گلایه خواننده ای که از صدایی قدیمی تقلید می کند و سال ها در آرزوی انتشار آلبوم موسیقی است:

تیتراژ سریال ها با رابطه، باندبازی و پول خوانده می شود/ برخی کلیپ موسیقی خود را در اختیار کانال های ماهواره می گذارند و به راحتی مجوز کنسرت می گیرند!

تیتراژ سریال ها با رابطه، باندبازی و پول خوانده می شود/ برخی کلیپ موسیقی خود را در اختیار کانال های ماهواره می گذارند و به راحتی مجوز کنسرت می گیرند!
calendar دوشنبه 15 آبان 1396 در 13:25
آینه نیوز: 2 دهه پیش رقابت میان انواع صداهای تقلیدی از تلویزیون آغاز و به شکل عجیب و هماهنگی از طریق مجرایی رسمی رونق گرفت. درست در زمانی که خیلی از خوانندکان آنسوی آبی در حال ارائه توبه نامه های شفاهی و کتبی برای بازگشت به ایران در هوای تغییر فضای سیاسی کشور بودند. اما رویه انتخاب شده در مسیری متفاوت رفت و آن تولید ورژن های جدید از صداهایی قدیمی بود...

سرویس موسیقی آینه نیوز: آن ها که فضای موسیقی تازه متولد شده ی پاپ ایرانی در میانه دهه 70 شمسی را به یاد دارند، حتما خوب می دانند که چه روزگاری برقرار بود و هر چند روز که سری به فروشگاه های موسیقی می زدیم و یا گوشی و چشمی به تلویزیون خودمان داشتیم، صدایی می شنیدیم و گاه چهره ای می دیدیم که جایی در حافظه مان از گذشته داشت.

به گزارش آینه نیوز، 2 دهه پیش رقابت میان انواع صداهای تقلیدی از تلویزیون آغاز و به شکل عجیب و هماهنگی از طریق مجرایی رسمی رونق گرفت. درست در زمانی که خیلی از خوانندکان آنسوی آبی در حال ارائه توبه نامه های شفاهی و کتبی برای بازگشت به ایران در هوای تغییر فضای سیاسی کشور بودند. اما رویه انتخاب شده در مسیری متفاوت رفت و آن تولید ورژن های جدید از صداهایی قدیمی بود و از این رو به طور مرتب صداهای خوانندگان قدیمی در چهره افرادی چون خشایار اعتمادی، قاسم افشار، حسین زمان، شادمهرعقیلی، محمد اصفهانی و ... ظاهر شد و انقدر استایل صدایی مشابه با قدیمی ها داشت که انگار جدیدترها دارند لب خوانی می کنند! تقلید سبک و صدای خوانندگان همچنان ادامه یافت و بعدها نام های مجاز وطنی دیگری اضافه شدند که یکی از آن ها «حمید فولادی» است که البته تنها خود را وقف تلویزیون کرد و حضورش در برنامه های مناسبی سیما به جای به صحنه آمدن روی سن کنسرت و یا ارائه آلبوم خلاصه شد.

این خواننده جوان موسیقی پاپ که سبک و لحن صدا و حتی جنس حرکات اجرایی مشابه با «عارف عارف‌ کیا»-خواننده قدیمی و آنسویی- معروف به «سلطان قلب ها» دارد، در گفت و گویی تازه که با خبرگزاری میزان انجام داد، از فضای امروز موسیقی و دلال گرایی برخی از خوانندگان برای خواندن تیتراژها گلایه کرد. حمید فولادی گفت: «از وضعیت فعلی موسیقی راضی نیستم، عده ای بدون مجوز کلیپ موسیقی خود را در اختیار کانال های ماهواره می گذارند و از این طریق شناخته می شوند. سپس همین افراد، به راحتی مجوز برگزاری کنسرت می گیرند، اما امثال من که در سازمان صدا و سیما سال ها زحمت کشیده ایم، در سرما و گرما فعالیت کردیم و تابع قوانین بوده ایم نمی توانیم کنسرت برگزار کنیم.»

فولادی درباره عدم وجود ساز و کار روشن درباره قانون کپی رایت نیز اظهار کرد: «در گذشته یک خواننده تنها به تهیه آلبوم بسنده می کرد اما در حال حاضر همه خوانندگان با  هدف دیده شدن تک قطعه ای را می خوانند و برای دانلود در فضای مجازی منتشر می کنند، و جالب این است که همین افراد از نبود قانون کپی رایت گلایه دارند و این گلایه دروغ است، چون وقتی فرد خود رضایت به قرار دادن آهنگش در فضای مجازی دارد یعنی از دانلود شدن اثرش توسط مردم خبر داشته  و مخالفتی ندارد، بنابراین نمی تواند اعتراضی داشته باشد.»

حمید فولادی به برخی از روابط پنهانی برای خواندن تیتراژ سریال ها نیز اشاره کرد و گفت: «در گفت و گو با یکی از دوستان شنیده ام که خواننده ای به پروژه کمک می کند. این که یک نفر می خواهد به پروژه پول بدهد که تیتراژ بخواند تعجب آور است. متاسفانه تیتراژ سریال ها با رابطه، باندبازی و پول خوانده می شود. به عنوان نمونه خواننده شناخته شده ای 50 میلیون تومان به تهیه کننده و20  میلیون تومان به آهنگساز پول پرداخت کرده است که تیتراژی را بخواند ، این افراد این روند را ادامه داده و با همین تیتراژهایی که خوانده اند یک مجموعه را تشکیل داده و کنسرت برگزار می کنند.» وی افزود: «در زمان های گذشته کارگردان یا تهیه کننده به صدا بیشتر از پول اهمیت می دادند اما امروزه صدا اهمیتی ندارد و اعتقاد دارند که باید به کسی تیتراژ سپرد که پول خرج کند.»

فولادی که سال ها است در انتظار انتشار آلبوم موسیقی است و در هر گفت و گو اعلام می کند که به زودی آلبومش منتشر خواهد شد! به گلایه از قوانین وزارت ارشاد پرداخت و عنوان کرد: «خوانندگانی هستند که هر روز 10 بار کلیپ هایشان در ماهواره پخش می شود و کنسرت برگزار می کنند، انتقاد من در این جا به وزارت ارشاد است، با وجود قانونی که به ممنوعیت کنسرت این افراد اشاره دارد اما با یک تعهدنامه، خطای آن ها را پاک کرده و مجوز برگزاری کنسرت برای آن ها صادر می کند.»

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/4709/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو