطه‌ دوم اتفاق می افتد تا حلقه تلاش افرادی برای تجددگرایی ملت توسط نویسندگان و کارگردان های تئاتر امروز به صحنه دیدگان درآید. «کلنل» به دوران مشروطه صغیر و استبداد محمد علی شاه قاجار می پردازد و داستان جوانی جاه طلب از خاندان قجر را روایت می کند که در پی پوشیدن ردای حاکمیت تهران است. نمایشنامه «کلنل» ادای دین دیگری است نسبت به دوران تاریک و فرهنگ غرب زدگی که به دنبال بریدن بند سنت از وجود ایرانیان بوده است و نمایش زنجیره وار داستان هایی از آن دوران به نوعی ادی دین عوامل امروز تئاتر به دوران تجدد گرایی به حساب می آید.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4714/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو